Anneler Günü Tarihçesi ve Anneler Günü Hediyeleri

Anneler Günü Tarihçesi ve Anneler Günü Hediyeleri

Türkiye'de her Mayıs ayının ikinci haftasında kutlanılan, anneler günü olarak atfedilen günde, annelere güzel hediyeler alınır ve annelerin rahat etmesi için uğraşılır.

Dünyanın bir çok ülkesinde kutlanılan anneler günü, bir çok ülkede aynı gün kutlanılmasa da aynı anlamı ifade ediyor.

Anneler Günü Nedir? Anneler Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Anneler günü, ABD vatandaşı olan bir kadından kaynaklı olarak kutlanılmaya başlanıldı. 41 yaşında olan Anna Jarvis isimli kadın, 1905 yılında annesini kaybetti. Annesi ile beraber yaşayan Anna Jarvis için annesinin ölümü büyük bir kayıptı ve Jarvis annesi yaşarken ona yeterince iyi davranmadığından dem vuruyordu.

Aradan geçen 2 senenin ardından Mayıs ayının ikinci günü, Anna Jarvis arkadaşlarını evine çağırarak anneler için ülke çapında bir günün kutlanmasını istediğini dile getirdi. Arkadaşları fikri onaylayınca sponsor arayışına giren Jarvis bir giysi tüccarı ile anlaşarak, maddi sorunları böylece aşmış oldu.

İlk anneler günü ne zaman kutlandı?

Anna Jarvis'in arkadaşlarının onayını alması ve sponsor bulabilmesi üzerine ilk kutlama Jarvis'in annesinin ders verdiği kilisede 407 çocuk ve annelerinin katılımıyla gerçekleşti.

Anneler gününde ne hediye verilir? Anneler gününde verilebilecek hediyeler? Anneme ne alsam? Ne Hediye Alayım

Anneler gününde annelere çok fazla para harcayarak hediye almaya gerek yoktur. Annelere ithaf edilen bu günde daha çok gönle hitap eden hediyeler, üzerinde emek harcanmış çalışmalar daha çok değer taşır. Bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre sadece anneler değil tüm insanlar aldıkları hediyelerin üzerinde emek harcanmış olmasını daha çok tercih ediyorlar.

Hediye olarak basit ama anlamlı şeyleri daha ucuza temin edebilmek mümkün.

Anneler günü hediyeleri olabilecek şeyler? Anneler gününde ne alınır?

-Anneler günü şiirleri

-Anneler günü hediyeleri

Anneler günü ne zaman kutlanır? Anneler günü dünya ülkelerinde hangi gün kutlanır?

Şubat'ın ikinci pazar günü; Norveç

2 Şubat:Yunanistan

30 Ocak: İsrail

3 Mart: Gürcistan

8 Mart: Afganistan, Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Beyaz Rusya, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Laos, Makedonya Cumhuriyeti, Moldova, Karadağ, Romanya, Rusya, Sırbistan, Kazakistan, Kırgızistan

Büyük Perhiz'in dördüncü Pazarı(Hristiyan Dini Bayramı): İngiltere, İrlanda, Nijerya

21 Mart: Bahreyn, Mısır, Irak, Ürdün, Kuveyt, Umman, Lübnan, Filistin, Katar, Suudi Arabistan, Sudan, Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen

25 Mart: Slovenya

7 Nisan: Ermenistan

21 Nisan: Çin

Mayıs ayının ilk Pazar günü: Macaristan, Litvanya, Portekiz, İspanya

8 Mayıs: Arnavutluk, Güney Kore

10 Mayıs: El Salvador, Guatemala, Meksika

Mayıs ayının 2. Pazar günü: ABD, Anguilla, Aruba, Avustralya, Avusturya, Bahamalar, Bangladeş, Barbados, Belçika, Belize, Bermuda, Bonaire, Brezilya, Brunei, Bulgaristan, Kanada, Şili, Çin, Tayvan, Kolombiya, Hırvatistan, Küba, Danimarka, Ekvador, Estonya, Finlandiya, Almanya, Gana, Yunanistan, Granada, Honduras, Hong Kong, İzlanda, Hindistan, İtalya, Jamaika, Japonya, Kıbrıs Cumhuriyeti, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Letonya, Malta, Malezya, Myanmar, Hollanda, Yeni Zelanda, Pakistan, Peru, Filipinler, Porto Riko, Slovakya, Güney Afrika, Singapur, Surinam, İsviçre, Trinidad ve Tobago Trinidad, Ukrayna, Uruguay, Zimbabve

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.