86. İEF’YE BÜYÜK İLGİ 

86. İEF’YE BÜYÜK İLGİ 

Son yılların en çok ziyaretçi akınına uğrayan İzmir Enternasyonal Fuarı’nda bir milyar dolara yakın iş bağlantısı sağlandı. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZFAŞ ev sahipliğinde 18-27 Ağustos tarihlerinde 86. kez düzenlenen İzmir Enternasyonal Fuarı Pazar akşamı sona erdi. 87. İzmir Enternasyonal Fuarı, kapılarını 7-16 Eylül 2018 tarihinde açacak. 

Son yılların en çok ziyaretçi akınına uğrayan İzmir Enternasyonal Fuarı’nda ikili iş görüşmelerinde bir milyar dolara yakın iş bağlantısı sağlandı. 

Ana teması “İnovasyon” ile birlikte “Enerji”, partner ülkesi “Rusya Federasyonu”, onur konuğu ili “Muğla” olan İEF’nin, ana sponsoru Folkart, inovasyon ana sponsoru ise Vestel oldu. 
86. İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında; tiyatrolardan, sokak etkinliklerine, söyleşilerden konserlere toplumun her kesimine uygun programlar, İzmir ve Ege Bölgesi başta olmak üzere ülkenin hemen her bölgesinden gelen ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. 

Kent ekonomisine de katkı sağlayan İEF’de on gün boyunca Kültürpark’ın giriş kapılarında uzun kuyruklar oluştu. Oyunlar kapalı gişe oynarken, açık alandaki etkinlikler de büyük ilgi gördü. 

Ziyaretçiler bu yıl, 86 yıllık geleneğin yeniden yükselişine tanık oldular. Fuar süresince oynanan on üç tiyatro oyunu ve müzikal gösteri, on konser, on bir sinema gösterimi, dokuz caz konseri, ikisi gezici dokuzu sabit olmak üzere on bir farklı sokak gösterisi, söyleşiler, sergiler, workshoplar, sinema atölyesi, yoga, zumba ve sanat sokağı etkinlikleri ziyaretçilerden büyük ilgi gördü. 

Folkart’ın sponsorluğunda Amerika, İngiltere, Belçika, Fransa, Avustralya, İtalya, Ukrayna ve Rusya’dan gelen yaklaşık 500 sanatçı çeşitli gösterilerde yer aldı. 

ÇİM KONSERLERİ’NE BÜYÜK İLGİ 

86. İzmir Enternasyonal Fuarı, Fuar Çim Konserleri’nde fuar ziyaretçileri ünlü sanatçılarla buluştu. 
Fuarın ilk günü sahneye çıkan Nilüfer, 80’li ve 90’lı yıllardan söylediği şarkılarıyla nostalji gecesi yaşattı. Nilüfer’in ardından Vesten sponsorluğunda, Doğukan Manço, müziği ile alandakileri coştururken, ertesi gün Sıla’nın sahneye çıkmasıyla heyecan doruğa yükseldi. Yüz bini aşkın hayranı Sıla’nın şarkılarına hep bir ağızdan eşlik etti. 
Mabel Matiz, popüler şarkılarını seslendirirken, bir sonraki gece Demet Akalın şarkılarıyla coşturdu. 
Teoman kendine has duruşu ve sevilen şarkılarıyla unutulmaz bir gece yaşattı. Karadeniz ezgilerin ünlü ismi Volkan Konak, yüksek ritimdeki şarkılarıyla büyük ilgi gördü. 
Migros sponsorluğunda sahneye çıkan Buray, gençlerle birlikte şarkılarını söyledi. İspanyol müziğinin divası olarak nitelendirilen Buika, müzik şöleni yaşattı. Hayranları sık sık Buika’ya sevgi gösterilerinde bulundu. 
Geçmişte Kültürpark içinde bulunan gazinolarda sahneye çıkan Selami Şahin, bu kez Migros sponsorluğunda Çim Konserleri’nde İzmirlilerle buluştu. Şahin, şarkılarıyla sevenlerini geçmişe götürdü. 86. İEF’nin kapanışını ise Candan Erçetin yaptı. Erçetin romantik şarkılarıyla hayranlarından büyük alkış aldı. 

