Bakanlıktan 'Tek taraflı Gümrük Vergisi' Açıklaması

Bakanlıktan 'Tek taraflı Gümrük Vergisi' Açıklaması

Ekonomi Bakanlığı, Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi kapsamında en az gelişmiş ülkeler, özel teşvik düzenlemeleri ülkeleri ile gelişme yolundaki ülkelere Gümrük Birliği çerçevesinde tanınan tek taraflı gümrük vergisi tavizlerinin gözden geçirileceğini be

Ekonomi Bakanlığı tek taraflı gümrük vergisi tavizleri ile ilgili bir açıklama yayımladı. Açıklamada, Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi kapsamında en az gelişmiş ülkeler, özel teşvik düzenlemeleri ülkeleri ile gelişme yolundaki ülkelere Gümrük Birliği çerçevesinde tanınan tek taraflı gümrük vergisi tavizlerinin gözden geçirileceği bildirildi. Bakanlık, konuyla ilgili yapılacak çalışmaları değerlendirmek üzere tebliğin yayımı tarihinden itibaren 30 gün içinde alakalı tüm gerçek ve tüzel kişiler ile sivil toplum kuruşların bakanlığa görüş ve taleplerini iletebileceklerine de vurgu yapıldı.

21032016-medyaege-aic-tek-taraf-gumruk

BAKANLIKTAN YAPILAN AÇIKLAMADA ŞU SÖZLERE YER VERİLDİ

"19 Mart 2016 tarih ve 29658 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi Çalışmalarına İlişkin Tebliğ (İthalat 2016/2) ile ülkemiz tarafından Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi kapsamında En Az Gelişmiş Ülkeler, Özel Teşvik Düzenlemeleri Ülkeleri ile Gelişme Yolundaki Ülkelere Gümrük Birliği çerçevesinde tanınan tek taraflı gümrük vergisi tavizleri gözden geçirilecektir.

Tebliğ ekinde yer verilen ülkelerden ve bu ülkelerin karşısındaki sektörlerden yapılacak ithalatta, uluslararası yükümlülüklerimiz ve ülkemizin ekonomik çıkarları gözönüne alınarak, ilgili sektörlerdeki yerli üreticlerimizin tek taraflı tanınan tavizlerden olumsuz etkilenip etkilenmediklerinin tespiti ve gerekli ise ülke ve sektörlerin tercihli rejim kapsamı dışına alınıp alınmaması hususlarında çalışmalar yapılacaktır.

Bu amaçla yapılacak çalışmaları değerlendirmek üzere Tebliğin yayımı tarihinden itibaren 30 gün içinde ilgili tüm gerçek ve tüzel kişiler ile sivil toplum kuruşları Bakanlığımıza görüş ve taleplerini iletebileceklerdir.

Kamuoyuna arz olunur".

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.