Bakan Fidan: 3.Dünya Savaşı riski var

Bakan Fidan: 3.Dünya Savaşı riski var

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İsviçre'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Ukrayna Barış Konferansı’nda yaptığı konuşmada, "Bugünkü konferans, köprüden önceki son çıkış olabilir" dedi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İsviçre'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Ukrayna Barış Konferansı’nda konuşma yaptı. Konuşmasında 2 yılı aşkın bir süredir Avrupa’nın ortasında Ukrayna’nın işgali ile yıkıcı bir savaş yaşandığını aktaran Fidan, “Ölü ve yaralıların sayısı 500 binden fazla. Bu bir yıpratma savaşına dönüştü. 21'inci yüzyılda, konvansiyonel bir savaşla karşı karşıyayız. Her geçen an, bu trajedi daha da kötüleşebilir” dedi.

Savaşın devam etmesiyle 2 önemli riskin ortaya çıktığını belirten Fidan, “Coğrafi olarak bu savaş Ukrayna'nın dışına sıçrayabilir. Bu çatışma, şimdiden fay hatlarını derinleştiriyor ve küresel düzeyde kutuplaşmayı körüklüyor. Ukrayna, Batı ile ittifakını genişletme çabası içerisindeyken; Rusya da Çin ve İran ile işbirliğini geliştirerek aynı yolu izliyor. Yakında Rusya ve Ukrayna arasında bir savaş olmanın ötesine geçebilir” şeklinde konuştu.

aw228980-02.jpg

“RUSYA DA SALONDA BULUNSAYDI BU ZİRVE DAHA SONUÇ ODAKLI OLABİLİRDİ”

Bu savaşın konvansiyonel savaşın içermesi gibi bir riskin de karşı karşıya olduğunu vurgulayan Fidan, “Buna, yöntemsel yayılma riski adını verebiliriz. Bugün, bu iki riski önlemek ve savaşa son vermek için buradayız. Önümüzde Ukrayna barış planı var. Rusya da kısa bir süre önce barış için kendi şartlarını paylaştı. İçeriği ve öne sürülen koşullar ne olursa olsun, her iki taraf bakımından da bunlar önemli adımlardır ve hepimiz için bir umut ışığıdır. Her iki taraf da kan dökülmesine son verme konusunda istekli olduklarını göstermiştir. Ancak her iki taraf da diğer tarafın attığı adımları daha geniş kapsamlı savaş çabalarının bir uzantısı olarak görüyor. Bugünkü konferans, köprüden önceki son çıkış olabilir.” ifadelerini kullandı.

aw228980-01.jpg

Çatışmanın diğer tarafı olan Rusya’nın da salonda bulunması gerektiğini kaydeden Fidan, “Şunu da belirtmeliyim ki çatışmanın diğer tarafı olan Rusya'nın da salonda bulunması, bu Zirveyi daha sonuç odaklı hale getirirdi. Diplomasi ve müzakerelere dayanan, kapsamlı ve kapsayıcı bir stratejiye giderek daha fazla ihtiyaç duyuyoruz” diye konuştu.

“TÜRKİYE HER ZAMAN OLDUĞU GİBİ SÜRECİ KOLAYLAŞTIRMAYA HAZIRDIR”

Türkiye’nin en başından beri diplomatik çabalara aktif olarak katıldığını ifade eden Fidan, “Mart 2022'deki İstanbul görüşmeleri ve Karadeniz Tahıl Girişimi, diplomasi ve müzakerelerin ilerleme sağlayabileceğinin delilidir. Türkiye her zaman olduğu gibi bundan sonra da görüşmelerde kolaylaştırıcı rol oynamaya hazırdır. Burada bir hususun altını çizmek isterim: Tahıl Girişimini başarılı ve benzersiz kılan şey kapsayıcı niteliğiydi. Her iki taraf için de öngörülebilirlik sağlamış ve deniz ticareti için seyir güvenliğini temin etmişti. Bu örnekten öğrenilecek çok şey var. Benzer bir mekanizmayı hayata geçirmeye yönelik son girişimimiz de neredeyse olumlu bir sonuç verecekti” dedi.

aw228980-03.jpg

Türkiye’nin daha fazla çaba sarf etmekten kesinlikle kaçınmayacağını vurgulayan Fidan, “Türkiye, Ukrayna'nın toprak bütünlüğü, egemenliği ve bağımsızlığına olan kararlı desteğini sürdürmektedir. Barış vizyonumuz gerçekçi, kapsayıcı ve pratiktir. Bu amaçla ileriye dönük bir yol haritası oluşturmaya kararlıyız. Türkiye adil bir barış için arayışlarını sürdürecektir. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da belirttiği gibi "Adil bir barışın kaybedeni olmayacaktır” şeklinde konuştu.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.