ATB, zeytin, zeytinyağı sektör toplantısını gerçekleştirdi

ATB, zeytin, zeytinyağı sektör toplantısını gerçekleştirdi

Zeytin ve Zeytinyağı sektöründeki sorunların tespiti ve çözüm önerileri üzerine gerçekleştirilen toplantı Aydın Ticaret Borsası Toplantı salonunda yapıldı.

Toplantıya Aydın Ticaret Borsası Meclis Başkanı A. Bahri Erdel, Aydın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü adına Gıda ve Yem Şube Müdürü Figen Sezer, Aydın İl Çevre ve Şehircilik Müdürü Mehmet Taha Al, ATB Meclis ve Yönetim Kurulu  Üyeleri, sektör temsilcileri ile üreticiler katıldı.

Toplantının açış konuşmasını gerçekleştiren Aydın Ticaret Borsası Meclis Başkanı A.Bahri Erdel;  sektör temsilcilerimiz ile birlikte zeytin ve zeytinyağı sektöründe yaşanan sorunlarımız ve  çözüm önerilerimizi belirlemek adına bir araya geldik.  Borsamız, Zeytinyağı sektörünün gelişimine  katkı sağlayan  2015-2017 yılları arasında, KOSGEB  tarafından desteklenen “zeytinyağı pazar payının arttırılması” projesi kapsamında zeytinyağı tadım ve tanıtım etkinliklerini  24 aylık süreç içerisinde  20 ilde başarılı bir şekilde gerçekleştirilmişti.   Aydın Ticaret Borsası olarak kaliteli zeytinyağı konusunda ki hassasiyetimiz ve bir önceki projemizden aldığımız olumlu tepkiler sebebiyle  2018 yılı temmuz ayı sonu itibariyle daha önce tadım ve tanıtım  yapılmayan  İstanbul (Avrupa), Eşkişehir, Kastomonu, Kayseri, Adana, Kahramanmaraş, Gaziantep, Antalya, İstanbul (Anadolu) ve Rize olmak üzere 10 ilimizde daha tadım ve tanıtım yapılması planlanmış İstanbul ve Eşkişehir’de etkinliğimiz yoğun ilgi ile gerçekleştirilmiştir. Tadım uzmanlarımız vasıtası ile tüketicilerimize “doğru zeytinyağının nasıl olması gerektiği” tadım yaptırılarak anlatılmaktadır. Tüketiciler kaliteli zeytinyağını nasıl ayırt edebilecekleri, kaliteli zeytinyağında olması ve olmaması gereken özellikler hakkında bilgilendirilerek,  tadım kriterleri ve kimyasal özelliklerine göre üstün kalitede olan zeytinyağının tanınırlığını ve bilinirliğini arttırmaya ve kişi başı düşen iç tüketim miktarının artmasına katkıda bulunulacaktır. Zeytin ve zeytinyağında yaşanan sorunlar ve çözüm yolları” konusunda, sektör toplantımızın  verimli geçmesini temenni ederek, 2018-2019 zeytin ve zeytinyağı sezonunun  bereketli olmasını diliyorum. İfadelerine yer verdi. 

Soru cevap şeklinde devam eden toplantıda; Aydın Ticaret Borsası Meclis Başkanı A.Bahri Erdel, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü adına Gıda ve Yem Şube Müdürü Figen Sezer ve İl Çevre ve Şehircilik Müdürü Mehmet Taha Al, katılımcıların sorularına yanıt verdi. Düzenlenen toplantıda sektörel sorunların ortak akılla tespit edilmesinin ardından çözüm yolları belirlendi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.