Başkan Sema Pekdaş'tan Dışişleri’ne Davet Sitemi

Başkan Sema Pekdaş'tan Dışişleri’ne Davet Sitemi

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, geçtiğimiz hafta Brüksel’de katıldığı ‘Türkiye’de Mülteci Sorunu ve Yerel Yönetimlerin Rolü’ konulu toplantıya Dışişleri Bakanlığı’nın sadece AKP’li belediyeleri davet edip, CHP’li belediyeleri es geçmesini eleştirdi.

Mülteciler konusunda en büyük sıkıntıyı Ege kıyısındaki belediyelerin yaşadığını dile getiren Pekdaş, “Bu kadar sıkıntılı günlerden geçiyorsak hem dilimizde hem davranışlarımızda ayrımcılığı değil; ülkemizin birliğini, bütünlüğünü düşünerek hareket etmeliyiz” dedi.

Konak Belediyesi’nin Haziran ayı olağan meclis toplantılarının birinci oturumu Belediye Başkanı Sema Pekdaş yönetiminde yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleşen toplantının Ramazan ayının ilk gününe denk gelmesi sebebiyle Başkan Pekdaş, açılış konuşmasında barış ve huzur dileklerinde bulundu.

DIŞİŞLERİ CHP’Lİ BELEDİYELERİ ES GEÇTİ

Gündem maddelerinin görüşüldüğü toplantıda Başkan Pekdaş, geçtiğimiz hafta Belçika’nın başkenti Brüksel’de katıldığı Türkiye’de Mülteci Sorunu ve Yerel Yönetimlerin Rolü konulu toplantı hakkında meclis üyelerini bilgilendirdi. Kendisinin Avrupa Birliği (AB) Bölgeler Komitesi Türkiye Çalışma Grubu’nun davetlisi olarak toplantıya katıldığını, Türk Dışişleri’nin ise sadece AKP’li Kilis, Şanlıurfa, Rize ve Kazan belediye başkanlarını davet ettiğini dile getiren Pekdaş, CHP’li belediyelerin davet edilmemesini eleştirdi.

ASIL SORUN KIYILARDA

Toplantıya katılan belediyelerden ikisi hariç, diğerlerinin konuyla ilgisi olmayan belediyeler olduğunu söyleyen Pekdaş, “Ege Denizi, ölüm denizi haline geldi. İnsan tacirlerinin cirit attığı bir deniz oldu. İnsanların Ege Denizi’nden çok sağlıksız şartlarda karşı kıyıya geçmelerine göz yumuldu. Can yelekleri ve botlar o işlevde değildi. Pek çok insanı kaybettik. Bu sıkıntıyı en çok hisseden belediyeler, Ege kıyısındaki belediyelerdi. Ben Avrupa Parlamentosu Bölgeler Komitesi’nin davetlisi olarak gittim. Ama Dışişleri Bakanlığımız hiçbir CHP’li belediyeyi o toplantıya davet etmedi” diye konuştu.

BİRLİKTELİK VURGUSU

Mülteci sorunu konusunda iktidarın CHP’li belediyeleri görmezden geldiğini savunan Pekdaş, “Böyle bir ayrımcılığın doğru olmadığını düşünüyorum. Biz bu kadar sıkıntılı günlerden geçiyorsak hem dilimizde hem davranışlarımızda ayrımcılığı değil; ülkemizin birliğini, bütünlüğünü düşünerek hareket etmeliyiz. Son zamanlarda ülkemizde bu tip kutuplaştırılmaların olması ve bunun bütün icraatlara yansıyor olması doğru değil” dedi.  

KENTTE ÇEVRE BİLİNCİ VAR

Öte yandan meclis oturumunda Konak Belediyesi’nin Haziran ayı teması da belirlendi. 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle Haziran ayının temasının 'Kentte Çevre Bilinci Var’ olmasını öneren önerge oy birliğiyle kabul edildi. Temas kapsamında Haziran ayı boyunca çeşitli etkinlikler düzenlenecek ayrıca yapılacak tüm yazışmalarda ‘Kentte Çevre Bilinci Var’ temasını vurgulayan logo kullanılacak.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.