''Babamdan Böyle Gördüm Devri Bitti''

''Babamdan Böyle Gördüm Devri Bitti''

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, açılışını yaptığı Burdur Fuarı’nda çifte müjde Verdi. Bakan Çelik, hayvancılıkta kredi için gereken 10 baş hayvan sayısını en az 5 başa düşürüldüğünü açıkladı. Ayrıca kısa sure sonar çitfçinin kredi için evini

Hayvancılıkla ilgili çalışan 28 bin işletmeye sahip olması nedeniyle Türkiye’nin Hollanda’sı olarak bilinen Burdur, hayvancılık sektörünün zirvesine ev sahipliği yaptı. GL Platform Fuarcılık tarafından Burdur’da gerçekleştirilen Teke Yöresi 2. Canlı Hayvan, Hayvancılık, Tarım Teknolojileri ve Yem Fuarı, sektörün gövde gösterisine dönüştü. Uzay Çatı altındaki Burdur Fuar Alanı’nda düzenlenen fuarda, Türkiye’nin dört bir yanından birlik ve Oda başkanları katıldı. Büyük ve küçükbaş hayvanların sergilendiği fuar, çiftlik ekipmanları ve teknolojileri, genetik alanındaki son yenilikleri, yem sektöründeki gelişmeleri gözler önüne serdi. 100”ün üzerinde firmanın katıldığı fuar, açıldığı andan itibaren ziyaretçi akınına uğradı.Fuarda sektörün önde gelen firmaları, birlikler, kooperatiflerin açtığı stantlar önünde kuyruklar oluştu.

Teke yöresi olması nedeniyle Burdur’un yanısıra Denizli, Afyonkarahisar, Isparta ve Antalya’yı da kapsayan fuarın açılışını gerçekleştiren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, iki müjde birden verdi. Bakan Çelik, damızlık süt sığırı yetiştiriciliğinde, faiz indirimli işletme ve yatırım kredisi kullandırılabilmesi için üreticilerin işletmelerinde bulundurmaları gereken manda veya damızlık süt sığırı sayısı 10 baş ve üzerinden en az 5 başa düşürüldüğünü açıkladı. Çelik bu gelişmenin aile işletmeleri için çok önemli olduğuna da dikkat çekti.

KREDİDE YENİ DÖNEM

Bir diğer müjde için de çalışmaların son hale geldiğini ifade eden Bakan Çelik, “Vatandaş kendisine hayvan alacağı zaman ipotek yolunda çözüm arıyordu. Evini, arabasını ipotek ettiren vardı. Biz hayır arkadaş dedik. Ziraat Bankası ile önümüzdeki Salı günü işi bitireceğiz. Daire değil hayvan rehin verilecek ve kredi de alınacak. Aynı uygulamaları meyve ağaçları için de gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

AKADEMİSYENLERE TARLA DAVETİ

Fuarı gerçekleştiren, elini taşın altına koyan tüm kesimi kutladığını belirten Bakan Çelik, tarım ve hayvancılığın daha ileriye taşınması için gereken neyse yapılacağını söyledi. Bu noktada mutlaka bilimin esas alınacağına dikkat çeken Çelik, üniversitelerde ofisinde oturan hoca değil tarlaya gelen hoca istediklerini açıkladı. Çelik şunları söyledi:

“Ofisinde oturuyorsa, üniversitede zaman geçirip tarlaya, ahıra gelmiyorsa, bu yanlış bir bilim adamlığıdır. Keşfettiklerini, bulduklarını tarımla uğraşan herkesle paylaşmak durumundadırlar. Eğer bunu yaparsak tarım ve hayvancılıktaki yanlış uygulamalardan kurtuluruz”

“BABAMDAN BÖYLE GÖRDÜM DEVRİ BİTTİ”

Gelişen teknolojinin tarım ve hayvancılığı yakından ilgilendirdiğini ifade eden Bakan Çelik, “Ben böyle gördüm babamdan diyen bir tarım uygulamasının geleceği olamaz. Suyu, gübreyi ne kadar kullanacaksınız bunu bilmemiz gerekiyor, bilimsel olarak da kullanmamız gerekiyor” dedi.

GL Platform Fuarcılık tarafından düzenlenen fuara olan yoğun ilginin, Burdur’un ufkunu gösterdiğini söyleyen Çelik, fuarın üreticileri yeni teknolojilerle buluşturduğunu söyledi.

KALİTELİ FUAR KALİTELİ GELECEK

GL Platform Fuarcılık Genel Müdürü Gül Ceylan, ise yoğun bir çalışmanın ardından sektörün tüm kesimlerine hitap eden bir fuar gerçekleştirdiklerini söyledi. Türkiye’nin dört bir yanından sektörün tüm paydaşları fuarda yer aldığını; tarım, hayvancılık ve yem sektöründe hem son yenilikleri görme fırsatı elde edildiğini ayrıca yeni pazarların da temelini atma imkanı sunulduğunu ifade eden Ceylan, “Kısa süre öncesine kadar bunları yapabilmek için diyar diyar dolaşmak gerekiyordu. Şimdi Burdur Fuarı ile bu üreticinin ayağına geldi. Ona sahip çıkmak demek, Burdur’un, Teke yöresinin geleceğine sahip çıkmak demektir” diye konuştu.

Milli ekonominin temelinin “tarım ve hayvancılı” olduğunu söyleyen Ceylan, “Milli ekonominin bu temelini sağlamlaştıracak en önemli unsur ise fuarcılık sektörüdür. Fuarcılığın yüksek standartlara ulaşması demek; üreticinin, çiftçinin de yüksek standartlara ulaşması demektir. Kaliteli fuarlar, kalkınmanın lokomotifidir. Bu lokomotif tüm kesimin güçbirliğiyle artık hareket etti” dedi.

EN GÜZELİ SEÇİLDİ

Burdur Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin düzenlediği 11. Burdur Damızlık İnek Güzellik Yarışması’nda ise heyecan fırtınası esti. 4 laktasyonda yapılan yarışmanın sonunda birinci olanlar arasında yapılan değerlendirmede şampiyonlar şampiyonu kadın üretici oldu. Emine Çelik’e ait Ceren adlı inek şampiyonlar şampiyonu ilan edildi. Öte yandan ilk kez profesyonel jurinin yanında halk jurisi de değerlendirmeye alındı. Vatandaşlar yaptığı oylamada şampiyonlar şampiyonunu tahmin etti. Bu tahminler arasında yapılan çekilişle 4 bin liralık para ödülü ise Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e çıktı. Ercengiz para ödülünü, veterinerlik fakültesinde okuyan öğrencilere burs olarak bağışladı.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.