1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. CHP'den liyakatsiz atamaların araştırılması için çağrı
CHP'den liyakatsiz atamaların araştırılması için çağrı

CHP'den liyakatsiz atamaların araştırılması için çağrı

CHP Milletvekili Turan Aydoğan, üniversitelerin akademik kadrolarına yapılan liyakatsiz atamaları TBMM gündemine taşıdı.

A+A-

Konuyu Meclis gündemine taşıyan Aydoğan, “Üniversitelerimizi babalarının çiftliği gibi görüp kendi kendilerine akademisyencilik oynuyorlar” diyerek Meclis araştırma önergesi sundu.

CHP’li Aydoğan uzun süredir Türkiye’de kamu kurum ve kuruluşlarında ve devletin en yüksek kademelerinde yapılan atamalarda liyakat ve kadrolaşma meselesinin altını çizerek şunları söyledi:

“Bu konuyla ilgili yüzlerce habere rastlayabilirsiniz. 18 yıldır üniversiteleri itibarsızlaştırmak adına ciddi çabalar sarf eden merkezi yönetim ülkenin temeline resmen dinamit döşemiştir. İki katlı binaya üniversite denilen bir ülkedeyiz maalesef. Eğitim niteliği elbette binaların niteliği ile ölçülemez fakat her geçen gün üniversitelerin sayısını arttırırsanız ve içine nitelikli akademik kadro hazırlamazsanız o binalar beton yığınından başka bir işlev görmez. Üniversite sayısının artması ters orantılı bir şekilde eğitim kalitesini düşürmüştür.”

Üniversite rektörlerinin atanmasından başlayarak liyakatsiz atamaların yapıldığını, üniversitelerin aile şirketleri haline dönüştürüldüğünü ifade den Aydoğan, “Haksız, hukuksuz, liyakatsiz atamalar öyle bir hal aldı ki ayyuka çıkmış durumda. Rektörler tek elden Saraydan yönetilir halde. Akademinin geldiği hal gerçekten içler acısı. Kürsülerde hoca bırakmadılar. Bir KHK fırtınası çıkarıp akademide saygın hocalarımızı ihraç ettiler. Şimdi tartıştığımız konu da liyakatsiz kişilerin doluştuğu, eğitimden, bilimden uzaklaşmış niteliksiz üniversiteler. Yüzlerce üniversitesi olan fakat dünya sıralamasında yeri olamayan bir ülkeyiz maalesef. Üniversitelerimizi babalarının çiftliği gibi görüp kendi kendilerine akademisyencilik oynuyorlar” dedi. Kadro açılırken üniversitenin ihtiyacı mı yoksa kişileri istihdam etmek için mi özel kadrolar mı açıldığını soran Aydoğan, Meclis’in bu konuda adım atması gerektiğini söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.