ÇESAL: EN BÜYÜK GÖREV BELEDİYELERİN

ÇESAL: EN BÜYÜK GÖREV BELEDİYELERİN

King Pet Shop ve Lider Pet Food yetkileri Çeşme Alaçatı Doğa ve Hayva Severler Derneği'nin (ÇESAL) Çeşme Alaçatı'da bulunan hayvan barınağını ziyaret etti.

Lider Pet Food Ürün Danışmanı Adnan Menderes Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Hayvan Beslenme Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Özcan Cengiz yem değişimi durumunda hayvanlarda yaşanabilecek sıkıntılara dikkat çekti. Farklı yem kullanımında hayvanlarda ishal sorunuyla karşı karşıya kalınabileceği konusunda uyaran Cengiz, mümkün olduğunca aynı yem kullanılmasının önemine dikkat çekti.

DÜNYA STANDARTLARINDA ÜRETİM

Lider Pet Food olarak yemlerde tüm analizleri en dikkatli şekilde yaptıklarını ve hayvanlara en iyi ürünü sunmaya çalıştıklarını aktaran Cengiz, ''Tamamen gelişmiş dünya ülkeleri standartında üretim yapıyoruz. Bizim için üretim aşaması yemlerde kullandığımız hammadde seçimiyle başlıyor. Yaptığımız bazı ürünlerde TÜBİTAK desteği alıyoruz. Yedirme deneylerimizi Fransa'da özel olarak yaptırıyoruz. Ürün gamımızı da yaptığımız çalışmalar sonucunda geliştirmeye ve çeşitlendirmeye devam ediyoruz'' dedi.

110 KÖPEK, 40 KEDİ

ÇESAL Dernek Başkanı Solmaz Örücü de barınaklarının tamamen gönüllülük esası ile yürüdüğünü vurgulayarak, ülke şartlarında barınaklardaki hayvanlara her zaman aynı yemi vermenin maalesef mümkün olmadığını söyledi. 5 dernek üyesi ve 2 çalışanın gece gündüz barınak için çalıştığını dile getiren Örücü, ''Barınağımızda 110 köpeğimiz ve 40 kedimiz var. Elimizden geldiğince bu hayvanlarımızı sahiplendiriyoruz. Yurtdışına bu yıl içinde 50 köpeğimizi sözleşmeli sahiplendirerek yolladık. Ancak çok sayıda sokak hayvanı mevcut ve hepsini barınağımızda beslememiz mümkün değil. Bu konuda tüm hayvanseverlerin desteğini bekliyoruz'' diye konuştu.

SOKAKTA ÇARESİZ BIRAKMAK ÇÖZÜM DEĞİL

Sokak hayvanlarının sayısının daha da artmaması için en büyük görevin belediyelere düştüğünün altını çizen Örücü,  ''Tek isteğimiz insanların bilinçlenmesi ve hayvanların da bir can taşıdığını bilmesi. Onlar da bizim gibi acı çekiyorlar, terk edilince üzülüyorlar, korkuyorlar. Belediyelerin doğru bir kısırlaştırma politikası belirlemeleri ve bu yönde çalışma yapmaları gerekiyor. Bu hayvanları sokakta çaresiz bırakmak çözüm değil'' ifadesini kullandı.

Tüm hayvanseverleri barınaklarına yardım etmeye çağıran Örücü sözlerini şu şekilde sürdürdü: ''Burada ciddi bir yem tüketimimiz var. İnsanlar sağolsun bu konuda bize yardımcı olmaya çalışıyorlar ancak çoğu zaman yeterli olmuyor. Bize nasıl yardım edebileceklerini sorduklarında biz kendilerinden yem yollamalarını rica ediyoruz. Hayvanların da bir can taşıdığı bilinciyle onlara sahip çıkıyoruz.''

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.