Bornova'da Taksicilerle Sokak Hayvanları Protokolü

Bornova'da Taksicilerle Sokak Hayvanları Protokolü

Bornova Belediyesi sokak hayvanlarına yönelik yaptığı çalışmalarına bir yenisini ekledi. Belediye ile İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası arasında imzalanan “Hayvan Dostu Taksi Durağı” protokolüyle bir taraftan sokak hayvanlarının beslenme ve su i

Bornova Belediyesi, “Bornova Bizim Evimiz” sloganıyla tüm ilçe genelindeki canlılar için hayata geçirdiği projeler devam ediyor. Son olarak İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası ve Bornova Belediyesi işbirliğiyle hayata geçirilen “Hayvan Dostu Taksi Durağı” projesin imzalanan protokolle başladı. Türkiye’de bir ilk olan proje kapsamında Bornova Belediyesi tarafından ilçe sınırları içinde istekli taksi duraklarına sokak hayvanlarının beslenebilecekleri ve su içebilecekleri kaplar konulacak. Taksici esnafı ise bir yandan bölgelerinde bulunan sokak hayvanlarını beslerken diğer yandan hasta, yaralı, küpesiz hayvanların tespit ederek Bornava Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne bildirecek. Böylece sahipsiz hayvanlar tedavileri tamalanıp küpelendikten sonra tekrar bulundukları bölgelere bırakılacak.

 

Evcil hayvan sahiplerine ulaşım kolaylığı

 

“Hayvan Dostu Taksi Durağı” projesi kapsamında ayrıca, evcil hayvanlarıyla taksi ile ulaşımda zorluk çeken vatandaşlara da kolaylık getiriliyor. Projeye katılan taksi duraklarına Bornova Belediyesi tarafından tahsis edilen taşıma kafesleri, müşterilerin talepleri doğrultusunda taksilerde buluncak. Böylece evcil hayvan sahipleri şehir içi taksi ulaşımında minik dostlarıyla rahatça seyahat edebilecekler.

 

Atila: “Türkiye’ye örnek olacak bir proje”

“Hayvan Dostu Taksi Durağı” protokolü imza töreninde konuşan İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Celil Anık projenin kendilerini heyecanlandırdığını söyledi. Anık taksi duraklarının çevresinde başıboş dolaşan birçok hayvan olduğunu vurgulayarak Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası ve taksi durakları olarak sevimli dostlarımızın ihtiyaçlarını belediye işbirliğiyle karşılayabileceklerini ifade etti. Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila ise yaptığı konuşmada şimdilik 10 taksi durağında pilot olarak bu uygulamaya başlandığını belirtti. Başkan Atila her sene sokak havyanları için aşılama, kısırlaştırma, tedavi gibi hizmet hedeflerinin üstüne çıktıklarını ve Bornova Belediyesi olarak çeşitli etkinliklerle bu konuda da farkındalık yarattıklarını vurgulayarak  “Bu projeyle taksiyle seyahat etmek isteyen hayvan dostları, durağa telefon ettiklerinde belediye tarafından verilen taşıma kafeslerini isteyecekler. Hayvan sahipleri böylece sevimli dostlarıyla birlikte seyahat edebilecekler” dedi. Atila bu projenin farkındalık yaratacak örnek bir proje olduğunu olduğunu ve ilçede yaşayan hayvanların da bu kentin bir parçası olduğunu belirterek “Bu proje çok kısa zamanda İzmir’de ve tüm Türkiye’de ses getirecek. Her şeyin başı eğitim. Veterinerlik Müdürlüğümüz çocuklarımıza hayvan sevgisi aşılamak için okullarda eğitimler düzenliyor. Bunu farklı etkinliklerimizle de destekliyoruz. İnanıyorum ki, doğaya daha saygılı bir toplum olacağız. Bu projede emeği geçen başta esnaf odası başkanımız Sayın Celil Anık olmak üzere emeği geçen bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.