Başkan adayı Balkan: Toprağımızı ranta teslim etmeyeceğiz!

Başkan adayı Balkan: Toprağımızı ranta teslim etmeyeceğiz!

İskele Mahallesi'nde düzenlediği mitingde hayata geçirmek istedikleri projeleri açıklayan CHP Urla adayı Selçuk Balkan, "Ne Karantina Adamızı ne de Urla’mızın hiçbir toprağını ranta teslim etmeyeceğiz" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Urla Belediye Başkan Adayı Selçuk Balkan, üçüncü mitingini 20 Mart 2024 Salı günü İskele Mahallesi'nde gerçekleştirdi. Miting öncesinde Urla Atatürk İlkokulu önünde toplanan vatandaşlar, İskele merkezde gerçekleşecek olan mitinge konvoy eşliğinde gitti.

Düzenlenen mitinge önceki dönem İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve önceki dönem Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila da katıldı.

rst3815.jpg

İskele bölgesinde hayata geçirmek istedikleri projeleri açıklayan Selçuk Balkan, AK Parti adayının Karantina Adası konusunda yaptığı açıklamaları da sert bir dille eleştirerek “Günü birlik plaj yapmaya çalıştığınız mücevherin farkına varamayacak cehalette olduğunuzu tahmin ediyorduk ama kıymetini söylememize rağmen hala aynı şeyi savunuyor olmanız nerden baksanız kötülük, nerden tutsanız elinizde kalacak bir cinayet. Madem bu kadar istiyorsunuz günü birlik plaj yapmak, 215 kilometrelik kıyımız var, neden Zeytineli’ndeki hava meydanlarına ait olan alanı Ensar Vakfına verdiniz de yıllardır çöp içinde tel örgüyle çevrili halde boş tutuyorsunuz. Madem günü birlik plaj yapmayı bu kadar çok istiyordunuz da neden Dur Tur tesislerinin olduğu araziyi Büyükşehir yasasından sonra inat edip Büyükşehire vermediniz de atıl ve bataklık bıraktınız? Soruyorum, Karantina Adamızı kimlere peşkeş çekecektiniz” dedi.

rst3615.jpg

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından başlayan mitingde konuşan CHP Urla İlçe Başkanı Pelin Karasakal “Vakit hep birlikte yeni bir yolculuğa çıkma vaktidir. Vakit size ait olanı yeniden size takdim etme vaktidir. Vakit seçilmiş belediye başkanımız ve seçilmiş meclis üyelerimizle Urla’ya hizmet etme vaktidir” dedi.

‘NE KARANTİNA ADAMIZI NE DE URLA’MIZIN HİÇBİR BEREKETLİ TOPRAĞINI RANTA TESLİM ETMEYECEĞİZ!’

Dünya’da yalnızca üç tane bulunan Karantina Adası’nın UNESCO Dünya Miraslar Listesine alınması, Uluslararası platformda korunması ve kültür varlığı olarak tescillenmesi için İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi, ODTÜ ve Ankara Üniversitesi ile birlikte altyapı çalışmalarına başladıklarını belirten Selçuk Balkan, AK Parti Büyükşehir Adayı’nın Karantina Adası projesine tepki gösterdi.

rst3739.jpg

Osmanlı döneminde yapılan bu tarihi Tahaffuzhane’nin, Osmanlı’nın en büyük savunucusu olduğunu iddia eden bu zihniyetin umurunda bile olmadığını dile getiren Balkan, “Biliyorsunuz ki tarihi binlerce yıla uzanan deniz ticaretinin güçlü olduğu bir liman kenti İskele. Bu mirasın en önemli hazinelerinden biri hiç kuşkusuz Karantina Adamız ve içinde yer alan Tahaffuzhane Binamızdır. Dünyada yalnızca 3 tane bulunuyor fakat bizim Tahaffuzhanemiz ayakta kalmayı başarmış dünyadaki tek Tahaffuzhanedir. Yani artık Dünyada eşi benzeri yoktur. Peki, AKP Büyükşehir adayı bu dünya mirası ada için ne yapmak istiyor, biliyor musunuz? Turizme açmak istiyor. Osmanlı döneminde yapılan bu tarihi Tahaffuzhane, Osmanlı’nın en büyük savunucusu olduğunu iddia eden bu zihniyetin umrunda bile değil. İzmir’in tarihini bilmeyen, kültürel mirasları önemsemeyen bir zihniyetin bu adada sosyal tesis yapma fikri tam anlamıyla tarihimizi öldürmektir. Bu bir cinayettir. Peki, biz buna izin verir miyiz? Hayır. İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Cemil Tugay ile birlikte ne Karantina adamızı ne de Urla’mızın hiçbir bereketli toprağını ranta teslim etmeyeceğiz. Bu tarihi değerimizin UNESCO Dünya Miraslar Listesine alınması, Uluslararası platformda korunması ve kültür varlığı olarak tescillenmesi için İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitemiz, ODTÜ ve Ankara Üniversitesi ile birlikte altyapı çalışmalarına başladık bile” dedi.

