CHP'den yeni okul taşıt yönetmeliği tepkisi!

CHP'den yeni okul taşıt yönetmeliği tepkisi!

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Okul servis araçları yönetmeliğinde yapılan değişikliğin velileri tedirgin ettiğini söyledi.

CHP'li Beko, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'e, Gözümüzden esirgediğimiz, yarınlarımız olan çocuklarımızın can güvenliğini ilgilendiren bu değişikliğin yapılmasının anlamı nedir? diye sordu. Beko ayrıca olması gerekenleri sıralayarak, yönetmeliğin iptal edilmesini de istedi. Okulların açılmaya başladığı bu dönemde konuyu değerlendiren CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, okul servis araçları yönetmeliğinde yapılan değişikliğin çocukların güvenlikleriyle ilgili endişeleri artırdığını ve öğrenci velilerini tedirgin ettiğini vurguladı.

DEĞİŞİLİKLER VELİLERİ KAYGILANDIRIYOR

Türkiye genelinde 100 bine yakın servis aracı bulunduğunu belirten CHP'li Beko, okul servis araçlarının kaza bilançosunun çok ağır seyretmesi üzerine, daha önce yapılan çalışmalarla önlemler alındığını anımsattı. Servis araçları yönetmeliğinde yapılan değişiklikle neyin amaçlandığını Bakan Özer'e soran Beko, "Servis araçları yönetmeliğinde yapılan değişikliğin daha önce alınmış önlemlerin bazılarından geri adım atıldığını gösteriyor. Resmi Gazete’nin çarşamba sayısında yayınlanan değişiklik ile 1 Ocak 2018’den önce okul servisi olarak tescillenen araçlarda her öğrenci ve çocuk için üç nokta emniyet kemeri, sensörlü koltuk ile gerekli koruyucu tertibat bulundurulması şartı kaldırıldı.

beko.jpeg

Buna göre iç ve dış kamera ile en az 30 gün süreli kayıt yapabilen kayıt cihazı bulundurma şartı da kaldırıldı. Ayrıca servis personeli için getirilen ‘lise mezunu olma’ şartı, MEB onaylı sertifika alınması halinde ilkokul düzeyine indirildi. Buradan sizin aracılığınızla Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'e soruyorum; Sayın Özer gözümüzden esirgediğimiz, yarınlarımız olan çocuklarımızın can güvenliğini ilgilendiren bu değişikliğin yapılmasının anlamı, amacı nedir? Okul servis aracı olarak kullanılacak taşıtların 12 yaşından küçük olması zorunluluğunun, Covid-19 nedeniyle muayeneden geçmiş olması kaydıyla 2023 yazı sonuna kadar 15 yaşından küçük olması şeklinde uygulanmasının gerekçesi nedir? Yeni yönetmelik aileleri kaygılandırıyor. Bu nasıl bir değişikliktir?" diye sordu.

YÖNETMELİK YENİDEN VE ETRAFLICA YENİDEN ELE ALINMALIDIR

Uzmanların "Mümkünse kapasite düşürülmeli" uyarısına rağmen, maliyet artışı gibi sebeplerden dolayı okul araçlarının tam kapasiteli hizmet verme kararının doğru bir karar olmadığını savunan Beko, "Servis araçlarının yaş sınırı 12 yaştan, 20 yaşa çıkartılmış ve taşıt içi düzeni sağlamak, okul öncesi eğitim ve ilköğretim öğrencilerinin inme ve binmeleri sırasında yardımcı olmak üzere bulundurulması zorunlu olan rehber personelin 20 yaşında ve en az ilköğretim mezunu olması şartı yeterli görülmüştür. Değişiklik öncesi, rehber personelin 22 yaşını doldurmuş ve en az lise mezunu olması gerekiyordu. Yapılan bu değişiklikler, çocuklarımızın can güvenliğini tehlikeye atabilir. Yetkilileri yeni yönetmeliği iptal etmeye davet ediyorum" çağrısında bulundu.

