Bucalı Vatandaşlar İçin Etüt Meslek ve Sanat Atölyesi Açıldı

Bucalı Vatandaşlar İçin Etüt Meslek ve Sanat Atölyesi Açıldı

İnsana dokunan ve eğitimi ön planda tutan projeleriyle dikkat çeken Buca Belediyesi’nin, Roman vatandaşların yoğun olarak bulunduğu Göksu Mahallesi’nde açtığı Charlie Chaplin Etüt Meslek ve Sanat Atölyesi, çocuk ve kadınların adeta ikinci adresi oldu. Rom

Her mahalleye eşit hizmet anlayışıyla hareket eden Buca Belediyesi’nin geçtiğimiz haftalarda Roman vatandaşların yoğun olarak yaşadığı Göksu Mahallesi’nde açtığı Etüt Meslek ve Sanat Atölyesi bölge sakinlerinden büyük ilgi gördü. 5 Mayıs’ta görkemli bir törenle hizmete açılan Charlie Chaplin Etüt Meslek ve Sanat Atölyesi’nin hobi ve eğitim kurslarına kısa sürede 196 çocuk, 45 kadın başvuru yaptı. 1’nci sınıftan 7’nci sınıfa kadar tüm derslerde destek eğitimleri sunan merkez yoğun talep görüyor. Türkçe, İngilizce, matematik, fen ve sosyal bilgiler derslerinde destek verilen öğrenciler, boş zamanlarında da resim, müzik eğitimlerine katılıyor.

Yetişkinler için açılan okuma yazma kursları merkezin belki de en anlamlı bölümü. Zamanında okula gönderilmeyip, eğitim hayatından uzak tutulan Roman kadınlar Charlie Chaplin Etüt Meslek ve Sanat Atölyesi’nde okuma yazma öğrenme mücadelesi veriyor. Çocuklarıyla birlikte geldikleri sınıflarda elleri kalem tutup, harflerle tanışan kadınlar kendilerini yeniden doğmuş gibi hissediyor.

Merkezin bir diğer sınıfını ise çocukları destek dersi alırken, boş zamanını değerlendirmek isteyen annelerle doluyor. Takı tasarım kursuna gelen kadınlar hem boş zamanlarını değerlendiriyor, hem de ailelerine gelir sağlayabileceği yeni bir beceri kazanıyor.

Tiyatro salonu ve açık hava sineması ile göz dolduran merkezde ayrıca Roman halkın talepleri doğrultusunda; halk oyunları, tiyatro gibi eğitim programlarının yanı sıra, bez bebek, şiş örgü, çanta yapımı, el nakışları ve kilim dokuma kursları da düzenlenecek.

7d234cde-a38c-40a8-83a3-38c16966f622

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.