Almanya Ortadoğu Ülkelerine Ağır Silah Satışına İzin Verdi

Almanya Ortadoğu Ülkelerine Ağır Silah Satışına İzin Verdi

Ortadoğu'da devam eden iç savaşlarda şu ana kadar etkin bir rol almayan Almanya aldığı kritik bir karar ile Ortadoğu ülkelerine ağır silahların satışı için izin verdi.

Ortadoğu'da başta Suriye olmak üzere devam eden iç savaşlar dünya ve tüm bölge ülkelerini etkilemeye devam ediyor. Ortadoğu'nun güçlü ülkelerinde olan Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan gibi ülkeler bölgedeki karışıklıklara karşı silahlanmaya devam ediyor. En son olarak bu ülkelere ağır silahların satışı için Almanya kritik bir karar alarak satışlara izin vereceğini duyurdu.

ALMANYA ORTADOĞU'YA AĞIR SİLAH SATACAK

Alman Hükümeti aldığı flaş karar ile Ortadoğu'ya ağır silahların satışına izin verdi. Federal Alman Meclisi Güvenlik Konseyi'nde görüşülen ve uzun süren tartışmaların ardından çıkan kararla, Ortadoğu ülkelerine silah ihracatının önü açılmış oldu. Böylece ilk aşamada Ürdün’e 600 tanksavar silahı ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne 500 makineli tüfeğin yanı sıra Umman’a da silah satışı gerçekleştirilecek.

ORTADOĞU ÜLKELERİ ALMANYA SİLAHLARINI ALACAK

Önümüzdeki aylarda, silah alacak ülkeler arasında Lübnan, Mısır, Suudi Arabistan ve Cezayir gibi Ortadoğu coğrafyasında söz sahibi ülkeler de yer alıyor. Alman silah sanayisinin 2015 yılının ilk 6 ayında yaklaşık 3,5 milyar Euro ihracat gerçekleştirdiği belirtildi. Bu sayı 2014 yılının tamamında ise 3,9 milyar Euro idi. Alman hükümetinin aldığı bu karar ile silah ihracatının katlanarak büyümesi bekleniyor. Almanya kendi ekonomisini de bu şekilde hareketlendirmeyi planlarken bölgedeki silahlanmadaki artışın nasıl bir durumu çıkaracağı ise merak ediliyor.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.