MERAVİGLİA’DAN MUHTEŞEM GÖSTERİ 

İtalyan Gösteri Grubu Sonics, “Meraviglia” gösterisi ile Kültürpark Sanat Sokağı Uzun Havuz kenarına kurulan dev sahnede görsel şölen sundu. 
On kişilik kadrodan oluşan grup, müzik ve dans eşliğinde ziyaretçilere heyecanlı dakikalar yaşattı. Performanslarına vinç yardımı ile yirmi metre yükseklikte başlayan dansçılar, iplerle havada akrobasi hareketleri yaptı. Gösteriyi izleyenlere heyecanlı anlar yaşadı. 

EDEBİYAT İEF’DEYDİ 

Bu yıl 86. İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında ilk kez Edebiyat Sohbetleri yapıldı. İzmir Sanat Merkezi Bahçesi’nde düzenlenen söyleşilerin, ilk gün konuğu Yazar Oya Baydar, ‘Romanda Edebiyat ve Siyaset İlişkisi’ni anlattı. 
İkinci gün ise Gazeteci-Yazar Mine Söğüt , “Edebiyat Ne İşe Yarar” sorusu üzerine dinleyicilerle karşılıklı sohbet etti. 
Yazar, fotoğrafçı, masal araştırmacısı Özcan Yüksek, ise konukları masallarla buluşturdu. Yüksek, ‘Şehrazatın Sırları İnsanın ve Toplumun Özü Olarak 1001 Gece Masalları’ konusunda sohbet etti. 
Yazar, oyuncu, senarist Ercan Kesal ise ‘Hayat Sinemadır, Sinema da Hayat’ konusuna ilişkin söyleşide bulundu. 
Sohbetler Nazım Hikmet Gecesi ile son buldu. “Nazım’ın Evinde, Vera’nın Sofrası’nda” başlığı altında söyleşiye katılan Film Yapımcısı, Yazar Arif Keskiner ve Yüksek Mimar Yazar Melih Güneş, Nazım Hikmet’in Rusya’da yaşadığı evi tanıklıklarla anlattı. 

TİYATRO SEVGİSİ SALONA SIĞMADI 

86. İzmir Enternasyonal Fuarı’nın tiyatro oyunları da büyük ilgi gördü. 
Kültürpark Atatürk Açıkhava Tiyatrosu ve İsmet İnönü Sanat Merkezi’ndeki Folkart’ın sponsorluğunda gerçekleşen gösterimlerin davetiyeleri günler öncesinde tükenirken, girişlerde uzun kuyruklar oluştu.
Duayen sanatçı Haldun Dormen’in yazıp başrolünde oynadığı Bir Zamanlar Gazinoda, sekiz yıl aradan sonra tiyatroya dönen Melek Baykal’ın oynadığı Ahududu, Aşkım Kapışmak ve Nilgün Belgün ile ilişkiler komedisi, Amerika Başkanı Donald Trump’ın canlandırıldığı Aşk-ı Memduh, Dünyanın dört bir tarafında defalarca sahnelenen Glam Rock Müzikali Hedwig ve Angry Inch, Doğu Alman trans şarkıcı Hedwig'in ve orkestrası Angry Inch'in dünya turnesini konu eden Hedwig ve Angry Inch, Haldun Dormen’in sahnelediği Sevgilime Göz Kulak Ol, Nejat Uygur’un sevilen oyunu Akidezadeler ‘Bir Tatlı Huzur’, Cimri ve Beni ‘Nükhet Duru’ Sanıyorlar İsmet İnönü Sanat Merkezi’ndeydi. 

Atatürk Açıkhava Tiyatrosu da önemli oyunlara ev sahipliği yaptı. Lewis Carrol’un çocuklar için yazdığı ancak bir felsefi metin özelliğini taşıyan Alice Harikalar Diyarında adlı eseri; teknolojiyle yaratılan muhteşem görüntüler, ışık ve renkler arasındaki dans gösterileriyle İzmir Enternasyonal Fuarı’nda yeniden can buldu. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından sahnelenen Zihni Göktay’ın başrolünü oynadığı Hisse-i Şayia “Bir Evlilik Komedisi” oyunu yoğun ilgi gördü. 

