Barzani: Kürt Devleti Lozan'dan Beri Hayalimiz

Barzani: Kürt Devleti Lozan'dan Beri Hayalimiz

Irak Kürt Bölgesi lideri Mesut Barzani, Kürtler'in Lozan Antlaşması'ndan bu yana devlet kurmayı hayal ettiğini söyledi. Barzani, Ortadoğu'daki sınırları yeniden çizmenin vaktinin geldiğini ve bir Kürt devleti kurulması gerektiğini söyledi.

Ortadoğu'da bir Kürt Devleti olması gerektiğini söyleyen Irak Kürt Bölgesi Yönetimi Başkanı Mesud Barzani Saddam'ın devrilmesiyle ortaya çıkan mezhep ayrılıklarının ülkeyi bölünüşe götürdüğünü iddia ederek, Ortadoğu'da sınırların sadece kağıt üzerinde kaldığını söyledi. Barzani; "Bölgedeki yeni gerçekler Ortadoğu haritasını yeniden çiziyor" dedi.

"Suriye'nin birleşmesi artık çok zor"

Barzani Amerikalı bir ajansa yaptığı açıklamada mezhep ayrılıklarından kaynaklı oluşabilecek bir devlet yapılanasını kast ederek, Irak’ta Sünnistan devleti kurulabileceği ihtimali olduğunu söyledi. Suriye konusuna da değinen Kürt lider, Esat'ın hata yaptığını, barışçıl eylemleri şiddetle bastırmasının, ülkeyi mezhepsel ve geri dönülemeyecek şekilde böldüğünü söyleyerek; Suriye'nin birleşmesi artık çok zor olduğunu iddia etti.

"Kürtler Lozan Anltlaşması'ndan bu yana bağımsızlığı hayal ediyor"

Barzani anlattığı Kürt Devleti fikrinin sadece Iraklı Kürtleri kapsadığını ifade ederek; “Kürtlere gelince 1923 tarihinde yapılan Lozan Antlaşması’ndan bu yana bağımsızlığı hayal ediyor. Söz konusu antlaşmada Osmanlı İmparatorluğu’ndan geri kalanlardan Kürtlere bir devlet sağlanması taahhüdüne uyulmadı” iddiasını öne sürdü. Barzani, er ya da geç Kürt Devleti'nin kurulacağını söyledi.

ABD Iraklı Kürtler'in bağımsızlığına destek vermiyor...

ABD’nin Irak'taki Kürtler'in devlet kurmasına destek vermediğinin Mesud Barzaniye hatırlatılmasının ardından Barzani, “ABD bize karşı hareket etmez, karşı çıkmazsa, çok minnettar kalırız” dedi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.