10 İlde Nevruz Kutlamaları Yasaklandı

10 İlde Nevruz Kutlamaları Yasaklandı

HDP tarafından yapılması planlanan Nevruz kutlamalarına ardı ardına valiliklerden yasaklama gelmeye başladı.

HDP tarafından yapılması planlanan Nevruz kutlamalarına ardı ardına valiliklerden yasaklama gelmeye başladı.

Hakkari

Hakkari'de Nevruz kutlamaları terörle mücadele operasyonları nedeniyle yasaklandı. Valilikten açıklanan yasaklanma kararı il merkezi de dahil tüm ilçelerde geçerli. Yasaklama nedeni olarak olası bir huzursuzluk ve kışkırtmanın engellenebilmesi olarak gösterildi.

Şanlıurfa

Şanlıurfa Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre kutlamaların yasaklandığı ilde siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları tarafından tertiplenen kutlamaların 19 Mart'ta gerçekleştirilmesi bekleniyordu. Dün valilikten yapılan açıklamayla beraber kentte perşembe gününden pazar günü de dahil olmak üzere 4 günlük yasak getirildi. Yasak sadece kutlamalara değil kentte yapılacak tüm etkinliklere getirildi.

Bingöl

Valiliğin 17 Mart günü kentte yapılacak kutlamayı yasakladığı öğrenildi

Erzurum

HDP'nin 17 Mart'ta il merkezinde, 18 Mart'ta Hınıs'ta, 19 Mart'ta Tekman , 20 Mart'ta Karayazı'da ve 21 Mart'ta Karaçoban'da yapılacak kutlamalara Erzurum Emniyet Müdürlüğü tarafından izin verilmeyeceği açıklandı.

Tunceli

HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın da katılacağı kutlamaların 18 Mart'ta gerçekleştirilmesi bekleniyordu ancak valilikten yapılan açıklamayla beraber Tunceli'de de kutlamalar yasaklandı.

Şırnak

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) çağrısıyla kent merkezi ve tüm ilçelerde 16 Mart'ta yapılacağı duyurulan kutlamaların valilik tarafından yasaklandığı açıklandı.

Mardin

Mardin valiliği tarafından Şanlıurfa'da olduğu gibi ancak çok daha kapsamlı olarak 30 gün boyunca her türlü gösteri, toplantı, yürüyüş, basın açıklaması, miting, çadır kurma hatta stand açma yasağı getirildi.

Muş

Muş Valiliği, kutlamaların sadece 21 Mart'ta yapılabileceğini, 21 Mart dışında ve izinsiz yapılan etkinliklerin hepsine alakalı kanunlar gereğince işlem yapılacağını duyurdu. Aynı açıklamada 21 Mart'ta yapılacak etkinlikte valilik tarafından kolaylık sağlanacağı belirtildi.

İstanbul

İstanbul Valiliği'nce 20 Mart ve 21 Mart'ta İstanbul sınırları içerisinde hiçbir Nevruz kutlamasına izin verilmeyeceği açıklandı

Ankara

İstanbul Valiliği'nin yaptığı açıklamalardan saatler sonra Ankara Valiliği de  bir açıklama yaparak, 19-20-21 Mart'ta Nevruz kutlamaları adı altında yapılacak toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin hiçbirine izin vermeyeceğini belirtti.

HDP: Nevruz  kutlamalarımızı planladığımız ve ilan ettiğimiz gibi gerçekleştireceğiz

Valiliklerden yapılan açıklamaların ardından HDP MYK toplanarak, belli şehirlerde Nevruz'un yasaklandığı belirterek, hükümeti kutlamaları engellemeye yönelik tutumundan vazgeçmeye çağırdı.

Öte yandan, HDP MYK'dan yapılan açıklamada;  "Nevruz kutlamaları yasaklanamaz. Nevruz kutlamalarımızı planladığımız ve ilan ettiğimiz gibi gerçekleştireceğiz" açıklamasında bulundu." denildi.

 

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.