Erdal Özyıldız

Erdal Özyıldız

Azerbaycan Öz Gardaşım

Sevgili canlar,

Son saldırısıyla hukuku hiçe sayma ve sivilleri hedef alma alçaklığından vazgeçmediğini bir kez daha gösteren ermenistan yine boyunu aşan işler yapıyor ama bu kez gerçekten ateşle oynuyor. 

Dağlık Karabağ, Azerbaycan sınırları içinde bölge. Sovyetler Birliği döneminde, 1923'ten 1989'a kadar Dağlık Karabağ Sovyet Sosyalist Özerk Bölgesi adını taşıyordu. 10 Ekim 1991’de, Rusların desteğini alan bölgedeki Ermeniler tarafından "Dağlık Karabağ Cumhuriyeti" adıyla bağımsızlığı ilan edildi.
Aslında bu bölge tümüyle Azerbaycan sınırları içerisinde kalıyor ama başta Rusya ve Fransa ardından güya müslüman ve Azeri nüfusu da olan iran’ın dünyadaki ermeni lobisine yaranmak aynı zamanda tek sınır bölgesi olmak istemesi sebebiyle bu ülkelerden güç alıp haddini aşıyor. Ama artık nafile,
Çünkü hem askeri hem de ekonomik anlamda 28 yıl öncesinden çok daha güçlü ve işgal altındaki topraklarını kurtarma konusunda son derece kararlı Azerbaycan.
Nitekim Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, gerekirse Ermeni işgali altındaki Dağlık Karabağ’ı askeri güçle geri alacağız sözünü defalarca yineledi. Dolayısıyla, 3 milyonluk Ermenistan’ın saldırganlığı Azerbaycan için sinek vızıltısı, dahası Ermenistan’ın o çok güvendiği dağlar, Rusya, Fransa, İran falan da hikâye... Yani düşünmesi gereken artık Ermenistan.

Türkiye Cumhuriyeti devleti ve milleti yani bizler her zaman dost kardeş Azerbaycan devletinin ve milletinin yanında olacağımızı kat’i surette belirttik. Allahın izniyle de ebedi müddet bu böyle olacaktır.

Sevgili Canlar

Bakınız, Kardeş Azerbaycan derken bile kardeşliğin bu kadar yakıştığı ve anlam bulduğu başka iki ülke var mı bilemiyorum. Birbirini hiçbir zaman kendinden farklı görmeyen, sevincine sevinen kederine üzülen bu iki millet aynı köklerin üzerinde büyüyen bir çınarın bu güzel coğrafyada uzanan dalları gibi her zaman bu kardeşlik duygularından güç almıştır. Çok uzaklara gidilse bu köklerin bir yerde birleştiği görülür. Ancak yakın tarihimizde bile arada mesafeleri olmasına rağmen her zaman bu iki millet dar günlerinde bir ve beraber olmayı başarmışlardır.

Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde Ermenilerin doğu illerinde yaptıkları katliamlar neticesinde zor durumda kalan Türk halkının imdadına Azerbaycanlı kardeşleri yetiştiği gibi yüzyılın başında İngilizlerin desteği ile Bakü de Azerbaycanlı kardeşlerimize karşı Ermenilerin yapmaya çalıştıkları katliamların karşısında Azerbaycan’ın asil evlatları ile beraber Kafkas İslam Ordusu omuz omuza savaşmış ve bu vatan topraklarını düşmanın kirli emellerinden kurtarmıştır. Bugün Azerbaycan’ın birçok yerinde Ay yıldızlı bayrağımızın dalgalandığı şehitliklerin olması bunun en güzel ispatıdır. Bu ilgi ve alaka şüphesiz her zaman birçok unsurla devam etmiş ve hâlâ devam etmektedir.

Bir süredir devam eden aşağılık ermeni çetelerinin yapmış oldukları saldırılar tabi ki karşılıksız ve yanlarına kalmayacaktır. Bunu söylerken tabi ki ülkemizde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti’nin şerefli ermeni kökenli dostlarımızı tenzih ediyorum.
Ancak dili dini ırkı kim olursa olsun Türk ve Azeri milletine yapılacak zulüm misliyle karşılık bulacaktır.
Bakın ne içten yazmış değerli dostum
Mehmet Aslan.

Karanfil, şehid ganı: 
Ağla, karanfil, ağla! 
Ağla, inlet meydanı: 
Ağla, karanfil, ağla!

Cavanlara gıydılar,
Tanklar altda goydular
Ganım içib doydular, 
Ağla, karanfil, ağla!

Her şehide bir düzüm, 
Abşeron kan denizim, 
Sen menim ağlar-gözüm, 
Ağla, karanfil, ağla!

Uzak menzil, acı yol, 
Yurda yol, elacı yol! 
Şehidlere bacı ol: 
Ağla

Peki bizim öz be öz gardaşımız Azeri milleti ağlarken hangi sözde Türküm diyen şerefsiz gülecektir. Hangi peygamber ümmetiyim diyen dolanbaz düzenbaz sözde müslüman yastığa başını rahat koyacaktır.
Kim,
Ey Allahım ben zulüme karşı durdum,
Mazlumun yanında oldum diye kainatın sahibi yüce Allah’a yalan söyleyecektir.
Artık zaman eski zaman değildir.
Ne canımızın kıymeti var ne de rahatlık peşinde koşacak alçak nefsimiz.
Vallahi tarafımızı belli ve canımızı feda ederken saniyenin binde biri kadar düşünecekte değiliz hamd olsun.

Meczubun son sözü

Ey Azeri beri dur geldi candaşın
Ezelden ebede hep Türk yoldaşın
Can iste can versin sana gardaşın
Yürüsün dağlar taşlar yürüsün
Düşmanın kalbinde korku büyüsün.

Önceki ve Sonraki Yazılar