1. YAZARLAR

  2. Mert Kültür

  3. Yazılım Geliştirme Modelleri Nelerdir?
Mert Kültür

Mert Kültür

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Yazılım Geliştirme Modelleri Nelerdir?

A+A-

 

Yazılımın, mantıksal parçalara bölünmesiyle yazılım geliştirme süreci gerçekleşmektedir. Bir defada tamamen yazılımı bitirmek oldukça zordur. Bunun için yazılım geliştirirken belirli bir zaman aralığına ihtiyaç vardır. Profesyonel olarak yazılım geliştirmek için düzenli bir çalışma programı yapmamız gerekir. Bu çalışma programına göre tüm olasılıklar hesaplanırken, bu hesaplamalarımız ile yanlış yapma riskimizi en aza indirmekle beraber gereksiz işlemler yapılmaz

Yazılım geliştirmek için şu adımları yapmamız gerekir:

-Geliştireceğimiz yazılımın verilerini hazırlamamız gerekir.

-Yazılımın sonucunda ürünün tasarımı belirlenir.

-Yazılımın testler sonucu çalışıp çalışmayacağının test edilmesi.

-Gerekli çözümlerin not alınması gerekir.

-Son adım olarak yazılımdan çıkan tasarımın bakımı ve güncellemesinin yapılması.

Yazılım geliştirmek için ilk adımlardan birisi olan uygun geliştirme modelini belirleyerek, rotamızı çizmek gerekir. Yazılım geliştirme şirketleri de aynı yolu izlemektedir.

 

Yazılım geliştirme modelleri nelerdir?

Waterfall: Oldukça kolay olan bu yazılım programını kullanan şirketler, işlemleri adım adım yaparak hayatı en aza indirmektedirler. Ancak uzun vadeli projeler için bu program önerilmemekle birlikte, uzun vadeli yazılımlarda kullanıcının isteklerini karşılayamamaktadır.

Spiral: Risk analizinin önemli olduğu bu modelde maliyet oldukça fazladır. Çünkü modelin tüm adımlarında çıktı almak gerekmektedir. Bu çıktılar interasyon ile risk analizi ve planlamayı incelemektedir.

V-Shape: Waterfall ile aynı özelliklere sahip olan bu model, waterfall ile arasındaki en önemli fark onaylama ve test işlemidir. Testlere döküm alınarak başlanır. İntegrasyon sürecinde, yazılım ve kodlama ile ürünün testi ile devam edilir. V tasarımının en önemli özelliği ise geleceğe yönelik testlerin yapılmasını sağlamaktadır.

Interative: Bu modelde ise programlama döngüsü ise hataların ve yanlışların, programlamanın en başında iken bulunmasını ve düzeltilmesini sağlamaktadır. Bundan dolayı programlama testi birçok aşamaya bölünür ve testlerin kontrolü ufak çıktılar üzerinden yapılır. Bu yöntem ise oldukça zaman alırken hata payını en aza indiren bir yöntemdir.

Agile Development: Aslında Interative çok yakın olan bu test, İnsan faktörü ile gelişim sağlamaktadır. Bu süre boyunca insanların geri dönüşmelerinden faydalanılarak model oluşturulmaktadır.

Mert Kültür | https://twitter.com/MertKultur

Önceki ve Sonraki Yazılar