Bakanlıktan koruyucu ailelere şenlikli kutlama

Bakanlıktan koruyucu ailelere şenlikli kutlama

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, il müdürlüklerinin koordinasyonunda düzenlenen ve bu yıl ilk kez 81 ilde kutlanacak 30 Haziran Koruyucu Aile Günü’nde kortejler oluşturulacak, millet bahçelerinde veya açık alanlarda şenlikler düzenlenecek.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın aile odaklı hizmetlerinden “Koruyucu Aile” uygulamasının yaygınlaştırılması amacıyla geçen yıl ilan edilen ve bu yıl ilk kez 81 ilde kutlanacak “30 Haziran Koruyucu Aile Günü”nde koruyucu aileler şenliklerde bir araya gelecek. Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerince koruyucu ailelerin, çocukların ve sivil toplum kuruluşu üyelerinin katılacağı kortej yürüyüşleri yapılacak, millet bahçelerinde veya açık alanlarda şenlikler organize edilecek.

Kutlamalar kapsamında koruyucu aileliğin yaygınlaştırılması için 2012’de “Gönül Elçileri Projesi”ne öncülük eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’dan koruyucu ailelere “30 Haziran Koruyucu Aile Günü Tebrik Kartı” gönderilecek.

Ankara’da da 6 Temmuz 2022’de Emine Erdoğan ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın katılımıyla Ankara Millet Bahçesi’nde koruyucu ailelerle program düzenlenmesi planlanıyor.

1075705-1920x1080.jpg

8703 çocuk aile ortamında büyüyor

Çocukların aile ortamında daha sağlıklı büyümesi amacıyla “aile odaklı” hizmet modelleri geliştiren Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koruyucu aileliği teşvik ediyor.

Çeşitli nedenlerle biyolojik ailesi yanında bakımları sağlanamayan çocukların sorumluluğunu, devlet denetiminde geçici süreyle koruyucu aileler üstleniyor. Türkiye’de 7.186 koruyucu aile yanında 8.703 çocuk koruyucu aile hizmetinden yararlandırılıyor.

Koruyucu ailelere destek

Koruyucu aile olmak için, Türkiye'de sürekli ikamet etme, en az ilkokul eğitimi alma, 25-65 yaş arasında ve düzenli gelire sahip olma şartları bulunuyor. Koruyucu ailelere koruyucu aile hizmeti verilen her bir çocuk için bakım, eğitim ve diğer ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla destek sağlanıyor.

Koruyucu ailelerin talep etmeleri halinde çalışmayan eş için isteğe bağlı sigorta primleri ödeniyor.

Koruyucu ailelere Temel Anne-Baba Eğitimi, Çocuk Gelişimi, İletişim, Ergenlik, Güçlendirme ve Stresle Başa Çıkma, Bağlanma ve Gelişim, Travma ve İyileşme vb. birçok konuda eğitim veriliyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerince koruyucu ailelere ve çocuklara yönelik hizmetin etkin yürütülebilmesi için psikososyal destek veriliyor.

Çocuklar koruyucu aile yanına yerleştirildikten sonra ilk bir yılda her ay; ikinci yıldan itibaren ise 3 ayda bir yerinde ziyaretler yapılarak izleniyor.

Koruyucu ailelik için ikamet edilen ildeki Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne dilekçe ile başvurulabileceği gibi, e-devlet üzerinden de müracaat edilebiliyor.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.