Başkan Eşleri Yaşlılar için İzmir’deydi

Başkan Eşleri Yaşlılar için İzmir’deydi

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün'ün eşi Şeyda Ergün, Alaşehir Belediye Başkanı Dr. Gökhan Karaçoban'ın eşi Sevgi Karaçoban, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun eşi Türkegül Kocaoğlu'nun konuğu olarak İzmir Büyükşehir Belediy

Manisa ve Alaşehir'de “Alzheimer” hastaları için merkez kurmak isteyen belediye başkan eşleri, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun eşi Türkegül Kocaoğlu'nun ev sahipliğinde İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Sağlıklı Yaş Alma ve Dayanışma Merkezi ile “Alzheimer ve Demans Hasta ve Aileleri Buluşma Danışma Merkezi'ni ziyaret etti.

Emeklilik günlerini dolu dolu yaşamak isteyenler için 2007 yılında Üçkuyular'da Sağlıklı Yaş Alma ve Dayanışma Merkezi'ni, 2013 yılında da Alzheimer ve Demans Hasta ve Aileleri Buluşma Danışma Merkezi'ni hizmete alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Alzheimer merkezi açmak isteyen Manisa Büyükşehir Belediyesi ile Alaşehir Belediyesi'nin başkan eşleri, fikir alışverişinde bulunmak ve bilgi almak için İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Üçkuyular'daki merkezini gezdi.

Şeyda Ergün; Amacımız Manisa'da Alzheimer Merkezi kurmak

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün'ün eşi Şeyda Ergün, Manisa'da Alzheimer Merkezi kurmayı istediklerini ve bunun için İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin merkezini ziyaret ettiklerini belirterek, “Burada gerçekleştirilen faaliyetleri gördük. Çok beğendik. Bu hastalık, ülkemizde maalesef hızla artıyor. Biz de belediye olarak hastalara ve hasta yakınlarına yardımcı olabilmek adına böyle bir merkez kurmak istiyoruz” diye konuştu.

Sevgi Karaçoban; Özellikle 55 yaş üstü hemşerilerimize sosyal bir ortam yaratabiliriz”

Ailesinde de Alzheimer hastalarının olduğunu ve bu nedenle yaşanan sıkıntıları çok iyi bildiğini belirten Alaşehir Belediye Başkanı Dr. Gökhan Karaçoban'ın eşi Sevgi Karaçoban ise “Kendi ilçemizde kendi imkanlarımızla ya da Manisa Büyükşehir Belediyesi'nin de desteği ile böyle bir merkez açmak, sosyal bir proje başlatmak istiyoruz. Sağlıklı Yaş Alma Merkezi de çok ilgimizi çekti. Hem Alzheimer hem de Sağlıklı Yaş Alma Merkezi'ni hayata geçirebilir, özellikle 55 yaş üstü hemşerilerimize sosyal bir ortam yaratabiliriz” dedi.

Dr. Türkegül Kocaoğlu, “Hastalarımız evlerinden servisle alınarak buraya getiriliyor.

1.evre Alzheimer veya hafif demans hastası olan, yeme, içme, tuvalet gibi günlük yaşam faaliyetlerini sürdürebilen hastaların kabul edildiği merkezi gezdiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu, “Hastalarımız evlerinden servisle alınarak buraya getiriliyor. Hemşire eşliğinde sağlık kontrolleri yapılıyor. Burada spor ve uğraş terapisi programına katılıyorlar. Ege ve Dokuz Eylül üniversitelerinin geriatri bölümlerinden destek alıyoruz. Amacımız; hastalığın hızlı ilerlemesini durdurmak” dedi.

Türkiye nüfusunun hızla yaşlandığını, Alzheimer hastalığının da giderek arttığını belirten Dr. Kocaoğlu, “Yalnızlık, bu hastalığın en büyük düşmanı. 55 yaş üstü hemşerilerimize, bir araya gelebilecekleri, sosyal ve fiziksel aktivitelerini artırabilecekleri bir merkez oluşturduk. Bu merkezimize kayıtlı 400 üyemiz var. Bunu Alzheimer'a karşı koruyucu hekimlik olarak görüyoruz. Alzheimer merkezlerinin de yaygınlaşması hatta her ilçede olması çok iyi olur. Çünkü çok iyi geri dönüşler alıyoruz” diye konuştu.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.