Büyükşehir'den çevre kirliliğine yol açan tesisi kapatma kararı

Büyükşehir'den çevre kirliliğine yol açan tesisi kapatma kararı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Foça'da çevre kirliliğine yol açan cüruf depolama tesisini kapatma kararı aldı. Genel Sekreter Yardımcısı Yıldız Devran, karar firmaya tebliğ edildikten sonra tesisi mühürleyeceklerini açıkladı.

İzmir’in Foça ilçesine bağlı Ilıpınar, Kozbeyli ve Yeniköy mahalleleri arasındaki cüruf depolama tesisine ilişkin önemli bir karara imza attı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Encümeni, Gölyüzü mevkisindeki cüruf depolama tesisinin, sunduğu bilgi ve belgelerin aksine geri dönüşüm değil bertaraf amaçlı depolama yaptığı, işyeri açma ve çalışma ruhsatının olmadığı, çevre ve insan sağlığı açısından sakıncalı olduğunu ifade ederek faaliyetten men edilmesini istedi.

s326570.jpg

Depolama tesisi mühürlenecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Yıldız Devran, Aliağa'da Türkiye'nin en büyük kapasiteli demir çelik üretim tesislerinin bulunması sebebiyle buradaki cüruf oluşumunun kaçınılmaz olduğunu belirterek, “Tabi ki bu cürufların belli çevresel etkiler gözetilerek ve alanları rehabilite ederek cüruf depolanması veya kazanılması mümkün. Bu tesis de yaklaşık 10 yıl önce faaliyete geçti. Faaliyet konusu olarak cürufların geri kazanımları yapılacağı yönünde taahhütler verildi. O dönem depolama yapmayacağı için depolama kodları belirtilmemişti.

s629431.jpg

Depolanacak malzeme miktarı ile ilgili sınırlama getirilmemişti. Dolayısıyla herhangi bir geri kazanım yapılmadan yıllarca sürekli bir depolama yapıldı. Bu da zaman içerisinde ciddi sorunlar doğurdu. Yüksek toz miktarı nedeniyle yaşanan sorunların yanı sıra bölgede yangınlar sık sık çıkmaya başladı. Yani çevresel etkileri önemli hale geldi” dedi. Kapatma kararı firmaya tebliğ edildikten sonra tesisin depolamaya kapatılarak, mühürleneceğini belirten Devran, “Kapatmanın ardından işletme tarafından alanın düzgün bir şekilde rehabilite edilmesi, ağaçlandırılması ve çevreye kazandırılması gerekiyor” açıklamasında bulundu.

s632729.jpg

“Tehlikeli atık olduğu bilimsel raporlarla kanıtlandı”

Foça Çevre ve Kültür Platformu (FOÇEP) Sözcüsü Bahadır Doğutürk ise kararın kendilerini memnun ettiğini açıkladı. Bahadır Doğutürk, “Burası çevre için çok ciddi bir endişe kaynağıydı. Büyükşehir’in bu kararı bizi sevindirdi” diye konuştu.

s20410.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.