1. HABERLER

  2. MAGAZİN

  3. Arnavutluk'tan ödülle döndüler
Arnavutluk'tan ödülle döndüler

Arnavutluk'tan ödülle döndüler

Yağmurlarda Yıkansam”, Arnavutluk'un Pogradec kentinde düzenlenen Balkan Film Food Festivali'nde "En İyi Film" ödülüne lâyık görüldü.

A+A-

Çekimleri İzmir'de gerçekleştirilen film, Türkiye’nin en güncel meselelerinden biri olan kadına karşı şiddeti konu alan bir yapım. Annesi, babası tarafından öldürülen Gamze’nin hikâyesi, alışılageldiği gibi cinayetle biten bir hayatı değil; cinayetle başlayan yeni bir hayatı anlatıyor. Kadın cinayetlerinin tek mağdurunun yalnızca öldürülen kadınlar olmadığı, Gamze’nin, yani yine bir kadının hikayesi üzerinden anlatılıyor. Hikayede 15 yaşındaki Gamze’nin öfkesi, yalnızlığı çaresizliği ve özlemleri hiç bakılmayan bir bakış açısıyla izleyici ile buluşuyor.

Filmde; Yeliz Tozan, Derin İnce, Murat Ergür, Engin Benli, Müge Ulusoy, Çiğdem Benli, Rabia Kaya, Gülçin Çakır, Bilgin Ertok gibi oyuncular rol alıyor.

Filmin yönetmenliğini Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Berrak Taranç’ın kızı Gülten Taranç   üstleniyor.

      Yönetmen Gülten Taranç,  “Sinemamızda kadın yeterince anlatılmamakta ve her geçen gün medya ve televizyon organlarında kadına şiddeti destekleyici ürünler, bilinçaltlarımızı kirletmektedir. Bu güne kadar yapmış olduğum kısa film çalışmalarımda da ‘Yağmurlarda Yıkansam’ filmimde de asıl hedefim, kadın sorunlarına farkındalık yaratmak ve bu farkındalığımı, farklı bir şekilde dile getirmek olmuştur.  ‘Yağmurlarda Yıkansam’ film projemde melodram kalıplarına ya da ajitasyona başvurmadan, karakterlerimin başına gelen olayları naif bir biçimde ele almak ve yeni bir estetik dil yaratmak adına biçim ve içerikte bazı yenilikleri ortaya koymak istiyorum. Bugüne kadar yaygın olarak kullanılan  ‘flashback’ anlatımı yerine karakterimizin hayatındaki farklı dönemlerini, aynı mekanda seyirciye izleterek, iç içe geçmiş bir zaman dilimi yaratarak yeni bir biçim deneyeceğim. Bizim, aslında şimdiki zamanı izlerken, karakterimizin geçmişine de tanık olacağımız bir şimdiki zaman kurmak ve sinemanın anlatım olanaklarını zorlayarak bir kadın cinayetinin kaç kişinin hayatını etkilediğini gözler önüne sermek adına, bu zaman sıçramalarının ve kurulan yeni zamanın, içeriğe de hizmet edeceği kanaatindeyim” diye konuştu.

GÜLTEN TARANÇ BİYOGRAFİ

Gülten Taranç, 1990 yılında İzmir'de doğdu. 2008 yılında Rotary Exchange Programı ile Meksika'ya değişim öğrencisi olarak gitti. Universidad de Quintana Roo'da İspanyolca ve Latin Dansları eğitimi aldı. 2012 yılında İtalya’da yapılan 18. MED Film Festivali, Methexis Projesi Jüri Üyesi olarak görev yaptı. Yurtiçi ve yurtdışında pek çok film festivallinde yarıştı. Belgesel fotoğraflardan oluşan yurtiçi ve yurtdışı sergilerinin yanı sıra, belgesel ve kısa film yönetmenliği yapıyor.2010 yılından bugüne kadar kadın sorunlarıyla ilgileniyor ve kadının Türkiye’de yaşadığı problemlerle ilgili filmler üretiyor. 2013 yılında, Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi, Film Tasarım Bölümü, Yönetmenlik Anasanat Dalı'ndan mezun oldu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-Tv bölümünde yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Serbest olarak sinema ve reklam sektöründe çalışıyor. 2015 yılında Taranç and Taranç Film Prodüksiyon’u kurdu.

Yapımcılığını Ragıp Taranç ve Gülten Taranç’ın yaptığı film, daha önce Barcelona'da Altın Aslan Ödülü'nü kazandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.