BALBAY YILDIRIM’A SORDU...

BALBAY YILDIRIM’A SORDU...

Mustafa Balbay Başbakan Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na bir soru önergesi verdi.

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi Mustafa Balbay Başbakan Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na bir soru önergesi verdi. Balbay 27 Mayıs 2016 tarih ve 29724 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanan 65. hükümet üyelerinin yer aldığı kurullar listesini TBMM gündemine taşıdı.  

 

Yayımlanan listede 60. hükümetten 65. hükümete kadar bütün kurullar listesinde yer alan “TÜRKİYE’DE SAYDAMLIĞIN ARTIRILMASI VE YOLSUZLUKLA MÜCADELENİN GÜÇLENDİRİLMESİ KOMİSYONU”nun olmadığına dikkat çeken Balbay şunları söyledi:

 

“Anlaşılan o ki bu hükümet ülkemizden ABD’ye kadar yol olan yolsuzlukla mücadele için kurulmamış.  Aksine ülkemizde ismen var olan ama görev ve sorumluluğunu dahi yerine getirmeyen bir komisyonun varlığından rahatsızlık duymuş ve komisyonu lağv etmiştir.  Dolayısıyla 65. hükümetin ülkemizde karanlığın ve yolsuzluğun ebedi hüküm sürmesi için kurulmuş bir hükümet olduğu aşikardır.”

Ayrıca Ekonomi Koordinasyon Kurulu Başkanlığından Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in alınmasını ve Yüksek Planlama Kurulu ile Özelleştirme Yüksek Kurulundan da yeni atanan Çevre ve Şehircilik Bakanının çıkarılmasını manidar bulduğunu ifade eden Balbay değerlendirmesini şöyle sürdürdü:

 

“Önceki hükümet döneminde oluşturulan Yüksek Planlama Kurulu ile Özelleştirme Yüksek Kurulunda yer alan Çevre ve Şehircilik Bakanını bu hükümet her iki kurul üyeliğinden de çıkarmıştır.  Bunu oldukça manidar buluyorum.  Öyle görülüyor ki Çevre ve Şehircilik Bakanı hükümete sanki muhalefet şerhli olarak alınmış gibi.  Burada dikkat çeken diğer bir husus ise Özelleştirme Yüksek Kurulundan çıkarılan Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın yerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı’nın kurul üyesi yapılmasıdır. Sonuç olarak Başbakanın eline bakanlar kurulu listesi nerden tutuşturulmuş ise görülen o ki diğer tüm kurul ve komisyonlar listesi de aynı yerden tutuşturulmuş.”Hükümetlerin genellikle TBMM genel kurulundan aldıkları güvenoyu sonrası oluşturdukları kurul listesinin henüz güvenoyu alınmadan yapılmasının nedenini de sorgulayan Balbay, Başbakan Binali Yıldırım’dan şu sorularına yanıt istedi:

60, 61, 62, 63 ve 64 ncü AKP hükümet üyelerinin görev aldığı kurullar listesinde yer alan “Türkiye’de Saydamlığın Artırılması ve Yolsuzlukla Mücadelenin Güçlendirilmesi Komisyonu” 65 nci AKP hükümet üyelerinin görev aldığı kurullar listesinde neden tekrar oluşturulmamıştır?

  1. Hükümetiniz Türkiye’de Saydamlığın Artırılması ve Yolsuzlukla Mücadelenin Güçlendirilmesi için başka bir yöntem mi uygulayacaktır?  Nedir?
  2. 64 ncü AKP hükümetinde Yüksek Planlama Kurulu ve Özelleştirme Yüksek Kurulunda üye olan Çevre ve Şehircilik Bakanı 65 nci AKP hükümetinde kurul üyeliğinden neden çıkarılmıştır? Özelleştirme Yüksek Kuruluna Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı’nın ilave edilmesinin özel bir sebebi var mıdır?
  3. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’ten Ekonomi Koordinasyon Kurulu Başkanlığı görevini hangi başarısız yönetimi nedeniyle aldınız?
  4. Bakanların kurul üyeliklerinin belirlenmesinde hangi görev sorumluluk yada kriterler belirleyici olmaktadır?
  5. Genellikle hükümetlerin güvenoyu aldıktan sonra kurulları belirleyip yayınlamaları yaşanırken hükümetinizin henüz güvenoyu almadan kurul listesini yayınlamasındaki aceleci tutumunun nedeni nedir?

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.