Afrika’nın Gözü Kulağı Türk Yatırımcıların Üzerinde

Afrika’nın Gözü Kulağı Türk Yatırımcıların Üzerinde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yatırım sinyalleri verdiği Afrika gezisi sonrası eğitim, enerji, sanayi, ekonomi alanlarında anlaşmalar yapılmasını DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yatırım sinyalleri verdiği Afrika gezisi sonrası eğitim, enerji, sanayi, ekonomi alanlarında anlaşmalar yapılmasını DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan değerlendirdi.

Batı Afrika ile imzalanan yatırım anlaşmaları ile Türk firmaları belirlenen ülkelerde yatırım yapabilecekler. Fildişi, Gana, Nijerya ve Gine’ye yapılan gezilerde birçok iş adamı yatırımcılarla bir araya geldi. Türk iş adamlarının bu ülkelerde daha çok enerji, inşaat, alt yapı sistemleri ve tarım sektörlerinde faaliyet göstermek istediği belirtildi. Fildişi ve Gana ile yapılan gelişmelerin olumlu olduğu bildirilirken Türk iş adamlarının stantlarında uzun kuyruklar oluştu. Tüm bu ülkelerde yatırım olanağının fazlalığını gören Türk yatırımcılar gerçekleştireceği projeleri bir an önce hayata geçirmek için start verilmesini bekliyor.

"TÜRKİYE İÇİN EŞSİZ BİR FIRSAT"

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Ömer Cihad Vardan Türkiye’nin yatırım konusunda geride kaldığını ve bunu ancak yeni projelerle öne geçirmenin mümkün olduğunu belirtti. “Afrika ülkelerine mecburiyetten gidildiğini” vurgulan Varan “Bunu olumsuz bir adım olarak görmek yanlış, bu sayede kendimize yeni olanaklar yaratacağız. Bu Türkiye’nin dünyaya kendini ispatlaması için eşsiz bir fırsat" ifadeleri ile yorumladı.

"YENİ PROJELER İÇİN BASAMAK OLACAK"

Edineceğimiz yeni pazarlar sayesinde ihracat hacmimizi büyütmeyi planlıyoruz diyen Ömer Cihad Vardan; "Afrika açılım programı kapsamında 2003'ten bu yana önemli yol katettik ve bu çalışmaların meyvesini almak istiyoruz. Ülkemizden çok uzakta gerçekleştireceğimiz bu yatırımlar, gelecek projeler için bir basamak olacak.” şeklinde açıklama yaptı. Nijerya’da yapılan toplantıda bir araya gelen Cumhurbaşkanı ve Türk iş adamları yatırım sürecini değerlendirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.