Adım Adım Işığa Doğru'nun Galası Yapıldı

Adım Adım Işığa Doğru'nun Galası Yapıldı

Engelli bireylerin gündelik işlerinde ve hayatlarında karşılarına çıkan zorluk ve engeller karşısında neler yaşadıklarına dikkat çekmek amacını taşıyan Adım Adım Işığa Doğru filmi galası dün İzmir'de bulunan Selçuk Yaşar Üniversitesi'nde gerçekleştirildi.

Adım Adıma Işığa Doğru'nun galasına filmde Şevket karakterini oynayan Haldun Dormen ve Yüksel Ünal'ın yanı sıra filmin oyuncuları da katıldı. Yönetmen Sinan Uzun; "Bu filminde engelli hikayeleri anlatıldı ama asıl amaç engellilik ile ilgili bir farklılık yaratmak ve engellilerin de sinemada var olduğunu göstermek” dedi.

Engelli insaların hayatlarında nasıl zorluklarla karşılaştıklarını ve onların başarılarını anlatan Adım Adım Filminin Galası İzmir Selçuk Yaşar Üniversitesinde yapıldı. Filme izleyicicilerden çok yoğun bir ilgi vardı. Filmin senaristi ve Yönetmeni Sinan Uzun filmin proje yapım aşamasını anlatırken asıl amaçlarının ejitasyon yapmak değil engelli insanların zorlukları nasıl bir bir aşarak başarıya ulaştıklarını anlatmak olduğunu belirtti.

adım-adım-isiga-dogru-1

Uzun Adım Adım Işığa Doğru hakkında; "filmin projesini bana getiren kişi eşim pelin uzun oldu. Eşim yaklaşık 5 yıldır engelsizler adlı bir belgesel serisi yapıyordu. Bu filmin ortaya çıkması da kendisine gelen bir talep doğrultusunda oldu aslında. Engelli oyuncular reklamlarda, televizyon showlarında, dizilerde ve filmlerde rol almak istiyorlardı ve eşim de kendisi buna bir olanak sağlamak istedi. Biz de böylece bu projeye ilk adımı atmış olduk. Çok sağ olsunlar Haldun Dormen, Yüksel Ünal ve Asuman Dalak gibi ünlü oyuncularımız da filmde gönüllü olarak oynamak istediler. Açıkçası biz de filmin bu denli ses getireceğini beklemiyorduk ancak filmin gösterimi için Sırbistan, Amerika gibi ülkelerden teklifler geldi” dedi.

“ BU FİLM AJİTASYON DEĞİL BAŞARI HİKAYELERİNİ ANLATIYOR…

Daha önce engellilerle çalışmadığını belirten Uzun “Filmin çekimi için önce 32 gün hesapladım. Ama engelli arkadaşlarımızın sağlık durumlarını da göz önünde bulundurarak bu süreyi 45 güne çıkartmıştım. Ancak her şey hesaplarımın tam tersine gelişti ve çekimleri 29 günde tamamladık. Filmde rol alan arkadaşlarla “engelsiz” insanlardan çok daha rahat çalıştık. Bu anlamda çok mutluyum diye konuştu.

 

İzleyicinin engellileri anlatan filmlerle ilgili ön yargılarını yıkmalarını isteyen Sinan Uzun “Bu filminde engelli hikayeleri anlatıldı ama asıl amaç engellilik ile ilgili bir farklılık yaratmak ve engellilerin de sinemada var olduğunu göstermek. İzleyicilerin aklında maalesef engelli filmlerinde ajitasyon, dramatiklik ağırlıklı hikayeler olur gibi bir yanılgı var. Adım Adım Işığa Doğru filminde böyle bir durum yok. Bu film tamamen başarı hikayelerini anlatıyor. Ben özellikle izleyicilerin ağlamasını istemedim ve buna yönelik çalıştım. Umarım izleyiciler de filmi beğenir” dedi.

adim-adim-isiga-dogru-2

ÖNEMLİ OLAN KAFALARDAKİ ENGELLERİ KALDIRMAK

Filmde Haldun Dormen (ŞEVKET)’in torunu Ayşen karakterini canlandıran Ümran Sevinç ise filmi ve çekim aşamasını şu şekilde anlattı.

Sevinç “Filmin amacı engellilerin önüne çıkan engelleri nasıl aştıklarını göstermek kısaca kafalardaki engelleri kaldırmak. Benim filme dahil olmamam filmin yapımcısı Pelin Uzun sayesinde oldu. Kendisiyle önceden tanışıyorduk ve böyle bir projeye başlayınca bunu içinde yer almamı teklif etti ve ben de kabul ettim. Daha önce oyunculuk deneyimim yoktu ve ilk olarak böyle bir filmin içinde olmak çok güzel bir duygu. Özellikle Haldun Dormen gibi bir ustayla rol almak ve torununu canlandırmak benim için çok özeldi. Filmin çekimi sırasında yapım ekibi bizim rahatımız ve rahatlıkla uyum sağlamamız için ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Hepsine ilgilerinden dolayı çok teşekkür ediyorum”.

Adım Adım Işığa Doğru filmi 6 Mayıs 2016 tarihinde vizyona girecek.

Haber : Mahmut Kayacan

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.