1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başkan Batur: "Bu fırsat bir daha ele geçmez"
Başkan Batur: "Bu fırsat bir daha ele geçmez"

Başkan Batur: "Bu fırsat bir daha ele geçmez"

Başkan Batur, Narlıdere 2. İnönü Mahallesinde bulunan ve uzun zamandır görüşmeleri devam eden 83 konut olarak bilinen bölge ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu.

A+A-

Narlıdere Belediyesi Eylül ayı olağan meclis toplantısı belediye meclis salonunda gerçekleşti. Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur başkanlığında gerçekleşen meclis toplantısında narlıdere’de devam eden ve yapılacak çalışmalar ile ilgili bilgileri meclis heyetine aktaran Başkan Batur, Narlıdere 2. İnönü Mahallesinde bulunan ve uzun zamandır görüşmeleri devam eden 83 konut olarak bilinen bölge ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan yılların sorununu çözdü

Narlıdere Belediyesi Eylül ayı meclisinde önemli açıklamalarda bulunan Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, Narlıdere için çok önemli bir proje olan Ahmet Piriştina Demokrasi Meydanı için ihale çıkılacağını ve meydan için yakın zamanda çalışmaların başlayacağını ifade etti. Yaz tatilinin ardından okula dönecek ve eğitimleri için sınıflarına kavuşacak çocukların saha sağlıklı, temiz ve güvenli koşullarda eğitim görmelerini sağlamak amacıyla temizlik ve güvenlik elemanı tahsisi için tüm işlemlerin hazır olduğunu söyleyen Başkan Batur, geleceğimiz olan çocuklarımız için ne gerekiyorsa hiç çekinmeden yapacaklarını ifade etti. Başkan Batur eylül meclisin en önemli açıklamasında ise uzun zamandır bir sorunun çözüldüğü müjdesi ile beraber bu bölgede yaşayan vatandaşlara çok önemli uyarılarda bulundu. Başkan Batur “Bugün, Narlıdere belediye meclisinde çok önemli bir karara imza atıldı. 2013 yılından bugüne, Narlıdere 2 İnönü Mahallesinde İzmir Defterdarlığı ile beraber yürüttüğümüz bir projenin son aşamasına gelmiş bulunuyoruz. Biliyorsunuz 4706 sayılı yasa ile Hazine arazisi üzerinde, mülkiyeti hazineye ait olan alanlarda gecekondusu bulunanlara belediyenin satış yapmasını sağlayan, belediye’ye satış yetkisi kazandıran bir kanun var. 4706 sayılı kanun uygulanabilmesi için belediyelerin devreye girmesi gerekiyor. Narlıdere belediyesi olarak da 2013 yılında 2. İnönü Mahallesi’nin sınırları içinde belediyemizin garajı hizmet binasının hemen üstünde gecekondu mahiyetinde bulunan 82 konuttaki vatandaşlarımız ile bir araya gelerek bu yasadan yararlanmaları için, defterdarlıklıkla olan problemlerin çözülmesi konusunda birlikte hareket etmeyi teklif ettik. 82 Konutun bulunduğu alandaki vatandaşlarımız kendi içlerinde örgütlenerek Yeşiltepe Kooperatifini kurdular. Belediye ile bir protokol yaparak işlerin nasıl yürüyeceğini temsili olarak kimlerin bu konuda yetkili olduğu şeklindeki bütün çalışmaları tamamladıktan sonra da İzmir Defterdarlığı ile görüşmelere başlayarak

bu alanın belediye olarak talep ettik .Biz burada belediye olarak sadece aracıyız. bize defterdarlık gerçekten çok önemli bir şekilde katkı sunarak ve karşılıklı güven esasına dayalı bir şekilde araziyi belediyemize devretti. Yaklaşık iki senedir görüşmelerin devam ettirdiğimiz, mağduriyetin giderilmesi konusunda üzerinde çalıştığımız arazide gecekondusu bulunan hak sahipleri ile görüşerek belli bir noktaya getirdik. Bu alanda gecekondusu bulunan 82 vatandaşımız içerisinden bugüne kadar 53 vatandaşımız müracaatlarını belediyemize yaptılar. Müracatlarını yapan vatandaşlarımızın işlemlerini bir an evvel tamamlanması için ve deftardarlık tarafında da işleminin süratle yapılabilmesi için dün meclisimizde hak sahipleri listesini açıkladık. Hazırlanan ödeme planında kimlerin peşin, kimin beş yıl içinde taksitli ödeyeceğinin belirtildiği ödeme planı açıkladık. Bu bölge’nin yakınında bulunan 13 vatandaşımızın üzerinde gecekondusunun bulunduğu bir parsel daha vardı. Yine Hazine arazisi olan bu bölge’de bulunan 13 kişiden 5 kişi taksitle 8 kişi sizde peşin ödemek kaydıyla ödeme yapabileceklerini belirtiler. Kanun kapsamında bu bölgede yaşayan vatandaşlar için sağlanan 5 yıllık süreç içinde peşin veya faizli taksitli ödeme imkanı çok önemli. Peşin ödeyecekler hemen, taksitli ödeyecekler taksitler tamamlandıktan sonra hak sahiplikleri tapu sahipliğine dönüşecek. Yani burada şu anda hak sahibi olanlar ödemeleri tamamlandıktan sonra tapu sahibi olacak.

Telafisi veya affı yok

Yıllardır burada oturan vatandaşlarımız hak sahipliklerinin yanı sıra tapu sahibi de olabilmek için için defterdarlığa ödeme yapacaklar. Biz sürecin başından bugüne kadar Aracı konumunda vatandaşın bu problemin çözülmesi konusunda yardımcı olduk. Bugüne kadar müracaat etmeyen vatandaşlarımıza çok önemli bir duyurum olacak. Yaklaşık 29 vatandaşımız bugüne kadar müracaat etmedi. Bu Hak bir daha geri gelecek bir halk değil. Böyle bir fırsat bir daha ele geçmez. Benim bu vatandaşlarımıza sonradan pişman olmamaları için tavsiyem onlar da müracaatlarını yapsınlar. Ödeme şekilleri de zaten belli.Peşin veya taksitle. Buna göre müracaatlarını yapsınlar yoksa yasal süreç ve bu sağlanan fırsat kaçarsa bir daha telafisi veya affı yok. Bu yüzden vatandaşlarımızı bir kez daha uyarıyor, sonradan üzülmemek için bir an önce müracaat etmelerini öneriyorum. Biz belediye olarak müracatlar geldikçe en hızlı şekilde meclis kararları alarak defterdarlıktan onayını sağlayacağız. vatandaş yerel yönetim ve devlet kurumu olan Defterdarlığın bir araya gelerek yaptığı bir çalışmaydı. en son noktası ile meclis üyeleri meclisimizin geçirdik çok önemli bir çalışmaydı ben bir İzmir defterdarımız Tamer UTKUCU’ya, emeği geçen bütün arkadaşlarımıza, burada oturan vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.