Türkiye’de modern doğaçlama tiyatronun öncüsü olan Mahşer-i Cümbüş, tiyatroseverler ile buluştu. Doğaçlama Tiyatronun gösteri biçimlerinden biri olan “Tiyatro Sporu”nu Türkiye’de ilk defa seyirci ile buluşturan ekip, interaktif doğaçlama gösterileri ile seyirciyi de oyunlara dahil etti. 

Folkart Academy’de, tiyatro eğitimi alan öğrenciler, ilk oyunları Sersefil Müzikali ile sahneye çıktı. 

SİNEMA BURADA FESTİVALİ 

İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde yapılan Sinema Burada Festivali’nde, Lale Belkıs ile Aytaç Arman’a Onur Ödülü verilirken; genç sanatçılar Öykü Karayel ve Rıza Kocaoğlu ise Başarı Ödülü aldı. 
Sinema Burada Festivali’nde, 13'ü uzun 6'sı kısa metraj film olmak üzere toplam 19 film izlendi. İzleyiciler festivalin son gününde ise, ilk defa yapılan uluslararası gala gösterimine katılma olanağı buldu. 
Bant Mag yöneticiliğinde hazırlanan “100 İllüstrasyonla Türk Sinemasının 100. Yılı Sergisi”, fuar süresince İzmir Sanat Merkezi'nde sergilendi. 

MOGAMBO’DA CAZ KEYFİ 

Geçmiş yıllarda bir gece kulübü olarak fuarın vazgeçilmezleri arasında olan Mogambo’da geçtiğimiz yıl başlayan caz keyfi bu yıl da devam etti. 
Mogambo Caz Geceleri ilk gününde Lisa Simone’u ağırladı. Simone sevenlerine keyifli bir akşam yaşattı. Romantik şarkılarıyla Bülent Ortaçgil, solo şarkılarıyla Tuna Kiremitçi caz severlerle buluştu. Müzik hayatına lisede başlayan Vedat Sakman da Mogambo’da hayranlarıyla buluştu. 
Dee Dee Bridgewater'in kızı China Moses, etkileyici sesinin yanı sıra sahne performansıyla da izleyenlere unutulmaz anlar yaşattı. Sevilen şarkılarıyla Mogambo Caz Geceleri’nde Fatih Erkoç da hayranlarına sevilen şarkılarını seslendirdi. 
Dünyaca ünlü Amerikalı soul-rock sanatçısı Della Miles, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu sene de Mogambo’daydı. Mogambo, sanatçının performansıyla fuardaki en kalabalık gecelerinden birini yaşadı. Caz davulcusu Ferit Odman da Mogambo Caz Geceleri’nde sahneye çıktı. Kapanışı ise Zuhal Olcay yaptı. Olcay şarkılarıyla kulakların pasını sildi. 

NAZIM HİKMET FOTOĞRAFLARI 

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın hazırladığı “Alnımın Çizgilerindesin Memleketim” – Nazım Hikmet’in Yolculuk Fotoğrafları Sergisi, 86. İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında Kültürpark’taki Resim Heykel Müzesi Sanat Galerisi’nde sergilendi. 

Sergi, Nazım Hikmet’in “Rüyalarımın Memleketi” diye adlandırdığı Moskova’ya üçüncü gidişinden sonraki 1951-63 yılları arasındaki fotoğrafları kapsadı. 

