Ankara Terör Kayıplarında Dünyayla Yarışıyor

Ankara Terör Kayıplarında Dünyayla Yarışıyor

Ankara'da gerçekleştirilen terör saldırılarında altı ay içerisinde verilen kayıplarla dünyada terör olaylarının yaşandığı bir çok başkenti geride bıraktı. Somali Mogadişu'da Eş Şebab, Afganistan Kabil'de Taliban ve Beyrut'ta IŞİD'in gerçekleştirdiği (üstlendiği) terör saldırılarında ölenlerin sayısı son 6 ayda Ankara'da ölenlerden daha az oldu.

Amerika Birleşik Devletleri'nin müdahale ettiği Irak'ta işgal sırasında ve sonrasında başlayan iç çatışmalarla beraber IŞİD'in de yaptığı saldırılarla Irak bombalı ve silahlı saldırı kayıplarında başı çekerken 6 ay içerisinde düzenlenen terör saldırılarında Bağdat'ta 428 kişi öldürüldü. Kayıplar bağlamında Ankara'nın önünde sadece Bağdat var.

medyaege-teror-mogadisu

Mogadişu'da 6 ayda ölen sayısı 77

Eş Şebab'ın düzenli olarak düzenlediği eylemler Somali'nin Başkenti Mogadişu'da Ekim ayından bu yana terör eylemlerinde öldürülen sayısı toplamda 77'yi buldu. Ülkede radikal islamcı Eş Şebab (Mücahit Gençlik Hareketi) militanları islamın düşmanlarına karşı cihat ettiğini öne sürmekte ve silahlı eylemler gerçekleştirmektedir. Radikal islamcı örgütün son saldırısı 21 Ocak'ta gerçekleşti.

Kâbil’de her ay saldırı

70li yıllarda modern bir görünüme sahip olan ancak şu an radikal islam ile boğuşan Afganistan geçirdiği işgaller ve radikal islamcı Taliban yüzünden bombalı intihar eylemlerine uzak olmasa da, son 6 ay içerisinde neredeyse her hafta gerçekleştirilen saldırılarda 58 kişi öldürüldü.

medyaege-teror-beyrut

Beyrut

1975-1990 yılları arasında iç savaş yaşanan Lübnan'da 200 bin civarı insan hayatını kaybetmişti. Beyrut'ta Işid'in yaptığı saldırılarda toplam ölü sayısı hayli yüksekken 6 ayda gerçekleşen bir saldırıda 43 kişi öldü.

Kahire’de iki saldırı

Mısır'ın Başkenti Kahire'de Ekim ayından bu yana gerçekleştirilen toplam saldırı sayısı 2 iken, bu terör olaylarında öldürülenlerin sayısı toplamda 26 kişi.

medyaege-teror-paris

Ankara'nın ardından Paris geliyor

Fransa'nın başkenti pariste Charlie Hebdo dergisine 7 Ocak 2015'te düzelenen saldırı bir yana Kasım ayında düzenlenen saldırıda 129 kişi hayatını kaybetti. 13 Kasım 2015'te Paris'te 7 farklı noktada IŞİD tarafından düzenlenen eylemde 129 kişi hayatını kaybederken 359 kişi yaralandı. Bu kanlı eylem neticesinde Fransa 2. Dünya Savaşı'ndan bu yanan ilk defa sınırlarını kapattı. Fransa Cumhurbaşkanı Fransua Hollande olağanüstü hal ilan etti.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.