Başkan Koştu: Tüm dünyaya sevgi dostluk ve barış mesajları veriyoruz

Başkan Koştu: Tüm dünyaya sevgi dostluk ve barış mesajları veriyoruz

Türkiye’nin ilk yerel festivali, 87.Uluslararası Bergama Kermesi muhteşem bir açılış töreni ile başladı.

Son yılların en iddialı, zengin program içeriği ile hazırlanan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ten UNESCO Dünya Mirası Bergama'ya emanet olan ve Atatürk'ün önerisiyle 1937 yılında başlayan ve bu yıl 87.'si düzenlenecek olan Türkiye’nin ilk yerel festivali, Uluslararası Bergama Kermesi muhteşem bir açılış töreni ile başladı.

87-kermes2.jpeg

Hükümet Konağı önünde Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu ile başlayan festival açılışı; Endüstri Meslek Lisesi- İstiklal Meydanı- Şadırvan Cami önünden Cumhuriyet Meydanı’na kadar gerçekleştirilen kortej yürüyüşü ile devam etti.

Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen açılış törenine AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, Tarım ve Orman eski Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Mustafa Özuslu, Azerbaycan Şeki Valisi Elhan Usubov, Belediye Başkan Yardımcısı İntigam Ashirov, Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, Bergama Kaymakamı Avni Oral, Garnizon Komutanı Tank Albay Adnan Aydın, MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının ve konuk ülkelerin temsilcileri, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Cumhuriyet Meydanı’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından 87. Uluslararası Bergama Kermes Festivali'nin açılış konuşmasını Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu yaptı. Başkan Koştu, konuşmasında Türkiye'nin ilk, dünyanın ikinci yerel kültür ve sanat festivaline katılan vatandaşlara, protokol üyelerine, yerli ve yabancı konuklara teşekkür etti.

87-kermes7.jpeg

"CUMHURBAŞKANIMIZ BAŞTA OLMAK ÜZERE BİZE DESTEK OLAN HERKESE TEŞEKKÜRLER"

Unesco Dünya Mirası Kadim Şehir Bergama'yı Kültürde, Sanatta, Sporda, Ticarette, Sanayide, Bilimde, Eğitimde, Sağlıkta, Tarım ve Hayvancılıkta her alanda ileriye taşıyacak projelerin yapımında emeği geçenlere konuşmasında teşekkür eden Başkan Koştu, "Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, son Başbakanımız Binali Yıldırım’a, Genel Başkan Yardımcımız Hamza Dağ’a, Saygıdeğer Bakanlarımıza, Değerli İzmir Valimize, AK Parti Gençlik Kolları Başkanı ve İzmir Milletvekilimiz Eyüp Kadir İnan’a, Kıymetli Milletvekillerimize, AK Parti önceki dönem il başkanı ve milletvekili Kerem Ali Sürekli’ye, AK Parti İl Başkanımız Bilal Saygılı'ya, kaymakamımıza, kurumlarımızın değerli müdürlerine ve çalışanlarına, muhtarlarımıza, meclis üyelerimize, belediyemizin müdürlerinden mühendisine ve işçisine, tüm birimlerine, en önemlisi yaptığımız ve yapacağımız tüm hizmetlerde bize güvenerek destek veren Bergamalı hemşehrilerime teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca, 87. Uluslararası Bergama Kermes Festivalimizi onurlandıran herkese ve tüm emeği geçenlere bir kez daha teşekkür ediyor, bize emanet edilen güzel Bergamamız’da, daha güzel yarınlarda buluşmak dileğiyle, sevgi ve saygılarımı sunuyorum" dedi.

87-kermes4.jpeg

"87. BERGAMA KERMES FESTİVALİMİZİ ÖZÜNE, RUHUNA UYGUN DOPDOLU İÇERİĞİ İLE HAZIRLADIK"

Konuşmasında Bergama Kermes Festivali'nin ruhuna ve özüne uygun bir şekilde hazırlandığına işaret eden Belediye Başkanı Hakan Koştu, 25 Haziran Pazar gününe kadar devam edecek olan konserler, paneller, halk oyunları gösterileri, tiyatro gösterilerine tüm vatandaşları davet etti.