SOKAK GÖSTERİLERİ RENK KATTI 

Dünyaca ünlü sokak gösterileri, fuar boyunca Kültürpark sokaklarını renklendirdi. Gezici gösteriler kapsamında yer alan ve fuar için Fransa’dan gelen “Giant Elephant” ekibi, fuar severleri Bollywood sokaklarına götürdü. Ekibin en ilgi çekici üyesi ise olan 12 ton ağırlığındaki Dev Fil, fuarın unutulmaz ev sahibi, eski dost Bahadır’a olan benzerliğiyle de İzmirlilerin sevgisini kazandı. 
Fuar sokaklarının gezici müzisyenleri ise “Lumen Parade” oldu Led ışıklarla ritim show yapan ekip, fuar gecelerini renklendirdi. 
Rusya’dan gelen Karina Primo isimli opera sanatçısı tarafından hazırlanan “Bubbles Show” gösterisi, çocuklardan yetişkinlere herkesin ilgisini topladı. Çocukların köpükleri üfleyerek elde ettiği balon anlayışını biraz daha ileriye taşıyan Primo, izleyenleri balonların masalsı dokunuşu ile buluşturdu. 
İngiltere’den gelen “The Baloon Man” interaktif gösterisi ile seyirciyi de sahneye çıkardı. Balonların içine girip kılık değiştiren Baloon Man’in gösterisinde en unutulmaz an ise balonun içinden çıkan Elvis Presley oldu.

Ahmet Küçükdoğan ise sergilediği illüzyon gösterisi ile 7’ den 70’ e birçok ziyaretçiyi kendisine hayran bıraktı. Yaptığı gösterilerle izleyenleri etkileyen sihirbaz, fuar sokaklarına sihirli dokunuşlar yaptı. 

Fuarın inovasyon ana sponsoru Vestel ise sokak gösterilerine katkıda bulundu. Vestel tarafından organize edilen “Led Drum” ekibi ise fuar dış alanındaki ritim ve led gösterileri ile fuar ziyaretçilerine görsel şölen sundu. 

Gitarist Asımcam Gündüz’ün oğlu Evrencan Gündüz Vestel Sponsorluğunda Sanat Sokağı’nda müzik grubuyla birlikte pop müziği şarkıları söyledi. 

“Venus Sultanlar Voleybol Ligi Venus Kızları Dans Takımı” da popüler müzikler eşliğinde sahne ye çıktı. Ayrıca, 26-27 Ağustos tarihlerinde Aytunç Bentürk, izleyenleri etkisi altına alan Latin dans gösterisini gerçekleştirdi. 

Popüler kültürden sevilen şarkıları seslendiren Pinti Band, fuar süresi boyunca sokakları müziksiz bırakmadı. 

BELEDİYELER MUTLU AYRILDI 

86. İzmir Enternasyonal Fuarı’ndan katılımcıların yanında belediyeler de memnun ayrıldı. 16 ilçe belediyesi ve Onur Konuğu il Muğla hariç 4 il katılımı ile belediyeler; turizmin yanında ticari ve kültürel değerlerini de tanıtma olanağı buldu Ayrıca belediyeler için özel olarak kurulan destinasyon sahnesinde on üç farklı il ve ilçe belediyeleri kendi halk danslarını ve kültürel etkinliklerini fuarseverlere tanıtarak etnik değerlerini ön plana çıkardı. 

SERGİLERE BÜYÜK İLGİ 

“İnovasyon ve Enerji” teması kapsamında düzenlenen “Interstellar Uzay Sergisi” ve “CERN Dinleme Enstelasyonu” bu yılın en çok merak uyandıran etkinlikleri arasında yerini aldı. Ges Teknoloji tarafından düzenlenen sergiler, her yaştan ziyaretçinin bilime dokunmasını sağladı. 
Ziyaretçiler, Albert Einstein, Paul Dirac, Stephen Hawking ve Peter Ware Higgs gibi bilime ve insanlığa hayatını adamış isimlerle buluştu. 

BİRBİRİNDEN RENKLİ ATÖLYELER 

Ege Üniversitesi Okul Öncesi Gelişim, fotoğraf, Masterpiece (geri dönüşümlü malzeme), Pınar Resim, Sihirbazlık, Balon Show, Ebru, Origami, Çanta Boyama ve Mask atölyeleri Kültürpark Sanat Sokağı Uzun Havuz kenarına kurulan stantlarda gerçekleşti. 17:00 – 22:00 saatleri arasında gerçekleşen atölyelere gelen katılımcılar, etkinlikler sonunda yaptıkları materyalleri ücretsiz olarak alabildi. 

