1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Çekirdeksiz Kuru Üzüm ve Kuru İncir sezon açılışı yapıldı!
Çekirdeksiz Kuru Üzüm ve Kuru İncir sezon açılışı yapıldı!

Çekirdeksiz Kuru Üzüm ve Kuru İncir sezon açılışı yapıldı!

İzmir Ticaret Borsası tarafından 2019 - 2020 sezonu Çekirdeksiz Kuru Üzüm ve Kuru İncir Sezon Açılışı, İzmir Ticaret Borsası Üzüm Salonunda gerçekleştirildi.

A+A-

Mehmet ÖZDOĞRU- Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, 2019-2010 sezonu çekirdeksiz kuru üzüm ve kuru incir sezon açılışı, ilk ürün töreni ve ilk ürün satışı etkinliğinde TMO’nun kuru üzüm alımı teklifini imzaladığını ve 2019 yılı kuru üzüm fiyatının 9 numara için 10 lira olduğu müjdesini verdi

Törene Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, İzmir Milletvekilleri, Oda ve Birlik Başkanları ile üretici ve vatandaşlar katıldı.

dsc_3525.jpg

Üretim ve ihracatta dünya lideriyiz

İlk ürün töreninin Açılış konuşmasını yapan İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli; kuru üzüm ve kuru incirin ülkemizde bolluk ve bereket getiren iki ürün olduğunu dile getirerek; “Kuru üzümde hem üretim hem de ihracatta dünya lideriyiz. Dünyada üretilen kuru incirin yarıya yakın bölümü ülkemizde gerçekleştiriliyor.  Kuru incirde geçen sezon ilginç bir yıl oldu. 70 bin ton seviyelerinde bir rekolte olmasına rağmen kalite yönünden önemli sıkıntılar yaşadık. Özellikle iklim koşullarının olumsuz etkisi ile iş malı olarak tabir ettiğimiz kaliteli incir miktarında diğer yıllara göre önemli azalma oldu. Buna rağmen 220 milyon dolar değerinde 56 bin tonu biraz aşan ihracat rakamlarına ulaşmış bulunuyoruz.  Yeni sezon için kuru üzümde yaşadığımız uygun üretim sürecinin kuru incir içinde geçerli olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

dsc_3546.jpg

Tarım ve Orman Bakanı’ndan Kuru Üzüm Müjdesi

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli törende yaptığı konuşmada, 22 Ağustos’ta Manisa’da düzenlenen kuru üzüm törenindeki konuşmasını hatırlatarak, “Orada ‘kuru üzüm fiyatı 10 liranın altına düşerse Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) olarak alım yaparız’ demiştik. Bakanlık ve TMO olarak piyasayı takip ettik. Borsada alım fiyatları 10 lira civarında seyretse de çiftçimizin daha düşüğe sattığına şahit olduk. Kayıtsız kalmamız söz konusu değildi. TMO olarak kuru üzüm alımı teklifimizi imzaladım ve onaya gönderdim. TARİŞ Yönetim Kurulu Başkanı da yanımızda. Onlar da ‘TARİŞ olarak bu işin yanında olalım’ dedi. Hem TMO hem TARİŞ olarak 2019 yılı kuru üzüm fiyatı 9 numara için 10 liradır. Üreticilerin emeklerinin karşılığını korumak için en kısa zamanda alımlara başlıyoruz” dedi.

Üreticiyi teşvik için ürününün takdir edilmesi gerektiğini ifade eden Bakan Pakdemirli, “Tarımın içinden gelen bir ailenin evladı olarak çiftçi ve üreticiyi destekleme konusunda her zaman insiyatif aldım. Cumhurbaşkanımız her zaman bu konuda bize destek oldu. Bugün birçok üründe ciddi memnuniyetler var. Geçen sene zor ekonomik koşullara rağmen çiftçimizi memnun etmeyi başardık. İzmir tarımsal üretimde çok önemli yerde. 14 milyar liralık tarımsal üretim değeriyle Türkiye’de ikinci sırada. 2.6 milyar dolar tarım ihracatı var. En çok destek alan illerin başında geliyor. Bugüne kadar 4.1 milyar lira tarımsal destek vermişiz. Kuru üzüm ve incire özel destek vermeye devam edeceğiz. Bu stratejik ürünler, dünyada birinci olduğumuz ürünlerin de mutlaka arkasında olmamız gerekiyor. Aynı zamanca STK ve borsalar olarak da arkasında olmamız gerekiyor. Her ürünü katma değerli pazarlamamız lazım. Japonya’da ağaçları bezle sarıyorlar. İhtimamla yaklaşıyorlar. Her meyvenin hikayesini soruyorlar. Gelirin daha üst düzeyde olduğu ülkelerde bu pazarlar var. Bunu hedefliyor olmamız lazım. Dünya markaları çıkarmamız lazım. Kuru üzümde Türkiye birinci. ABD’nin de nefesini sırtımızda hissediyoruz. Birinci olmayınca fiyat yapıcı olamıyorsunuz. Bir üründe dominant olmak için birinci ya da ikinci olmanız lazım. İhracatın yüzde 80’i AB ülkelerine ama pazarımızı çeşitlendirmek gerekiyor. 2018’de Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 3,5’u, 611 milyon dolar kuru ve yaş üzüm ihracatından gelmiş. Bu çok önemli bir gelir. Türkiye’nin azımsayamayacağı bir gelir. Bu geliri artırmak da ancak hep beraber çalışmanın neticesinde olabilecek bir şey” diye konuştu.

dsc_1353.jpg

TÜİK’in 2019 rekolte tahminlerini de paylaşan Bakan Pakdemirli, “2019 rekolte tahmini; 4.2 milyon ton yaş üzüm,  305 bin ton da kuru üzüm. Kuru incirde Türkiye dünyanın en büyük üretici ve ihracatçısı. 2002’deki incirimiz 250 bin tonken, son 17 yılda yüzde 22 artmış. 306 bin tona geldik. 2018’de kuru ve yaş incirde, 78 bin 500 ton ürüne, 289 milyon dolar ihracat gerçekleşmiş. Kuru incir, üzümün yarısı kadar gelir getiriyor. 2019’da rekolte tahmini 329 bin ton yaş incir. İyi bakım olursa daha fazla katma değer almak mümkün” dedi.

Sembolik Satış Yapıldı

Törende Işınsu Kestelli’nin yönettiği sembolik açık artırma ile Veli Şentürk’ün Manisa Alaşehir’den getirdiği çekirdeksiz kuru üzüm, kilosu bin liradan Ege İhracatçı Birlikleri; Mutlu Yılmaz’ın Aydın Nazilli’den getirdiği kuru incir de kilosu bin 50 liradan İzmir Ticaret Borsası tarafından satın alındı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.