CHP yapılmayan atamalara dikkat çekti!

CHP yapılmayan atamalara dikkat çekti!

CHP'li Gürer’in önergesine yanıt veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, her yıl binlerce öğrencinin diploma aldığı yaşlı bakım teknikerliği bölümünden mezun olanlardan, 2015 yılından bu yana sadece 42 personelin istihdam edildiğini açıkladı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Kamu Personeli Seçme Sınavlarında (KPSS) yüksek puan almalarına rağmen ataması yapılmayan yaşlı bakım teknikerlerinin mağduriyetini soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

İHTİYAÇ MI YOK KADRO MU YOK

CHP Milletvekili Gürer, önergesinde, her yıl çok sayıda mezun vermesine rağmen neredeyse hiç atama yapılmayan yaşlı bakım teknikerliği mezunlarının atamasının neden yapılmadığını sordu. Gürer, “Yaşlı bakım teknikerleri için kamuda ihtiyaç yok mudur? Kadro mu yoktur?” diye sordu.

BAKAN KOCA: “İHTİYACA GÖRE ALIM YAPILIYOR”

Gürer’in önergesine yatın veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, atamaların ihtiyacın en fazla unvan ve branşlardan başlamak üzere optimum fayda sağlayacak şekilde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca belirlenen nitelik kodları dikkate alınarak yapıldığını belirtti.

fotograf.jpeg

6 YILDA 42 ATAMA

Kadroya yerleştirme işlemlerinin KPSS puanına göre tercihleri doğrultusunda Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nce (ÖYSM) yapıldığını anlatan Bakan Koca, bu kapsamda, “2015-2020 yılları içerisinde Sağlık Bakanlığı taşra teşkilatı hizmet birimlerinde Sağlık Teknikeri (Yaşlı bakım) unvanında 42 adet personelin istihdamı yapılmıştır” açıklamasında bulundu.

Bakan Koca, 2021 yılından itibaren ihtiyaç duyulması halinde yaşlı bakım teknikerlerinin istihdamının sağlanmaya devam edileceğini de sözlerine ekledi.

2006 YILINDAN BU YANA MEZUN VERİYOR

Önerge sahibi CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise üniversitelerin yaşlı bakım teknikerliği bölümünün 2006 yılından bu yana mezun vermeye devam ettiğine dikkat çekti.

12 BİN ATAMADA 9 KADRO

Son 15 yıldaki atama sayısının 50 civarında olduğuna işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, salgın döneminde en çık ihtiyaç duyulan unvanlardan biri olmasına rağmen 12 bin atama içinden sadece 9’unun yaşlı bakım teknikeri unvanı olmasının da düşündürücü olduğuna vurgu yaptı.

MAKUL SEVİYEDE ATAMA YAPILMALI

CHP Niğde Milletvekili Gürer, bugüne kadar mezun olan 40 bin personelin, KPSS’de yüksek puan almasına rağmen atama yapılmamasının da bu bölümlerden mezun olanlar açısından ciddi bir mağduriyet oluştuğunu da ifade ederek, “En azından pandemi sürecinde en çok ihtiyaç duyulan meslek dallarından biri olan yaşlı bakım teknikerliği için belirli seviyede atama yapılması, hem bu alana hizmet bekleyen yurttaşlarımız için önemli bir hizmet olacak hem de yıllardır atama bekleyen gençlerimize iştiham sağlanmış olacaktır” şeklinde konuştu.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.