İZFAŞ işbirliği ile faaliyetlerini sürdüren İZELMAN çocuk klübü, 9 öğrenme istasyonu ile fuardaki yerini aldı. Kültürpark’ın yemyeşil ağaçları altında çocuklar, okul öncesi eğitimi keşfedici ve yaratıcı öğrenme etkinlikleriyle aldı. 

Yaratıcılığı geliştiren atölyeleri ile Migros Çocuk Kulübü, çocuklara eğlenceli zamanlar yaşattı. 
Sokağın en sonunda yer alan otuzbeslik.com sitesine ait atölyede ise resim, mozaik ve ebru sanatından örnekler sergilendi. 

SAĞLIK İÇİN SPOR 

86. İzmir Enternasyonal Fuarı eğlenceli olduğu kadar sağlıklı etkinlikleri ile de göz doldurdu. Ziyaretçiler, “ Hatha Yoga, Yin Yoga, Vinyasa, Ashtanga” gibi sağlıklı yaşam etkinlikleri ile buluştu. 

İŞ GÜNLERİ 

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZFAŞ ev sahipliğinde Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından yapılan İzmir İş Günleri Toplantıları 17-18 Ağustos tarihlerinde bakanlar seviyesinde gerçekleşti. 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun yanı sıra Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak partner ülke Rusya Federasyonu Enerji Bakanı Aleksandr Novak ve Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov'la birlikte toplam 25 ülkeden çoğunluğunu bakan ve bakan yardımcılarının oluşturduğu temsilciler katıldı. 

T.C. Ekonomi Bakanlığı himayesinde 17-18 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen toplantılarda ülkeler arası ikili görüşmeler gerçekleşti. 

Ticari ve Ekonomik İşbirliği'nde Yeni Dönem Başlığı" altında Türkiye-Rusya İş Forumu düzenlendi. 
İş günleri ile birlikte, yabancı katılımcı firmaların süre aldığı ilk beş günü kapsayan süreçte yapılan ticari anlaşmalar 1 milyar dolar rakamına ulaştı. 
86. İzmir Enternasyonal Fuarı’na 13 ülke katıldı. Partner ülke Rusya Federasyonu’nun yanı sıra katılan ülkeler şöyle: 
“Tataristan Cumhuriyeti, Kamerun, Sierra Leone, Libya, Japonya, Pakistan, İran, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Bangladeş, Gana, Nijerya ve Sudan. 
Firma temsilciliği olan ülkeler ise, Arjantin, Kanada, Kolombiya, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Almanya, Endonezya, Irak, Kazakistan, Meksika, Romanya ve Ukrayna. 
Ayrıca, Afganistan, Azerbaycan, BAE, Bangladeş, Bulgaristan, Butan, Fildişi Sahili, Katar, KKTC, Mali, Myanmar, Orta Afrika Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu, Saint Lucia, Senegal, Sri Lanka, Somali, Sudan, Tacikistan, Tataristan, Vietnam, Japonya ve Katar ise delegasyon katılımı yapan ülkeler. 

Önümüzdeki yıl 3. kez yapılması planlanan İş Günleri Toplantısı’nda daha fazla yabancı ülkeyi ağırlamayı hedefleyen İEF, yatırım fırsatlarının yanı sıra yerel ticari hayatı da olumlu yönde etkiledi. Yalnızca İzmir’den değil, tüm Türkiye ve dünyadan gelen fuar ziyaretçileri de bölge ekonomisine katkıda bulundu. 
Fuara gelen ziyaretçiler, İzmir ve çevresindeki turistik bölgelere ilgi gösterdi, otellerin doluluk oranları fuar döneminde artış gösterdi. 

TRANSANATOLIA KÜLTÜRPARK’TAN BAŞLADI 

86. İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında bir büyük uluslararası etkinliğe daha imza atıldı. Türkiye ve Avrupa'nın en uzun parkura sahip rallisi "Transanatolia" 19 Ağustos günü Kültürpark'tan başladı. 26 Ağutos’ta Samsun'da noktalanan yarışı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu başlattı.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.