CHP Genel Sekreteri Sındır: 19 Mayıs 1919 Direniş ve Diriliş Günüdür

CHP Genel Sekreteri Sındır: 19 Mayıs 1919 Direniş ve Diriliş Günüdür

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı sebebiyle bir açıklama yaparak 19 Mayıs 1919'u hiçbir gücün durduramadığı halk hareketi olarak nitelendirdi.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramına ilişkin açıklama yapan CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır; “19 Mayıs 1919 milletimizin bağımsızlık ve özgürlük uğruna başlattığı ve bu mücadelenin hiçbir gücün durduramadığı halk hareketidir” dedi.

 “ŞEHİTLERİMİZİ ŞÜKRANLA ANIYORUZ

Dün hain saldırıda şehit olan askerlerimizi ve bugüne kadar milletimizin huzur ve güvenliği için canlarını veren tüm şehitlerimizi minnetle anıyorum diyen Sındır; “ulusal günler bizler için tarihi hatırlama, ne badirelerden geçildiğini, nerelerden nasıl geldiğimizi sormamıza ve buna göre bir tavır takınmamıza vesile olmalıdır. Bugün de tarihimizin kırılma anlarından birisi olan, varlık ve yokluk arasında gidip geldiğimiz bir dönümü noktasının 97. Yılını kutuluyoruz. İzmir’de zaferle sonuçlanan ulusal kurtuluş mücadelemizin ilk meşalesinin 19 Mayıs 1919’da Samsun’da yakılmasının yıldönümümü gururla kutluyoruz. Ve bir kez daha minnet ve şükran duyuyoruz ki Mustafa Kemal Atatürk ve onun gibi vatan ve millet davasına adanmış atalarımız olduğu için” dedi.

 HİÇBİR GÜCÜN DURDURAMADIĞI HALK HAREKETİ

19 Mayıs 1919’un, Türkiye'nin siyasal tarihinde bir dönüm noktası olduğunu söyleyen Sındır, “19 Mayıs 1919 siyasal tarihimizin dönüm noktasıdır. Kurtuluşun ve kuruluşun başlangıcı 19 Mayıs 1919’dur. Özgürlük ve bağımsızlık mücadelemizin başlangıcı sadece ulusumuzun kaderini belirlemekle kalmadı. Dünyayı ve özellikle bölgemizi çok derinden etkiledi.  Irk, din, dil, mezhep farkı gözetmeden bireylerin özgürce yaşadığı bağımsız bir Cumhuriyet kazandırdı. 19 Mayıs 1919 esarete boyun eğmeyen, özgürlüğü ve bağımsızlığı tek yol seçen Türk Ulusu’nun direniş ve diriliş günüdür” dedi.

19 MAYIS COŞKUSU BİTMEZ!” 

Sındır sözlerini söyle sonlandırdı: “Aradan geçen zamana karşı ulusal günlerimizin anlam ve önemi her seferinde daha da büyüyor. 97 yıl önce başlayan ulusumuzun varlık ve yokluk mücadelesini ortaya koyan büyük ve zorlu yürüyüşün adı 19 Mayıs’ı böylesine coşku ile kutlamak hepimizi gururlandırıyor. Ayrıca böylesi bir günün gençlerimize atfedilmiş olması ile geleceğimiz ve güvencemiz olan gençlerimize inancımızı gösteriyoruz. İnanıyorum ki, tarihini ve değerlerini bilen, çağdaşlarını yakından takip eden gençlerimizin omuzlarında laik, demokratik ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacaktır.  Yüreği,  huzur ve barış içinde aydınlık Türkiye sevdası ile atan yurttaşlar oldukça 19 Mayıs coşkusu bitmez. Bizde bu gurur günümüzü gençlerimizle birlikte kutlayacağız. Gençlerimizle birlikte Ata’mıza yürüyeceğiz. Hep bir ağızdan bir kez daha bağımsız, laik ve demokratik Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşatacağımızı haykıracağız. Bu duygu ve düşüncelerle Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız başta gençlerimiz olmak üzere tüm ulusumuza kutlu olsun.”

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.