1. YAZARLAR

  2. Buğçe Çalışkan

  3. YİNE Mİ GÜZEL YİNE Mİ ÇİÇEK
Buğçe Çalışkan

Buğçe Çalışkan

Yazarın Tüm Yazıları >

YİNE Mİ GÜZEL YİNE Mİ ÇİÇEK

A+A-

Yayıncı, oyuncu, senarist, söz yazarı... 10 parmağında 10 marifet diye tabir edilen biriydi o. Bu dünyadan gidişinin 6. yılında bir selam çakmak istedim Meral Okay'a...

 

Yaptığı her işten alnının akıyla çıkan, tutkulu ve ömrünün son 19 yılını ölü bir adama aşık olarak geçirmiş bir kadın Meral... Güldüğünde ruhuyla gülen, hasta yatağında bile senaryosunu yazan, ölümü bilen, ölüme dokunan, ''Hayat, hafif ve kısa bir şeydir.'' diyen, eğilip bükülmeyen, ağır ama bir o kadar da ''hafif''' bir kadın.

 

İkinci Bahar'da Kasap Melahat satırı nasıl vuruyorsa tezgaha, Beynelminel'de Aydeniz Derya, Gülendam'la birlikte nasıl pankart hazırlıyorsa, Yeditepe İstanbul'da Havva nasıl her şeyi görüp bilip kimseye çaktırmadan işleri yoluna koyuyorsa, Meral Okay'da oydu işte; bu kadınların hepsiydi.

 

Büyük aşkı Yaman Okay'ı kaybedince Sezen Aksu'yla olan dostluğu güçlendi ve Sezen en büyük destekçisi oldu Meral'in. Birlikte şarkı sözü yazmaya başladılar. Hepimizin hayatından geçmiş sözlerdi bunlar... Masum Değiliz, Adı Bende Saklı, Şimal Yıldızı, Sezen Aksu'nun seslendirdikleriydi. Sertab Erener'in Masal'ı, Levent Yüksel'in Adı Menekşesi yine Sezen ve Meral dostluğuyla iğne oyası gibi işlendi içimize.

 

Yaptığı işlerle Türk dizi tarihinin kaderini değiştiren Okay'ın son projesi Muhteşem Yüzyıl 46 ülkeye ihraç edildi. Türkiye'de bazı çevrelerden aldığı tehditler sonucunda Okay'a koruma tayin edilmiştir. Bir nevi başarılı insanları cezalandırma sistemi. Bir benzeri Prof. Dr. Türkan Saylan'a da yapılmamış mıydı zaten zamanında?

 

Hasılı kelam gidişinin ardından pek çok şey yazılıp çizildi. Ben onu kendi şarkısıyla anmak istedim. Umarım Yaman'ına kavuşmuş, Madam Despina masayı kurmuş, Müzeyyen Abla'da inceden söylüyordur en güzel şarkılarını onlara...

 

Merak etme, yine güzelsin yine çiçek, Meral Abla...

 
Önceki ve Sonraki Yazılar