Büyük Patlama'yla oluşan yıldız keşfedildi

Büyük Patlama'yla oluşan yıldız keşfedildi

Gök bilimciler, neredeyse tamamen Büyük Patlama'yla açığa çıkan maddelerden oluşan bir yıldız keşfetti.

Evrenin en eskilerinden biri olarak  nitelendirilebilecek, yaklaşık 13,5 milyar yaşındaki bu küçük yıldızın kütlesi ve  metal içeriğinin çok düşük olduğu tespit edildi.

Metal içeriği düşük diğer yıldızların aksine Samanyolu Galaksisi'nin  "ince diskinde" bulunan yıldıza, 2MASS J18082002-5104378 B isminin verildiği  belirtildi.

Johns Hopkins Üniversitesinden Kevin Schlaufman, "10 milyonda bir  ihtimal" diye nitelendirdiği yıldızın, yıldızların ilk nesli açısından önemli  olduğunu söyledi.

2MASS J18082002-5104378 B'nin ortak nokta yörüngesinde dönen iki  yıldızlı sistemin parçası olduğu, çok küçük ve zor seçilen ikinci yıldızın, çok  daha parlak olan ilkinden sonra keşfedildiği kaydedildi.

Büyük Patlama'dan sonra evrendeki ilk yıldızların tamamen hidrojen,  helyum ve az miktarda lityum gibi elementlerden oluştuğu, bu yıldızların daha  sonra çekirdeklerinde helyumdan daha ağır elementler ürettiği ve süpernova iken  patladıklarında evreni ağır elementlerle doldurduğu ifade ediliyor.

Bir sonraki yıldız neslinin, bu metalleri içeren bulutlardan oluştuğu,  metal içeriğinin, yıldız doğumu ve ölümü döngüsü sürdükçe arttığı belirtiliyor.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.