KORSAN ARAÇLARI ENGELLEMEK ADINA DENETİMLER ARTIRILMALIDIR

Okul servis taşımacılığını olumsuz yönde etkileyen korsan servis konusuna da dikkat çeken Beko, " Yönetmelik ve uygulamalar çerçevesinde bu hizmeti meslek edinmiş esnafa karşın, izin belgesi ve herhangi bir kaydı olmayan korsan servis olarak tanımladığımız sözde okul servisleri de endişe yaratmaktadır. Bu olumsuzluğun giderilmesi için yalnız şehir merkezinde değil, ilçe ve belde yönetimlerince de etkin denetimin yapılması son derece önemlidir. Yetersiz, yetkisiz ve standartlara uygun olmayan taşıtların sahipleri, bu taşıtlara göz yuman yetkililer, bu taşıtların izin belgelerini düzenleyen kişi ve kurumlar hakkında yasal işlemler başlatılmalıdır. Araç sürücülerinin göreve alınmasında çok hassas olunması gerekir. Bilinmelidir ki hiçbir kurum, kuruluş veya tüzel kişiler çocuklarımızın güvenlik ve emniyetini doğrudan ilgilendiren bu konuda ihmalkar davranamaz" dedi.

Öğrenci servislerinin yeterince denetlenmediği, birçoğunun gereken şartları taşımadığı, sabah işçi getiren minibüslerin, öğrenci de taşıdığı... gibi şikayetlerin kendisine de iletildiğini söyleyen Beko, okul servis araçları ve hizmet verecek olan personelde olması gereken uzman görüşlerini paylaşarak şu bilgileri verdi:

-Okul servis araçlarının arkasında standartlara uygun ‘Okul Taşıtı‘ yazısı bulundurulması,
-Öğrenciler ile rehber öğretmenin iniş ve binişleri sırasında kullanılmak üzere en az 30 santimetre çapında üzerinde siyah ‘Dur‘ yazılı kırmızı ışıklı lamba olması,
-Öğrencilerin kolayca yetişebileceği cam ve çerçevelerin sabit hale getirilmesi,
-Sağlık çantası ve trafik setinin bulunması,
-Araçların kapılarının, sürücüler tarafından açılıp kapatılabilecek şekilde otomatik olması ya da araç sürücüleri tarafından elle kumanda edilebilecek şekilde (Mekanik) veya otomatik olduğu takdirde kapıların açık veya kapalı olduğu hususu sürücüye optik ve/veya akustik sinyallerle intikal edecek şekilde olması,
-Araçların cinsine göre Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yer alan muayene sürelerini kapsayacak şekilde fenni muayenelerinin yaptırılması,
-Araçların yaşlarının yirmi yaşından büyük olmaması,
-Araç cinsine göre, minibüsler için doldurma kapasitesi en az bir kilogram olan en az bir adet, otobüslerde doldurma kapasitesi beş kilogram olan an az iki adet yangın söndürme cihazlarının bulunması,
-Taşıma Kapasitesi üzerinde öğrenci alınmaması,
-Zorunlu mali mesuliyet sigortasının yaptırılması,
-Sürücülerin, en az 5 yıllık (B) sınıfı, en az 3 yıllık (E) sınıfı sürücü belgesi ile "Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı Sürücü Mesleki Yeterlilik Belgesi" sahibi olması,
-Okul servis araçlarında emniyet kemeri uygulaması yapılması ve hız limitlerine uyulması, okullara gidiş ve geliş saatleri ile belirlenmiş güzergah taşıma programlarına mutlaka uyulması ile sürücüler ve diğer araç personelinin ahlâki durumları dahil genel tutum ve davranışlarının araştırılması, öğrenci taşıma hizmetlerinin düzenli ve güvenli olarak sürdürülmesi için yukarıda belirlenen tüm hususların kaymakamlıklar, kolluk kuvvetleri ile ilçe millî eğitim ve okul müdürlüklerinin takip ve kontrolü altında tutulması gibi hükümleri içermektedir."

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.