rst3769.jpg

‘İSKELE YENİ SEMT PAZARI – MAVİ BAYRAKLI PLAJLAR – İSKELE GENÇLİK SPOR MERKEZİ KOMPLEKSİ – PARK URLA’

İskele ve Atatürk Mahallesi’nde hayata geçirmek istediği projeleri vatandaşlarla paylaşan Selçuk Balkan yeni bir Semt Pazarı Yeri belirleyeceklerini belirterek ‘İskeledeki Pazar yerimizi buradan alıp başka bir yere taşımamız elzemdir. Hafta sonları gelen ziyaretçilerle birlikte burası bir trafik kaosuna dönüşmüyor mu? Yağmurda, çamurda, rüzgarda, güneşte ilkel şartlarda tezgah açan pazarcılarımızın, alışveriş yapan vatandaşlarımızın koşullarını iyileştireceğiz. Bunun için İskele ve Atatürk Mahallelerimiz arasında kalan bölgeye tuvaleti, çay ocağı, otopark alanı ve alt yapısının sağlıklı olduğu kapalı bir Pazar yeri yapacağız. Daha modern, daha sağlıklı, alışverişin daha kaliteli şartlarda yapılacağı bir Pazar Yeri olacak” dedi.

Hafta sonu trafiğinin özellikle yaz aylarında büyük bir sorun haline geldiğini belirten Selçuk Balkan, alternatif yolun otobana bağlanarak trafiğin bir nebze rahatlayacağını, Uğur Mumcu Kavşağı’na battı-çıktı yapılarak bu sorunun tamamen ortadan kalkacağını açıkladı. Kendi projelerini, AK Parti adayının kendisine mâl etmeye çalıştığını belirten Selçuk Balkan “Hafta sonları gelen ziyaretçiler nedeniyle Nebioğlu yokuşundan başlayıp Dörtyol ışıklarına kadar oluşan bir trafik konvoyu oluyor. Eskiden yaz aylarında oluşan bu trafik artık tüm mevsimlere yayıldı. Allah muhafaza İskele ya da Çeşmealtından bir vatandaşımız hastalansa, ağaçlı yolda bulunan eski Tekel deposundaki ambulanslar bile trafiğe çıkmakta zorlanırken hastanın vaktinde hastaneye yetişmesi çok zor. Bunun için ağaçlı yola alternatif başka bir yol açmak zorundayız. Kum denizin karşısındaki 2025 sokağa paralel dere boyunca başlayıp Çuha peyzaj ve Moya Parkın yanından çıkan yolu direkt otoban gişelerine bağlayarak İzmir’e giden araçları ağaçlı yola sokmadan otoyola çıkaracağız. Dört yoldaki Uğur Mumcu Kavşağına da battı çıktı yaparak ağaçlı yol trafiğinin düzenlenmesini tamamlayacağız. Gerçi biz, bu battı çıktı projelerimizden bahsettikten sonra bazıları aydınlanma yaşayarak bizim projelerimizi kendilerine mal etmeye çalıştılar. Ama yok, o işler öyle olmuyor. 5 yıldır neredeydiniz, 10 kere yapardınız da şimdi mi kıymete bindi. Seçim döneminde güneş yüzünüze yeni mi vurdu” dedi.

Atatürk Mahallesi’nde hayata geçirmek istedikleri Gençlik ve Spor Merkezi projesi ile ilçedeki spor kompleksi sorununu bitirmeyi hedeflediklerini söyleyen Balkan, “Atatürk mahallemizde bulunan Gençlik Spor Merkezi olarak imar planlı 55 dönümlük bir alanımız var. Cemil başkanımızın her 100 bin nüfuslu ilçeye spor salonu ve yüzme havuzu salonu sözü var. Bu alan için biz sözümüzü aldık. Önder abimizin öğrencilerine kendi bahçesinde, kendi imkanlarıyla antrenman yaptırmasına gönlümüz razı değil. Sporcularımıza yeni bir alan yaratmak, çocuklarımızı spor yapmaya teşvik etmek, zeki, çevik, ahlaklı sporcular yetiştirmek için elimizden geleni yapmaya söz veriyoruz” dedi.