Bir Bergamalı olarak, doğup büyüdüğü şehre Belediye Başkanı olarak hizmet etmenin gururunu yaşadığını konuşmasında ifade eden Belediye Başkanı Hakan Koştu, "Kermeslerimizin, Bergama ve ülkemiz için çok özel bir yeri ve önemi var. İlçemizi 1934 yılında ziyaret eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önerisi ile hazırlıkları başlayan Bergama Kermesi 1937 de kutlanmaya başlamış, aralıksız günümüze kadar gelmiştir. Bergamalılar olarak, her yıl bu en güzel geleneğimizi, düğünümüzü, bayramımızı kutluyor, yerli ve yabancı birçok konukla buluşuyoruz. Yurt içi ve yurtdışındaki kardeş kentlerimizden gelen birçok misafirimizi ilçemizde ağırlıyoruz. Bu nedenle, bugün burada sadece bir festival düzenlemiyor, 87 yıldır her sene güzel Bergama’mızdan, tüm dünyaya sevgi, dostluk ve barış mesajları veriyoruz" dedi.

Konuşmasında Bergama kermesinin bugünlere kadar gelmesinde emeği olan, alın teri olan herkese teşekkür ettiğini söyleyen Başkan Koştu, "İnanıyorum ki; tüm Bergamalıların ve Bergama sevdalılarının gayreti ile Bergama Kermesleri eksilmeyen bir coşkuyla kutlanmaya devam edecektir. Medeniyetlerin beşiği bu topraklar kültürün ve sanatın gücü ile insanlığa hizmet etmeyi sürdürecektir" dedi.

87-kermes6.jpeg

"BERGAMA'MIZ İÇİN HİZMET ETMEYE, VİZYON PROJELERİMİZİ BİR BİR GERÇEKLEŞTİRMEYE DEVAM EDİYORUZ"

Dört yıl önce Bergama’nın geleceği için hep birlikte yola çıktıklarını konuşmasında belirten Belediye Başkanı Hakan Koştu, "Gayemiz Bergama’yı büyütmek ve yüceltmekti. Çok şükür ki; 4 yılın ardından, halkımızın bize olan emanetinin hakkını vermenin mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Şehrimize hizmet yolunda Bergama’da elimizin değmediği bir nokta kalmadı. Çok kısa sayılabilecek sürede onlarca projeyi başlattık, birçok çalışmayı bitirdik ve yenilerini yapmaya devam ediyoruz. Zeytinpark'ı hemşehrilerimizin hizmetine açtık. İzmir'in ilk, Bergama'nın en büyük sosyal yaşam alanı olan 57.000 metrekarelik Millet Bahçemizi inşa ediyoruz. Kanayan yaralarımızdan Çamlıpark ile birlikte şehrimizin tam kalbinde yer alan ve inşaatı hızla devam eden Millet Bahçesi’ni İnşallah yıl sonunda tamamlamış olacağız. İlk etap TOKİ konutlarımızı inşa edip, hak sahiplerine teslim ettik. 1000 adet TOKİ Konutu’nun daha çalışmalarına başladık. Üniversite öğrencilerinin mağduriyet yaşadığı barınma sorunu çözerek, 500 kişilik çok kapsamlı Öğrenci Yurdunu Bergama’ya kazandırdık. Alt yapı çalışmaları kapsamında temiz bir çevre şiarıyla ilçemizdeki konutların büyük bölümünü doğalgaz ile buluşturduk. 42 Kilometrelik Aliağa-Bergama doğalgaz ana iletim hattı ile taşımalı dönemi bitirip, gaz arzında devamlılığı sağladık. Göreve geldiğimizde yüzde 25 doluluk oranına sahip Bergama Organize Sanayi Bölgesi, dört yılın sonunda tamamen dolmuş olup, pandemi sürecine rağmen fabrika inşaatları bir bir yükselmeye başladı. Serbest Bölge ile ilgili çalışmaları adım adım takip ettik. Yaklaşık 20 bin gencimize iş ve istihdam kapısı olacak bu projemiz şehrimizin sosyal ve ekonomik yapısını da çok olumlu şekilde değiştirecektir. İzmir-İstanbul Otoyolu, Kuzey Ege Otoyolu ve Çanakkale Köprüsü’nün açılmış olması, bölgemizin önemini daha da artırmıştır. Bölgemizin lojistik bir üs olma yolunda hızla ilerlemesine vesile olmuştur. Kadim şehrimizin gözbebeği tarihi eserleri restore ediyor, vizyon projemiz Antik Selinos Kanalı Restorasyon ve Islah Projemizi tamamlamak için gayretle çalışmaya devam ediyoruz. Selinos Antik Kanal üzerinde bulunan dört adet tarihi köprünün de restore edilmek üzere ihalesi yapılarak, yine şehrimizin tarihi bölgesinde 300’e yakın yapının cephe iyileştirmesi, sokak sağlıklaştırması projesi tamamlamış olup inşaat safhasına geçilecektir. Yine Antik Selinos Kanalı kıyısında bulunan tarihi tabakhane ve çırçır fabrikalarının restorasyonu geçtiğimiz günlerde tamamlanmıştır. Ayrıca, Emniyet Müdürlüğü Binası’nın restorasyonu sona ermiş olup, tarihi camilerimiz ve çeşmelerimiz bir bir restore edilerek hizmete alınmaktadır" dedi.

