Bornova'da Çocuk Dünyası Proje Yarışması’nda Ödül Heyecanı

Bornova'da Çocuk Dünyası Proje Yarışması’nda Ödül Heyecanı

Başkan Atila, büyük heyecan duydukları projeyi en kısa sürede bitirmek istediklerini söyledi.

Çocuklara yönelik olarak hayata geçirdiği pek çok proje ve çalışma ile tüm Türkiye’ye örnek olan Bornova Belediyesi’nin, Kazım Dirik Mahallesi’nde inşa edeceği Çocuk Dünyası için gerçekleştirdiği Mimari Proje Yarışması’nda ödül töreni heyecanı yaşandı. İlk üçe giren projelerle birlikte mansiyona layık görülen beş projenin sahipleri, ödüllerini projesi yine yarışmayla belirlenen Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi’nde aldı. Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, büyük heyecan duydukları projeyi en kısa sürede bitirmek istediklerini söyledi.

Bornova Çocuk Dünyası Mimari Proje Yarışması’nın ödül töreni, Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi’nde gerçekleştirildi. Türkiye çapında 58 projenin katıldığı yarışmada birinciliği uygulama projesi olarak hayata geçirilecek olan Yüksek Mimar Dr. Orkun Özüer'in öncülüğünde mimarlar Kerem Çınar ve Rabia Evkaya'nın hazırladığı proje kazandı. İkinciliği mimarlar Emre Şavural, Seden Avcı, Ramazan Avcı ve Fatih Yavuz'dan oluşan ekip elde ederken, üçüncülüğe yüksek mimarlar Derya Ekim Öztepe ve Ozan Öztepe'nin projesi layık görüldü.

Mimar Doç. Dr. Hikmet Gökmen, Mimar Doç. Dr. Zehra Akdemir, Yüksek İnşaat Mühendisi Deniz Alkan, Mimar Yrd. Doç. Dr. Halil İbrahim Alpaslan ve Yüksek Mimar Semra Uygur’un jürisi olduğu, Bornova Belediye Başkanı Yüksek Mimar Olgun Atila ile Psikolog Prof. Dr. Eda Şeyda Aksel, Mimar Ömer Yılmaz ve uzman belediye bürokratların da danışman jüri üyesi olarak destek verdiği yarışmada, ilk üçün yanısıra 5 projeye mansiyon ödülü verildi.

063d301b-cba2-4f66-8a0e-5b396cbd64d4

En kısa sürede bitireceğiz

Törende konuşan Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, göreve geldiklerinden bugüne kadınlara, çocuklara ve engelli bireylere pozitif ayrımcılık yaptıklarını hatırlattı. Çocuk Dünyası projesine büyük önem verdiklerini ifade eden Başkan Atila, “Çocuklara yönelik olarak bugüne kadar yaptığımız çalışmalarla herkese örnek olduk. Bu özel projeyi hayata geçirdiğimizde de bu konudaki öncülüğümüz sadece İzmir’de değil, Türkiye genelinde tescillenecek. Buradan ülkemizin dört bir yanından gelecek çocuklar yararlanacak. Bu özel mekanın temelini bir an önce atıp, bitirmek ve açılışını yine sizlerle birlikte yapmak için büyük heyecan duyuyorum” dedi.

Bornova Belediyesi örnek oluyor

Ödül törenine katılan İzmir Mimarlar Odası Başkanı Halil İbrahim Alpaslan ise özellikle kamu yapılarının projelerinin yarışmayla belirlenmesini önemsediklerini ifade ederek, bu anlamda Bornova Belediyesi’nin yaklaşımını takdirle karşıladıklarını söyledi. En sağlıklı ve nitelikli yapıların yarışmalardan çıktığına dikkat çeken Alpaslan şöyle konuştu: “Bornova Belediyesi yarışmalar konusunda her zaman istekli bir tutum sergiliyor. İçerisinde bulunduğumuz alanın projesi de yarışmayla belirlenmişti. Yeni yapılacak  belediye hizmet binası için de yine aynı yönteme başvuruldu. Bu anlamda diğer kami kurumlarına örnek olan Bornova Belediyesi’ne ve Başkan Atila’ya teşekkür ediyorum.”

Çocuklar için özel bir tesis

Çocuklar için hayata geçirdiği yatırım ve projeleriyle UNICEF’in Çocuk Dostu Kent ilan ettiği Bornova Belediyesi, kısa süre içerisinde inşaatına başlayacağı Çocuk Dünyası’nı çocukların keşfederek öğrenip, aileleri ile birlikte keyifli zaman geçirebilecekleri alternatif bir eğitim ve eğlence mekanı olarak planlanıyor.  Bornova Çocuk Dünyası’nda 4-12 yaş grubu çocukların  ‘bilişsel’, ‘ fiziksel/motor’, ‘sosyal’, ‘duygusal’ beceri ve gelişimini destekleyen sergi, bilgi, deneyim ve atölye alanları yer alacak. Ayrıca tesis içerisinde dijital ve sesli kitapların da yer alacağı okuma salonu olacak. Mekanda, doğum günü gibi özel kutlamalarda da kullanılacak çok amaçlı salon da yer alacak.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.