1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bornova'da tescilsiz binaya AK Parti tepki gösterdi!
Bornova'da tescilsiz binaya AK Parti tepki gösterdi!

Bornova'da tescilsiz binaya AK Parti tepki gösterdi!

Bornova Belediye meclisinde Kazımdirk Mahallesi 300 yıllık olduğu tahmin edilen taş binanın Girit Anı Evi’ne dönüştürülmesi konusu tartışma yarattı.

A+A-

Meclis toplantısı Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ başkanlığında gerçekleştirildi. Mecliste Kazımdirk Mahallesi 367/3 sokakta bulunan ve 300 yıllık olduğu tahmin edilen taş binanın Girit Anı Evi’ne dönüştürülmesi konusu Hukuk, Plan ve Bütçe, Belediye taşınmazları, Kültür Turizm ve Dış İlişkiler Komisyonların görüşülmesinin ardından hazırlanan komisyon raporu mecliste AK Parti’li ve CHP’li meclis üyelerini karşı karşıya getirdi. AK Parti Grubu komisyon raporuna şerh koydu ve şerh mecliste okundu.

ANITLAR KURULU’NDA TESCİLİ YOK

AK Parti grubu Girit Anıt Evi’nin ilk önce Anıtlar Kurulundan tescil edilmesi gerektiğini belirterek komisyon raporuna şerh koydu. AK Parti grubu,  Komisyon raporunun yeterince tartışılmadığını ve gerekli çalışmaların yapılması için gündemde kalması ve komisyona iade edilmesini istedi. Şerhin gerekçesi açıklayan AK Partili meclis üyesi Sait Tatlı, “Burası Anıtlar kuruludan geçmiş herhangi bir tescil yapı değil. Öncelik konumuz buydu biz komisyonda da bunu ifade ettik. Burası zeminle ilgili vatandaş gerekli hakkını almıştır. Zemin üstü ile ilgili anıtlar kurulundan bir tescili yapı olduğuyla ilgili bir karar yok. Bu karar olmadığı için de belediyemiz burada bir masraf yaptığında ve anıtlar kurulu bunu tescil vermezse sıkıntı olur. Biz diyoruz ki ilk önce anıtlar kurulu burayı tescil versin daha sonra gerekli işlemleri yapalım. O yüzden bu şerhi koyduk” dedi.

sait-tatli-min-001.jpg

HUKUKİ ALTYAPI HAZIRLANMALI

Komisyon olarak evi yerinde incelediklerini belirten CHP’li Meclis Üyesi Bahar Gürsul komisyon olarak  evi gördüklerini belirterek, “Sahibi ile birlikte evi dolaştık. Biz hep Tarihi dokuyu korumaktan, kültürel varlıkları korumaktan bahsediyoruz. Hakikaten gözümüzle gördüğümüzde de bunu bir tarihi bir değer olduğunu tanık olduk. Bu bağışın protokolünü okuduğunuzda maddi bir menfaat yok. Belediyeye yük getiren bir şey yok. Sadece burada manevi bir menfaatin korunması şartıyla bir bağış yapılmış. Bu bina da tescillenmiyorsa o zaman kuruldan şüphe etmemiz gerekiyor” diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Fatih Taştan da, yasalara uygun hareket edilmesinde ısrar ettiklerini belirterek, “Bina 300 yıllıktır, hatıraları vardır, Bornova’nın eskilerden kalan ender binalarındandır. Bunda kimsenin şüphesi yok, eleştiren de yok. Ama biz burada yasal yönetmeliklere göre hareket etmeliyiz. Az evvel bir hukukçu ‘Burayı eğer ilgili kurum tarihi eserdir diye tescil etmezse ben o kuruldan şüphe ederim’ dedi. Asıl bu tescil yapılmadan meclis buna karar verirse ben bu meclisten şüphe ederim. Öncelikle yapılması gereken tescil başvurusudur. Bunun belli kriterleri var bunlara uygunsa zaten tescil alacak. Tescil aldıktan sonra hep birlikte teşekkür ederek yapalım. Biz yasal yönetmeliklere göre hareket etmeliyiz. Önce işin gereği yapılsın. Biz işi tersten yapıyoruz. Öncelikle hukuki altyapısı hazırlanmalı” açıklamasını yaptı.

