Alman Ordusu Neonazi Temizliğine Başlayacak

Alman Ordusu Neonazi Temizliğine Başlayacak

Alman askeri istihbarat servisinin ortaya çıkardığı Alman ordusundaki neonaziler hakkındaki skandal Alman Hükümeti'ni harekete geçirdi, üçü muvazzaf ve biri de sivil olmak üzere aşırı sağcı dört kişi geçen yıl ordudan uzaklaştırıldı.

Alman askeri istihbarat servisinin ortaya çıkardığı Alman ordusundaki neonaziler hakkındaki skandal Alman Hükümeti'ni harekete geçirdi, üçü muvazzaf ve biri de sivil olmak üzere aşırı sağcı dört kişi geçen yıl ordudan uzaklaştırıldı. Alman ‘Die Welt' gazetesinde yer alan haberie göre Alman ordusundan atılan, bir Alman Nasyonal Demokrat Parti (NPD) görevlisi ile aynı partinin üyesi bir bekçi, bedeninde aşırı sağcı dövme bulunan biri geçici ve bir de neonazi askerin olduğu belirtildi.

Gazetede yer alan haberde verilen bir başka detayda, bugüne kadar, ordudan daha önce de halkı tahrik edici konuşma ve Nazi propagandası yaptıkları ya da aşırı sağcı, faşist sloganlar kullandıkları için 19 askerin görevden görevden uzaklaştırıldığı, diğerlerinin ise disiplin ve para cezası aldıktan sonra bulundukları göreve devam etmelerine izin verildiği belirtildi.

Alman ordusunda ilk neonazi olayı değil

Aynı gazetenin haberinde yer alan bir başka habere göre, Alman askeri istihbaratının incelediği 230 neonazi taraftarının karıştığı olaylarda, 2015 yılı içerisinde orduda bulunan 149 neonazi düşünülen aşırı sağcı yer aldı. 2016 yılında ise orduda görev alan askerler arasından toplam 22 kişi, ırkçı ve yahudi düşmanının ihbar edildiği ve kimliklerinin saptandığı aktarıldı.

Alman ordusuna gelen şikayetlerin artması üzerine, Alman parlamentosunda askeri personel adaylarının geçmişinin araştırılmasını engelleyen yasanın değiştirilmesi gündeme getirildi. Yasayla beraber istihbarat birimlerine, kolluk kuvvetleri ve adli birimlerde çalışacak personelin geçmişinin araştırılıp, aşırı sağcı ve neonazi geçmişe sahip bireylerin bu birimlere alınmasını engelleyecek yetki verilmesinin üzerinde duruluyor.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.