Bakan Albayrak duyurdu; yarın açıklayacak

Bakan Albayrak duyurdu; yarın açıklayacak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier ile Ankara'da bir araya geldi. Görüşmede iki ülke arasındaki ekonomik işbirliği konuları masaya yatırıldı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Alman Bakan Altmaier ile birlikte açıklamalarda bulundu.

Bakan Albayrak'ın konuşmasından satır başları şöyle:

Nürnberg'de polisin orantısız şiddetiyle hayatını kaybeden Ümit Dursun'un haberiyle sarsıldık. Bunların son bulmasını temenni ediyoruz. Almanya Türkiye'nin en büyük ticari partneridir. Çok daha güçlü iletişim kanallarının tesisi için hazırız. Dünyaya örnek olacak bir noktadayız.

"EKONOMİNİN HER ALANDA İŞ BİRLİĞİMİZ GÜÇLENDİRMEK İSTİYORUZ"

"Son dönemde sağladığımız, son derece pozitif havayı daha da güçlendirmek iş birliğini daha da artırmak için hangi alanlara yoğunlaşmamız gerektiğini detaylıca konuştuk. Sayın Altmaier buraya 30'dan fazla firma yöneticisi ile gelmesi de aslında bugün çok ama çok önemli bir bu durumun işareti. Biz ekonominin her alanında iş birliğimizi güçlendirmek istiyoruz." dedi.

"TÜRKİYE ÇOK ÖNEMLİ BİR PARTNERDİR"

"Türkiye Almanya ekonomik iş birliği hacmi diğer ülkelere baktığmızda yüksek, ama bunu da yükseltmek elimizde. Türkiye'nin önemli yatırım partlerinden biridir. Özel sektörün de kendi arasında yürüttüğü projeler var. Türkiye, Almanya ilişkileri ekonomik olarak hep üst düzeydeydi, son dönemde yaşanan siyasi ilişkilerden kaynaklı bir yavaşlama algısı olsa da, üki ülke güçlü siyasi iradesi ve yönetimiyle tekrardan eskisi gibi bir ivmeyle hız kazanmasını sağladık. 

Türkiye ekonomisi son 5 yılda bütün bu içeriden ve bölgeden tehditlere rağmen ayakta kalmayı başarmış önemli bir ülkedir. Türkiye, bölgedeki rekabet avantajı ve özel sektörüyle en önemlisi yetişmiş genç nüfusu ile sadece avrupa özelinde değil, küresel anlamda da çok önemli bir potansiyel partnerdir. Sadece bu yaşanan birkaç aylık türbülansı bile çok kısa sürede bertaraf ederek ilerleyen bir ülke Türkiye bu anlamda baktığımızda, ilişkilerimiz mevcutun ötesinde bir işbirliğine sahip."

Bakan Altmaier ise yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Son yıllarda, iki ülke arasındaki ilişkilerde sıkıntılar yaşandı. Ancak, ikili ilişkileri geliştirmekte kararlıyız.

İki ülke çok önemli ticaret partneri

Şu anda, 7 bin 500 Alman şirket Türkiye'de faaliyet gösteriyor.

Ticari ilişkilerin zor zamanlarda da devam etmesi gerektiğini istiyoruz

ÜLKEMDE, ÇOK SAYIDA İNSANIN TÜRKİYE İLE BAĞLARI VAR

Benim ülkemde, çok sayıda insanın Türkiye ile bağları var.

Bu bölgede siyasi istikrara da ihtiyacımız var. 

İşbirliğimiz için yeni imkanlar var. Şirketlerin daha fazla yatırım yapabilmelerini konuştuk.

Bu ülke sadece önemli bir partner değil, aynı zamanda son 80 yılda önemli başarılara imza attı.

ALINAN ÖNLEMLER ETKİLİ OLDU

Türk Hükümetinin kur kriziyle baş etmek için aldığı önlemler etkili oldu

Bakanı Altmaier, açıklamasının devamında yaptığı açıklamada, yarın yapacakları görüşmelerde, enerji, turizm alanlarındaki projelere ilişkin kapsamlı görüşmeler yürüteceklerini söyledi.

"TÜRKİYE'NİN ÇABALARINI TAKDİR EDİYORUZ"

Altmaier, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili olarak da, "Bu olayla ilgili birçok soru işareti var. Türk hükümetinin bu soruşturmadaki çabalarını takdir ediyoruz" şeklinde konuştu.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.