Belediyeye hem gelir getirici özelliği, hem de çevreye olan duyarlılığıyla Güneş Enerji Santrali kurulduğuna işaret eden Başkan Koştu, "Uzun süredir belediyemizin kendi enerjisinin büyük bir kısmını üretmiş olduğunu sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyuyorum. Bu projemizin kapasitesini artırarak, yenilenebilir enerji projelerimize devam edeceğiz. Ve nihayet, kentimize olan ulaşımı ve şehir içi trafiğini rahatlatacak olan Bergama Çevre Yolu inşaatı tamamlandı. Sıra Adnan Menderes Bulvarımıza geldi. En kısa sürede şehir içi yolu olarak düzenleyerek yürüyüş ve bisiklet yolları ile halkımızın hizmetin sunacağız. Ayrıca, şehrimizin tarihi dokusunu ve şehir içi trafiğinin güvenliğini sağlayacak ve tarihi tonozlarımızı koruyacak olan Kozak Çevre Yolu yatırım programına alınmış olup, ivedilikle yapılmasının takipçisiyiz. Şehrimizde tamamlanan altyapının ardından yollarımızın inşasına dört bir yandan başladık. Sıcak asfalt, kilit parke ve tretuvarlarla yollarımızı köstebek çukuru olmaktan çıkarıp, cadde ve sokaklarımıza modern bir çehre kazandırdık. Ve yol çalışmalarıyla birlikte tüm mahallelerimizde yeşil alanları çoğaltıp, yeni nesil parklarımızı bir bir hizmete açmaya başladık. Gençlerimiz ve çocuklarımız için yapmış olduğumuz halı sahalarımızın 10 tanesini hizmete aldık. Öncelikle kırsaldaki dezavantajlı mahallelerimizde başladığımız halı saha yapımlarına 5 adet daha ekledik. Bergama gençliğinin çok önemli ihtiyacı olan salonlu bir Gençlik Merkezi’nin temellerini attık. Yine şanlı Bergamaspor’umuza ve şehrimize yeni bir stadyum kazandırmak için çalışmalarımızda sona geldik. 750 kişilik kapalı spor salonu müjdesini de geçtiğimiz günlerde Sayın Bakanımızdan aldık. Bunlarla bierlikte; Ağız Diş Sağlığı ve Yeni Sağlık Kompleksimizin inşaatı hızla yükselmekte ve Bergama ile civar ilçelere de hizmet vermek için gün saymaktadır. Şehrimizin Tarım ve Hayvancılığına katkıda bulunacak olan Tarıma Dayalı İhtisas Bölgesi’nin fizibilite ve ÇED süreçleri tamamlanarak yatırım aşamasına geçilecek. Tüm bu kentsel çalışmaları yaparken sosyal anlamda da her zaman ihtiyaç sahiplerinin, engelli bireylerimizin ve öğrencilerin yanında olduk. Bergama’da adeta yaşam şartlarını değiştirerek, gelecek nesillere müreffeh ve saygın bir şehir bırakmak hedefiyle var gücümüzle çalıştık ve çalışmaya da devam edeceğiz" dedi.

87. Uluslararası Bergama Kermes Festivali açılış konuşmaları ardından Karşıyaka Halk Eğitim Merkezi Mehteran Gösterisi, Masa Daıko İstanbul Japon Ritim Grubu Konseri, yerli ve yabancı halk oyunları ekiplerinin gösterileri ile açılış töreni son buldu.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.