Öykü Aksüyek

Öykü Aksüyek

Anonim şirketler için bazı değişiklikler kapıda

Türk Ticaret Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi 03.05.2024 tarihinde AK Parti tarafından TBMM'ye sunuldu. İşbu kanun teklifi uyarınca bazı değişiklikler yapılması öngörülmektedir. Teklifte yer alan değişiklikler şu şekilde özetlenebilir;

Mevcut Türk Ticaret Kanunu uyarınca yönetim kurulu üyeleri üç yıl görev yaparken başkan ve başkan vekili yıllık seçilmekteydi. Ancak sunulan kanun teklifi kabul edilecek olursa öngörülen yeni hükümlere göre anonim şirketlerde başkan ve başkan vekili de yönetim kurulu üyeleriyle aynı süre için seçilecek ve görev süreleri diğer yöneticilerle uyumlu hale getirilecektir.

Mevcut Türk Ticaret Kanunu uyarınca yönetim kurulunu toplantıya çağırma yetkisi yalnızca başkandaydı. Ancak işbu teklif ile yönetim kurulu üyelerinin çoğunluğu tarafından yönetim kurulu başkanına yapılan toplantı istemlerinde, yönetim kurulu başkanına yönetim kurulunu toplantıya çağırma yükümlülüğü getirilecektir. Başkan veyahut vekili gereğini yapmaz ise doğrudan talep sahiplerince toplantı çağrısı yapılabilecektir.

Mevcut Türk Ticaret Kanunu uyarınca müdürlerin ve aynı işleve sahip kişiler ile imza yetkisi olanların atanmaları ve görevden alınmaları yönetim kurulunun devredilemez yetkileri arasındaydı. Söz konusu kanun teklifi ile şirketin üst düzey yöneticileri dışında kalan kişilerin atanma ve görevden alınmalarına dair yetki yönetim kurulunca devredilebilecek ve işbu yetkiler yönetim kurulunun devredilemez görevleri arasından çıkarılmış olacaktır.

Bilindiği üzere 25.11.2023 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 7887 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile anonim ve limited şirketlerin asgari sermaye tutarları 01.01.2024 tarihinden itibaren yeni kurulacak şirketler için geçerli olmak üzere;

Anonim şirketler için 50.000 TL’den 250.000 TL'ye,

Kayıtlı sermaye sistemini kabul etmiş bulunan halka açık olmayan anonim şirketler için 100.000 TL’den 500.000 TL'ye,

Limited şirketler için 10.000 TL’den 50.000 TL'ye yükseltilmişti.

Bununla birlikte, sermayeleri güncellenen tutarların altında bulunan mevcut şirketler bakımından ise herhangi bir sermaye artırım zorunluluğu getirilmemişti.

Ancak işbu kanun teklifi ile 01/01/2024 tarihinden önce ticaret siciline tescil edilmiş olan ve sermayeleri yeni en az sermaye tutarının altında kalan anonim ve limited şirketlerin 31/12/2026 tarihine kadar yeni sermaye tutarlarına intibakının sağlanması ve intibakın sağlanmaması durumunda infisah etmiş sayılmaları öngörülmektedir.

Tüm bu değişiklikleri içeren yasa teklifinin önümüzdeki hafta TBMM'de görüşülmesi planlanmaktadır. Yasa teklifi kabul edilir ise şirketlerin özellikle sermaye artırım hususunda getirilen değişikliğe çok dikkat etmesi gerekmektedir ki sistemden çıkmış sayılmasınlar veyahut tasfiye süreçleri başlayarak ticaret sicil kaydının terkinini sağlamaları gerekmesin...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.