1. HABERLER

  2. GENEL

  3. Burdur Hedef Büyüttü Fuar Ziyaretçi Akınına Uğradı
Burdur Hedef Büyüttü Fuar Ziyaretçi Akınına Uğradı

Burdur Hedef Büyüttü Fuar Ziyaretçi Akınına Uğradı

Teke Yöresi 2. Canlı Hayvan, Hayvancılık, Tarım Teknolojileri ve Yem Fuarı ilk günden ziyaretçi akınına uğradı. 100’ü aşkın firmanın katıldığı fuar, Burdur’un sektörde zirvedeki yerini bir adım öteye taşıdı. Burdur Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği B

A+A-

Teke Yöresi 2. Canlı Hayvan, Hayvancılık, Tarım Teknolojileri ve Yem Fuarı ilk günden ziyaretçi akınına uğradı. 100’ü aşkın firmanın katıldığı fuar, Burdur’un sektörde zirvedeki yerini bir adım öteye taşıdı. Burdur Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kamil Özcan, “Hayvancılıkta Türkiye’nin Hollanda’sıyız. Hedefimiz ize fuarımızı, Almanya’nın ünlü Hannover Fuarı gibi marka haline getirmek” dedi.

 

TAM NOT

Türkiye genelinde tarım ve hayvancılık alanında gerçekleştirdiği başarılı fuarlarla bilinen GL Platform Fuar tarafından düzenlenen Teke Yöresi 2. Canlı Hayvan, Hayvancılık, Tarım Teknolojileri ve Yem Fuarı, önceki gün kapılarını açmasıyla birlikte sektör profesyonellerinin ağırladı. Fuar vatandaşlardan da yoğun ilgi gördü. İlk gün gerçekleştirilen en güzel inek yarışması, büyük çekişmelere sahne oldu. Fuar hem sektörden. hem siyasetçilerden, hem kamudan, hem vatandaşlardan tam not aldı.

 

Fuar nedeniyle Burdur Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kamil Özcan ve Burdur Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Başar bir araya geldi. Fuarın üreticinin “Ben neyi eksik yapıyorum” sorusuna yanıt verdiğini belirten Özcan, “Üretici alın terini sahaya indirmesi demek olan bu fuar hem bu sorunun yanıtı veriyor hem de bize hedef gösteriyor. Nedir bu hedef. Burdur artık dünyadaki hayvancılık fuarlarını düzenleyecek kapasiteye ulaşmıştır. Biz Türkiye’nin Hollandası’yız. Hayvancılık fuarında da Burdur’u, Hannover Fuarı gibi marka haline getirmek istiyoruz. Gördük ki bunu başarmamak için de hiçbir nedenimiz yok” dedi.

 

GÜL CEYLAN: “BURDUR FARKI”

Burdur Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Başar ise kentin hayvancılık konusunda rakibinin bulunmadığının altını çizdi. Yapılmalı gereken, atılması zorunlu olan adımlar olduğunu, bunun için de güçbirliğinin artarak devam etmesi gerektiğini söyleyen Başar, “Üretimi katma değere çevirerek tüm bunları başarmamız için bir engel yok. Yeter ki enerjimizi doğru şekilde doğru hedeflerle bütünleştirebilelim” dedi. GL Platform Genel Müdürü Gül Ceylan ise Burdur’un Teke yöresinde olduğu kadar Türkiye’de de tarım ve hayvancılıkta söz sahibi olduğunu, artık rol model olarak benimsendiğini, oluşan marka değerini yukarıya taşımak için çalışacaklarını söyledi. Fuar için yalnızca kendilerinin değil tüm kentin el ele, kol kola vererek çalıştığını, bunun da Burdur’u farklı kıldığını belirtti.

 

Ne Dediler:

PEYNİR VE YOĞURT ÇAĞRISI

Önceki gün Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in de katıldığı açılışta konuşan CHP Burdur Milletvekili Mehmet Peker, çiğ süt kaynaklı alıma destek verilmesini istedi. Peker ayrıca Burdur’da işlenmiş süt alanında bir tesis kurulmasının da kent ekonomisi açısından kaçınılmaz olduğuna dikkat çekerek Bakan Çelik’ten bu tesis için adım atılmasını istedi. AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik ise Burdur’un hayvancılıkta iyi bir noktada olmasına karşın iyi uygulamalarla bunu geleceğe taşımak gerektiğini belirtti. Özçelik, “Sadece çiğ süt satmayı planlayan bir şekilde hareket ediyoruz. Aslında süt mamülleri üretiminde, peynir ve yoğurt üretimine geçmek için bir an önce çıkış yollarını bulmamız gerekiyor. Bu konuda bakanlığın öncülük yapmasın istiyoruz” dedi.

 

Burdur Valisi Hasan Kürklü ise fuarın markalaşma yolunda ciddi katkısı olduğunu, hayvancılığın daha ileri gitmesi ve yeni uygulamaların üreticiyle buluşması noktasında da büyük etkisi olduğunu belirtti.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkan Ercengiz ise “Dünyada ve ülkemizde tarım ve hayvancılık fuarları yeni teknoloji üreten ve kullananlar arasında bir köprü görevi görüyor. Burdur tarım ve hayvancılıkta marka olmuş bir şehirdir. Türkiye ortalamasının üzerindeki verimliliğiyle iyi bir hayvancılık ilidir. Fuar özellikle bölgemizin tanıtımı, ticari ilişkilerin kurulması ve buna bağlı olarak pazar payının artırılması yönünde son derece önemli” diye konuştu.ebc8f395-f229-48d2-a960-cd607fd1f1d6

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.