Başkan Eskiyörük 'ten Çiftçiler Günü Mesajı

Başkan Eskiyörük 'ten Çiftçiler Günü Mesajı

Eskiyörük: ''Çiftçiler olmazsa insanoğlu aç kalır.''

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle açıklama yapan İzmir Tarım Grubu ve Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük , çiftçiliğin toplumların varlığını sürdürebilmesi için hayati önem taşıdığını belirterek “İnsanoğlu şuanda ihtiyaç saydığı birçok şey olmadan yaşayabilir ancak gıdasız yaşayamaz. O yüzden çiftçimiz, köylümüz olmazsa aç kalırız” diye konuştu.

????????????????????????????????????

Üreticilerin, sosyal yaşamdan uzak her türlü riske açık ve zahmetli olan üretimi sürdürebilmesi için bu mesleğe bir an önce gereken önemin gösterilmesi gerektiğini belirten Eskiyörük şunları söyledi:

“Tarımda şirketleşmeyi savunanlar şunu bilmeli ki; küçük işletmeleri tasfiye ederek şirket tarımcılığını savunmak ülkemizin geleceğine dinamit koymak kadar tehlikelidir. Tarım işletmelerimizin yabancı sermayenin eline geçmesine çanak tutmaktır. Tarım; çiftçimizin, köylümüzün işidir. “

YOL HARİTAMIZ TEKELLEŞME DEĞİL KOOPERATİFLEŞME OLMALIDIR

Çiftçilerin ayakta kalması ve üretimin devamlılığının ancak kooperatifleşmeyle sağlanabileceğinin altını çizen Eskiyörük, “Üreticiler ya birleşecek ya da vahşi kapitalizm karşısında yok olacak. Bu nedenle yol haritamız tekelleşme değil kooperatifleşme olmalıdır” dedi.

Kooperatifleşmenin sağlanabilmesi için Tarım ve Hayvancılık sektöründeki yapısal sorunların çözülmesi gerektiğini açıklayan Başkan Eskiyörük, bunun için öncelikle tarımsal örgüt yapısının düzenlenmesinin önemine değinerek şöyle devam etti:

“Kooperatifleşme, öncelikli Devlet Politikası haline getirilerek, üreticilerin örgütlenmesi teşvik edilmeli ve kooperatifler güçlendirilmelidir. Köy kooperatifleri birleştirilerek ilçe bazlı merkezi kooperatife dönüştürülmelidir. Kaynaklar şirket tarımcılığına değil, küçük aile işletmelerinin devamlılığının sağlanmasına yönelik kullanılmalıdır. Desteklemeler; üreticiye yardım anlayışıyla değil, kooperatifçiliğin geliştirilmesi, üretimin planlanması, kalitenin sağlanması ve gerektiğinde piyasaya müdahale edilmesi gibi uygulamalarda bir unsur olarak kullanılmalıdır. Üreticiye para veren değil, para kazandıran Ulusal bir Tarım Politikası oluşturulmalıdır”.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.