1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. CHP lideri  Kılıçdaroğlu'ndan önemli açıklamalar! "Devleti politize etmesinler"
CHP lideri  Kılıçdaroğlu'ndan önemli açıklamalar! "Devleti politize etmesinler"

CHP lideri  Kılıçdaroğlu'ndan önemli açıklamalar! "Devleti politize etmesinler"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,  açıklamalarda bulundu. 

A+A-

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satırbaşları:

Bu çok önemli bir karar. Toplumun yüzde 58'i varolan sistemden memnun değil. Güçlendirilmiş parlamenter sistemi istiyorlar. Bunu partiler olarak bir araya gelip konuşmak, belli bir uzlaşma kültürünü birleştirerek ortaya koymak önemli. Kısır tartışmalarla değil, aşmazları aşmak, Türkiye'yi önemli bir noktaya getirmek için bu çalışmalara ihtiyaç var. Sayın Genel Başkan ve arkadaşlarının görüşleri bizim için önemli.  Belirli bir takvim yok. Yetkin arkadaşlar, akademik arkadaşlardan da yararlanacaklar. Salt kendimiz belirleyeceğiz ve kendimiz kamuoyuna sunacağız.

MİLİTAN AÇIKLAMASI

Militan belirli bir düşünceyi savunan kişi demektir. Bizim burada kastettiğimiz devletin tarafsızlığıdır. Eğer MEB müdürü ihvanın yaptığı logosunu kendi arka tarafındaki panoya koyup böyle bir fotoğraf veriyorsa, böyle bir kişi devlet memuru olamaz. Onlar tarafsızdırlar. Eğer siz devlet memurlarını bir siyasi partinin elemanı haline getirirseniz onu militanlaştırırsınız. Bu konuda çok örnek var. Sayın Erdoğan'ın bütün valiler dava açsın demesi, bütün valiler benim emrimdedir, ben talimat veriyorum hepiniz dava açın demektir. Bunun akılla mantıkla ilgisi var mıdır. Üzerinde durduğumuz nokta bu. Devleti politize etmesinler. Onlar gelen her yasaları hizmete vermekle yükümlüdür. 

ERDOĞAN'A Z KUŞAĞI YANITI

Erdoğan, kendine güveniyorsa Z kuşağının önünde oturup tartışalım. Z kuşağına ben güveniyorum. Z kuşağının önünde oturalım, arzu ederse bunu A Haber'de yapalım. Beraber tartışırız, asla ama asla çekinmiyorum. Erdoğan, benimle ilgili, benim SSK'nın başında olduğum dönemle ilgili bir müfettiş ordusu da görevlendirdi. Beş kuruş bulamadı. Bulsaydı kıyameti koparırdı. Sosyal güvenlik kurumları ticari değildir, kendisi 19 yıldır yönetiyor niye açık çok daha fazla büyüdü. İkinci soru; Merkezi Bankası ticari bir kuruluş, bir anonim şirketi, neden döviz rezervleri eksi 47 milyar dolar. Merkez Bankası'nı o mu batırdı? Hesabını verir mi? Tekrar soruyorum, eksi 47 milyar dolar rezerv haline getirdiği Merkez Bankası'nı batıran kişi kimdir?

ERDOĞAN'A ERKEN SEÇİM YANITI

Seçime karar verecek olan parlamento ve Sayın Erdoğan. Ne zaman arzu ederlerse seçime gidebiliriz. Ama biz yarın seçime gidecekmiş gibi çalışıyoruz.

EGEMEN GÜÇLERE DAHİ VERECEK CEVABI YOKTUR

Devleti yönetmesini bilmeyen kişi kullandığı kelimelere dikkat etmeli. Bu ülkenin işsizlik sorunu var, konuşuyor mu bu sorunla ilgili? Konteynerlerden yemek toplayan var konuşuyor mu? Erdoğan'ın bunları konuşması lazım. İntihar edenler var iş bulamadıkları için. Soruyor mu acaba bu ülkede ne oluyor diye. Erdoğan'ın derdi ne? CHP. Çünkü CHP doğruları söylüyor. Erdoğan'a söylüyorum, bu ülkede bir çocuk yatağa aç giriyorsa, onun sözcüsü ben olacağım. Yoksul insanların sözcüsü ben olacağım. Kahvecilerin, sokakta simit satanların sözcüsü ben olacağım. Erdoğan 5'li çetenin sözcüsüdür. Ben ise, fakirin fukaranın sözcüsü olacağım. İstediği şeyi söylesin bana ama korkmasın benden. Ben doğruları söylemeye devam edeceğim. SSK ile söylüyor di mi, korkmasın gelsin, kurmaylarını da alsın gelsin, konuşalım. Cesaretli olsun gelsin, çekinmiyorum verilmeyecek bir hesabım yoktur. Ama onun sadece bize değil, egemen güçlere dahi verilecek cevabı yoktur. Mal varlığı dolayısıyla egemen güçlerin yönlendirmesi altında olan bir kişi TC'yi doğru yönetemez. Ve milli güvenlik sorunu haline gelir.

HDP'NİN RANDEVU TALEBİ

Siyasi partilerin tamamı randevu istediği zaman verilir. Meşru siyasi partilerle elbet görüşülür. Biz hiçbir siyasi partiyi düşman olarak görmüyoruz, düşmanlaştırmıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre kurulan, her siyasi partiye saygımız vardır. 

YENİ PARTİLER

Bu süreç, ittifakları görüşme süreci değil. Bir seçim satım haline girilmedi. Yeni kurulan partiler var, olabilir yeni partiler de kurulabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.