AB'den Türkiye'ye Vize Engelsiz Seyahat Uyarısı

AB'den Türkiye'ye Vize Engelsiz Seyahat Uyarısı

Türk vatandaşlarının Avrupa'da vize engelsiz seyahat edebilmesi için Avrupa Birliği Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, Türkiye'nin Nisan ayı sonuna kadar halletmesi gereken şartlar olduğunu söyledi.

Belçika Brüksel'de basın toplantısı gerçekleştiren AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Türkiye'ye bedava hiçbir şey vermediklerini belirterek, "Göçmenlerin topluca Türkiye'ye gönderilmesi söz konusu olamaz" dedi. Timmermans mülteci sorunuyla ilgili olarak göçmen anlaşmasının işlerlik kazanabilmesi için Yunanistan ve Türkiye'nin göçmenlikle ilgili yasalarında değişikliğe gitmesi gerektiğini söyleyerek, "Göçmen anlaşmasıyla ilgili daha fazla zorluklar bekliyorum… Göçmen sorunu sadece Türkiye ile yapılan anlaşmayla çözülemez" dedi.

Kestirme yol yok

Türkiye'ye uygulanan şartlarda kesinlikle vize kolaylığı sağlanmayacağını, somut koşullara bağlı olacağını belirten AB Komisyon Başkan Yardımcısı; vize konusunda "kestirme yol yok" dedi. Timmermans'ın açıklamasına göre Türkiye Haziran sonundan itibaren vizesiz seyahat edebilmek için gereken şartları Nisan sonuna kadar tamamlamalı.

Aynı zamanda eski Hollanda Dışişleri bakanı olan Frans Timmermans, Türkiye'yle "Beş faslın müzakereye açılması için hazırlık çalışmalar sürüyor, fakat üye ülkelerin alabileceği pozisyona etki edemeyiz" dedi. Geçtiğimiz günlerde Kıbrıs Rum Yönetimi, Türkiye ile müzakerelerde beş faslı bloke etmeyi sürdürmekten vazgeçmeyelerini belirtmişti. Öte yandan Timmermans, Türkiye'nin tam üyelik müzakerelerinde yeni fasılların açılmasının Avrupa Birliği'nin çıkarlarına olduğunu söyledi.

Yunanistan devlet televizyonu ERT kanalına açıklama yapan Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yannis Kasulidis, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik müzakerelerinde askıya alınan beş faslın bloke edilmesinden vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.