CHP'li Bedri Serter’in tahlil açıklaması hızlı sonuç verdi

CHP'li Bedri Serter’in tahlil açıklaması hızlı sonuç verdi

CHP'li Serter’in İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’ne ait tahlil sonuç sitesinde vatandaşların gizli kalması gereken sağlık bilgilerinin kamuya açık olarak sunulmasına tepki göstererek açıklama yapması hızlı sonuç verdi.

Vatandaşların kişisel verilerin korunması kanunu kapsamına giren sağlık bilgilerinin devletin resmi sitesinde açık vaziyette durduğunu belirterek İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’ne bir dilekçe veren CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter’in bu hamlesi üzerine İzmir İl Sağlık Müdürlüğü önce siteye erişimi engelledi ardından da ikili kimlik doğrulama sistemine geçiş yaptı. 

Sabah saatlerinde İzmir İl Sağlık Müdürlüğü önünde dilekçesini teslim ettikten sonra bir açıklama yapan CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, kişisel bilgilerin bir devlet kurumu tarafından bu şekilde aleni olarak açık tutulmasının büyük bir hata olduğunu ifade etmişti. Serter’in dilekçesi ve açıklamasına kadar faaliyette olan “https://lab.ism.gov.tr/alissonuc/HastaSonuc_Lab.aspx” isimli internet sitesi üzerinden İzmir’de bulunan Aile Hekimliği Birimleri, Toplum Sağlığı Merkezleri ve Evde Bakım Birimlerine sağlık taraması yapılabilmesi amacıyla vatandaşlara ait kan tahlil sonuçlarının uzun zamandır kamuya açık olduğunu belirten Serter, “Söz konusu uygulama vatandaşlarımız için oldukça yararlı olmakla birlikte yaptığımız incelemeler neticesinde “https://lab.ism.gov.tr/alissonuc/HastaSonuc_Lab.aspx” isimli internet sitesine erişim sağlandığında “Hasta Sonuç Raporu” ekranında yer alan alanlardan “Ad” ve “Soyad” kısımlarını doldurarak vatandaşlarımıza ait çok özel nitelikli ve gizli kalması vatandaşın temel hak ve özgürlüklerinin korunabilmesi adına çok önemli olan kişisel sağlık verilerini içeren laboratuvar sonuçlarına başkaca hiçbir işleme gerek kalmaksızın erişilebildiği görülmüştür. Tarafımızca henüz ihlalin boyutları başka bir deyişle kaç kişinin bu ihlalden etkilendiği net bir şekilde tespit edilememesine rağmen, yüz binlerce kişiye ait sağlık verisinin İzmir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından gerekli hukuki, idari ve teknik tedbirler alınmaması nedeniyle sızdırıldığı  tahmin edilmektedir. Dilekçemizi vererek bu açıklamayı yaptıktan hemen sonra önce siteye erişim kaldırıldı, sonrasında da ikili kimlik doğrulama sistemine geçilerek yanlış düzeltildi. Bunu olumlu buluyoruz” diye konuştu. 

site2.jpg

Bu durum başta Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında düzenlenen “Özel Hayatın Gizliliği”nin ihlali anlamına gelmekle birlikte, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilgili yasal diğer mevzuatlarına açıkça aykırılık teşkil ettiğine dikkat çeken Serter, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu noktada, kişisel sağlık verileri üst düzey koruma gerektiren ve bireylerin en mahrem bilgilerini içeren verilerden olmaktadır. Bunların ifşa olması veya yeterli düzeyde korunmaması halinde ferdin şahsi, ailevi, sosyal ve ekonomik hayatı yönünden telafisi imkânsız zararlar doğurabilecek olup toplum sağlığını da oldukça olumsuz etkileyecek mahiyette olduğundan söz konusu ihlale bir an önce son verilmesini olumlu bulmakla beraber, bugüne kadar bu durumdan zarar görenlerin mağduriyet yaşayanları düşünürsek, sorumlular hakkında bir soruşturma açılıp açılmadığını da kamuoyu merak etmektedir”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.