İnşaatı devam eden ve geçtiğimiz günlerde kayyım yönetimi tarafından 10 yıllığına kiraya verilmek istenen 30 dönüm içerisinde yer alan Park Urla’nın Urlalılara hizmet vereceğini dile getiren Selçuk Balkan yaptığı açıklamanın devamında “Belediyemizin altın değerinde denize sıfır 30 dönümlük turizm imarlı bir arazisi var. Kayyım iradesi burayı seçime 3 ay kala, giderayak kiralamak istedi. Hem de 10 yıllığına. Karşı çıktık. Seçime günler kala yangından mal kaçırır gibi Urlalının malını keyfinize göre, cebinize göre, rant uğruna veremezsiniz dedik. Buna Rahime Muhtarım ve Yeşim Muhtarım da sahip çıktı. Hani yeni gelecek belediye Başkanına saygınız yok, Urlalılara da mı hiç saygınız yok. Urlalılın malını kimseye yedirtmeyiz. Bu alana Klazomenaiden çıkan tarihi eserlerin sergileneceği arkeoloji müzesi yapmak varken, buraya çocuklarımızın yoluna ışık tutacak bilim, teknoloji, müzeleri, su altı arkeoloji müzeleri, deniz müzesi yapmak varken, Urlalının malını Urlalıya hizmet için sunmak varken özel bir inşaat firmasına neden kiralamaya çalıştınız” ifadelerine yer verdi.

Taş Harmanı bölgesinde vatandaşların Sit konusunda dile getiren Balkan “Sitten dolayı Taş Harmanı bölgesinde alt yapı sorunumuz var. Vatandaşlarımız mağdur. Siz değil misiniz karantinayı 1. Derece arkeolojik sitten 2. Dereceye düşürüp istediğiniz tadilatı yapan. Bu 4 buçuk yılda neden taş harmana girmediniz, işinize mi gelmedi. Yoksa orada rant mı yok” diyerek kayyım yönetimi tarafından bir çalışma yapılmamasına tepki gösterdi.

Balkan bölge ile ilgili projelerini açıkladığı konuşmanın devamında “İskeledeki arıtmanın deşarjı kum denizinden 1400 metre açığa karantina adasının önüne dökülüyor. Hakim rüzgar poyrazla birlikte tüm kalıntılar kıyıya vuruyor ve millenmeye yol açıyor. Buna son vereceğiz. Ve bu deşarj hattını iptal edeceğiz. Arıtmadan kazanılan gri suyu tarımsal üretimde kullanacağız. Gri suyun içerdiği kirleticilerin bir kısmı bitkilere besin olduğu için gri suyu Urla’mızı yeşertmek için kullanacağız. Su tasarrufu yapmak zorundayız. Ekolojik sisteme zarar verme lüksümüz yok. Ayrıca Karantina Adasının yolundaki dehlizler maalesef ki sirkülasyon için yetersiz. Ada yolunu da kemerli yol haline getirip suyun kendi kendini temizlemesini sağlayacağız. Urla’mızın sahil bandının uzunluğu tam 215 kilometre. Ama kullanabiliyor muyuz? Tabi ki hayır. Sadece İskele ve Atatürk’te değil, 15 mahallemizde mavi bayraklı plajlar hizmete sunacağız. Kafesi, duşları, kabinleri, tuvaletleri olan tertemiz belediye plajları yapacağız. İskele ve Atatürk Mahallemizin yüzülebilir tam 2700 metre kum plajı var. Bunun tamamı mavi bayraklı olacak. Alt yapı hizmetlerini belediyemiz yapacak. Ve yüzülebilir plaj haline gelecek. Akpınar Deresi'nin Çeşme İzmir Asfaltı ile deniz arasındaki kısmını halkımızın kullanıma açmak için bu alanı rekreasyon alanı, yürüyüş yolları ve kentsel park alanı olarak düzenleyeceğiz. İskele kantosu ile cami arasında kalan, imar planlarında gölge saçaklı dinlenme alanı olarak planlı alanı, daha keyifli, daha düzenli bir meydan planlamasıyla düzenleyeceğiz. Kadın kooperatifimiz, iskele su ürünleri kooperatifimiz burada hizmet vereye devam edecek. Yayalarımızın yürüyüşlerini rahatlıkla yapacakları bir yaya yolu yapacağız. Liman Tepeden başlayıp Gelinkaya’ya kadarki sahil bandımız yayaların yürüyüşlerini gerçekleştirmeleri için düzenlenecek” ifadelerine yer verdi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.