Başkan Koç: Avrupa’daki şoför krizi İzmir’e de sıçrıyor!

Başkan Koç: Avrupa’daki şoför krizi İzmir’e de sıçrıyor!

Ege Ulaşım Yönetim Kurulu Başkanı Murat Koç, İzmir’de ciddi bir ağır vasıta şoförü açığı bulunduğuna dikkat çekerek, "Yakın bir gelecekte daha büyük açık daha ciddi sorunlar yaşanacaktır. İzmir’de şoför bulamıyoruz” ifadelerini kullandı.

Avrupa ülkelerinin Türkiye'den şoför talep ettiğini belirten ağır vasıta şoförleri, İngiltere ve Litvanya ile görüştüklerini söyledi. Lojistik sektöründe faaliyet gösteren İzmirli İş İnsanı, 25’inci Dönem İzmir Milletvekili ve Ege Ulaşım Yönetim Kurulu Başkanı Murat Koç, Türkiye'deki şoför sayısının zaten yetersiz olduğuna dikkat çekti.

Başkan Koç, İzmir’de bir ağır vasıta şoförünün ayda minimum 7 bin TL kazandığına dikkat çekerek, “Türkiye’de çok uzun süredir bilgili personel açığı var. Bu açık ağır vasıta şoförlerinde çok daha fazla kendini gösteriyor. Türkiye’de araç kullanan, uzun ya da kısa mesafe olsun, tır ya da kamyon şoförü olsun, mesleki bilgiye haiz personel konusunda ciddi sıkıntılar var. Arabanın kontağına nasıl basılacağından tutun, nasıl çalıştırılacağına ilişkin bile bilgi noksanlığı olan personel görüyoruz” diye konuştu.

a65baeea-c005-4ce0-ae43-d30480489234.jpg

Koç, “Yeni yetişen nesilde, birçok meslekte olduğu gibi şoför mesleğinde de iyi personel yetişmiyor. Tır, kamyon, kamyonet şoförü bulamıyoruz. Türkiye’de bu alanda çok büyük eleman açığı var. Yüzde 10’luk bir kısım ancak bindiği arabanın özelliklerini biliyor. Şoförlerde ortalama yaş bugün 50’nin üzerinde. Yakın bir gelecekte daha büyük açık daha ciddi sorunlar yaşanacaktır” açıklamasında bulundu.

“Maaşlar 10 Bin Liraya Kadar Çıkıyor”

Tır şoförlerinin aylık gelirlerinin ortalama ücret politikasında iyi bir ortalamada olduğuna dikkat çeken Koç, “Ağır vasıta şoförleri ayda ortalama olarak, gittiği yo mesafesine göre 7 bin ila 10 bin lira arasında değişen ücret alıyor. Avrupa’da bir tır şoförü bir gidiyor, 1 ay evine dönmüyor. İzmir’de ise sabah yola gidiyor akşam ya da 1 gün sonra evine gidiyor. Harcırahlarla kısa mesafe tır şoförünün maaşı bile 7-8 bin lirayı geçiyor” diye konuştu.

Kaynak: Gündeme Bakış

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.