İŞİMİZİ DOĞRU YAPALIM

Konu hakkında söz alan CHP’li meclis üyesi Halit Aksu’nun AK Parti Grubunun rant söylemlerinde bululuğunu iddia etmesi üzerine mecliste kısa bir süre tartışma yaşandı. Aksu “AK Parti grubu buranın tescilini itiraz etmiyor. İtirazları buranın yeşil alan olarak terk edildiği. Dolayısıyla biz aileye bir rant veriyoruz gibi söylemleri oldu. Burada siyasi rant peşinde arkadaşlar. Aile yaşanmışlıklarını Bornova’ya hediye ediyor. Burada bir rant yok” dedi. Fatih Taştan, Aksu’nun rant sözleri üzerine araya girerek, “Daha neler ya” dedi. Aksu, Taştan’a hitaben, “Biz hep sizi dinliyoruz siz komisyonda yoktunuz. Konuşma o zaman. Siz her konuştuğunuzda biz itiraz ederiz. Kafanızı sallamayın” dedi. Fatih Taştan ise, “ Ben bir şey söylemedim. Ben başkana hitap ettim. Bana bir şey söylemeyin. Ben size hitap etmedim.  Beyefendi başkana hitap edin size kimse bir şey demedi” şeklinde konuştu. Başkan Mustafa İduğ tartışmayı son vermek için araya girdi “Halit bey ben sizi dinliyorum” dedi. Tekrar söz alan Taştan meclisin yanlış yönlendirilmemesi gerektiğini ifade ederek, şöyle konuştu:  “Ranttır, şudur budur beyefendinin kendi yorumu. Burada kafama takılan meclisin yanlış yönlendirilmesidir. Bir hukukçu biraz önce ‘Biz buraya evet desek sonra ne olur ki’ dedi. ne olur ki diye bir şey olabilir mi. Protokolde burayı anı evi olarak kullanacaksın amacı dışında kullanamazsın diyor. Bu bina tescil edilmedi. Ek yapılar olduğu görülüyor. Yapılması gereken ise protokole de yazılabilirdi bu. Belediyemiz ilgili yerlere müracaatlarını yapsın sonuçlar gelsin. Sonuçlar geldikten sonra doğru bir şekilde işimizi yapalım. Bu koşulla bir metin girse imzalansaydı bunların hiçbiri konuşulmayacaktı. Biz hayır demiyoruz. Önce tescil yapılsın diyoruz. Niyetlerle belediyeler yönetilmez. Göztepe spor kulübüne geçen yıl 950 bin lira hayırlı olsun dedik. Bakın şimdi her birimize dönüp bu paralar zimmet olarak geliyor. O günlerde de konuşuldu. Belki yeterince dinlemedik. Neden niyetimiz hayırlı bir işti. Bugün de niyetimiz hayırlı ama sadece niyetle hareket edemeyiz. Yasal yönetmeliği aşmanın çok basit bir yolu var. Dilekçe yazmak. Bunu yapmadık. Bu saatten sonra yapalım bu maddeyi bir ay daha bekletelim.”

img_3186-min.jpg

KURUL ONAYINDAN SONRA UYGULAMA

İYİ Parti’li Meclis Üyesi Kemal Sevinç ise “Protokol maddelerine ek olarak ‘Kurul onayından sonra uygulanmalı’ diye bir madde eklenirse bu iyi niyetli olur. Protokole böyle bir şart ekleyelim” önerisinde bulundu. Başkan İduğ, “Hiçbir sorun yok. Kurul onayından sonra uygulanmalı diye bir madde ekleyelim” dedi.  Uzun tartışmaların ardından protokol maddesine ek olarak “Kurulun yapı tescil onayı vermesi ile uygulanmalı” maddesi eklenmesi oybirliği ile kabul edildi.

GİRİTLİLERİN ADI YAŞASIN

Meclis toplantısında bulunan tarihi yapının sahibi Nigar Balın’a Bornova  Belediye Başkanı Mustafa İduğ, bağıştan dolayı teşekkür plaketi verdi. Mecliste söz alan Balın, “Hakikaten eski bir ev ve kullanılabilecek şekilde bir ev. Döküntü bir ev değil ufak bir tamirden sonra kullanılacak bir tarzda ev. Yeni torunumuzun dünyaya gelmesi ile birlikte 6 nesildir ailemize ait olan bir yer. 1890 da annemizin dedesi tarafından satın alınan bir ev. Annemin isminin yaşamasını istiyorum. Bornova’da çok sayıda Giritli aileler yaşıyor o yüzden buranın Giritlilerin adı olacak şekilde anılmasını istiyorum” sözlerine yer verdi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.