43 Yıllık Hobisi ile Kanseri Yendi

43 Yıllık Hobisi ile Kanseri Yendi

Boncuklardan güç buldu.

Konak’ta yaşayan 74 yaşındaki Yurdagül Türk’ün yaşam hikayesi, ‘insan isterse tüm zorlukların üstesinden gelebilir’ sözünü doğruluyor. Genç yaşta vefat eden eşinin ardından üç çocuğuna hem anne hem de baba olan Türk, birçok insanın gözünde aşılamaz görünen engelleri azmiyle aşmayı başarmış. Yaşama olan bağlılığıyla 70 yaşında kanseri yenen Türk’ün, amansız hastalıkla mücadelesindeki en güçlü silahı ise 43 yıldır aralıksız gittiği hobi kursları olmuş. ‘Tutkum’ dediği kurslar sayesinde hayata yeniden bağlanan Türk’ün hedefinde 50’inci yılda 50’inci sertifikayı almak var.

ad1e00c0-5310-4aac-83d6-146821bc8a9f

GİTMEDİĞİ KURS KALMADI

İlk hobi kursuna evlendikten hemen sonra eşinin tavsiyesiyle gittiğini anlatan Yurdagül Türk, “43 yıl önce eşimin teşvikiyle ilk kursuma gittim. O kadar çok alıştım ki; gençliğimde ‘bastonla dahi olsa yine kursa gideceğim’ diyordum. Dikiş-nakıştan ebruya, yemekten takıya kadar aklınıza ne geliyorsa her sene bir kursa gittim. İki ay önce dizimden ameliyat geçirdim. İki ay gelemeyince evde çok sıkıldım. Nitekim ayağım iyileşir iyileşmez bastonla da olsa kursa geldim” dedi.

BONCUKLARDAN GÜÇ BULDU

Şuanda Konak Belediyesi’nin Basmane Semt Merkezi’ndeki takı tasarım kursuna katılan Yurdagül Türk, ilerlemiş yaşına rağmen el becerisiyle örnek oluyor. Eşinin vefatının ardından yaşadığı acı olayların mücadele azmini daha da güçlendirdiğini dile getiren Türk, 70 yaşında yakalandığı meme kanserini de yine kurslar sayesinde yendiğini belirterek, “Bu kurslar sayesinde çok güzel arkadaşlıklar kurdum. Bu dost sevgisi, el işi sevgisi beni yaşama bağladı. 43 yıldır kurslara geliyorum ve büyük keyif alıyorum. En keyif aldığım kurs ise takı tasarım kursu. Kanseri de bu kurs sayesinde yendim. Hastayken 9 ay yattım. Bu sürede boncuklara dokunarak güç buldum. Kutular dolusu boncuklarım vardı ve çocuklarıma ‘boncuklarımı getirin’ diyordum. Onlara dokunarak, onlardan güç alarak hastalığımı yendim” diye konuştu.

HEDEF 50’NCİ KURS

Konak Belediyesi’nin semt merkezlerinde açılan kursların neredeyse tamamına yakınına katıldığını dile getiren Yurdagül Türk, hedefinin 50’nci kursu bitirmek olduğunu söyledi. Türk, “Gitmediğim birkaç branş kaldı. Ömrüm olursa bu kurslara daha gitmeyi düşünüyorum. Ama takı kursunu bırakmayacağım. Eğer Allah bana 7 yıl daha ömür verirse sertifika sayımı 50’ye tamamlamak istiyorum” dedi. Gençlere tavsiyelerde de bulunan Türk, evde boş oturmamalarını, belediyelerin açtığı kurslara katılmalarını tavsiye etti.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.