Bakan Işık: Yerli Otomobile Yerli Savunma Yazılımı

Bakan Işık: Yerli Otomobile Yerli Savunma Yazılımı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık yerli otomobilin çok güçlü bir otomobil haline geleceğini söyleyerek yerli otomobile savunma yazılımı ekleneceğini açıkladı.

Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobile yerli savunma yazılı konusunda acele etmediklerini söyleyerek istediklerinin yerli otomobil üretiminin özel sektör tarafından da yapılması olduğunu açıkladı.

2020’den önce yollarda olacak yerli otomobilde savunma yazılımının kullanılacağını açıklayan Bakan Işık, "Bizim otomobilimiz gerçekten çok güçlü bir otomobil haline gelecek. Yerli babayiğit konusunda çok acele etmiyoruz. Bu konuda bazı güzel gelişmeler var. İstediğimiz yerli otonun üretimini de özel sektörün yapması" dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, çalışmaları devam eden yerli otomobilde savunma yazılımı kullanılacağını açıkladı. Işık, “Savunma sanayiindeki Tam Eş Zamanlı İşletim Sistemi dediğimiz çok önemli bir yazılımı otomobile aktarıyoruz. Bizim otomobilimiz gerçekten çok güçlü bir otomobil haline gelecek” dedi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık çalışmaları tüm hızıyla devam eden yerli otomobil hakkında bilgi verdi. Türkiye’nin sahip olduğu yeni teknolojileri ve yazılımları yerli otomobile uygulayacaklarının altını çizen Işık, “Mesela bizim savunma sanayiindeki Tam Eş Zamanlı İşletim Sistemi dediğimiz çok önemli bir yazılımı otomobile aktarıyoruz. Bizim otomobilimiz gerçekten çok güçlü bir otomobil haline gelecek. Bizim savunma sanayiindeki birikimimizi içine aktarıyoruz. 5-6 Mayıs’ta TÜBİTAK’ta Ar-Ge Pazarı var. Orada Türkiye’de otomobile teknoloji ve üretim olarak katkı sağlamayacak herkese açık davet yapacağız. TÜBİTAK’ta arkadaşlarımız şimdi bir ekip oluşturuyorlar, tüm teklifleri, değerlendirmeleri alacaklar” dedi.

'BABAYİĞİT' İÇİN ACELE ETMİYORUZ

Üretimi yapacak 'babayiğit' konusunda acele etmediklerini vurgulayan Işık konu hakkında çok güzel gelişmeler olduğunu belirtti. Işık, “Yerli otomobil olayı üzerinde en çok yoğun çalıştığım konu. Ama daha önce millet birkaç defa hayal kırıklığı yaşadığı için orada çok dikkatli gidiyoruz. Devrim otomobili, Anadol serüveninin sonu olmadı. Şu anda çalışma aşamasındayız. Netleşmeden bir şey söylemek olumsuz bir durumda bize hayal kırıklığı olur” dedi.

2020'DEN ÖNCE YOLLARDA OLACAK

Üretilecek yerli otomobilin 2020’den önce yollarda olacağı hedefinin hâlâ geçerli olduğunu ve takvimde bir değişiklik olmadığını kaydeden Işık, “Bizim hedefimiz üretimi özel sektörün yapması. Bununla ilgili görüşmelerimiz var” ifadelerini kullandı.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.