CHP'li Beko: "Faşizanlıklara bu halk dur diyecektir"

CHP'li Beko: "Faşizanlıklara bu halk dur diyecektir"

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Kani Beko, memurlara siyaset ve grev hakkı verilmesinin bir hak olduğunu savundu.

Toplu Sözleşme görüşmeleri ile memur ve memur emeklilerinin 2022 ve 2023 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceğine dikkat çeken eski DİSK Genel Başkanı ve CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, iktidarın kaynak sıkıntısından, bütçe disiplininden, tasarruf tedbirlerini gerekçe göstererek milyonlarca çalışana mümkün olan en düşük zammı vermeyi hedeflediğini kaydetti.

Memur ve memur emeklisi sözleşme pazarlığının 20 milyon kişiyi ilgilendirdiğini belirten CHP'li Beko, enflasyon koşullarının en az 10-12 puan üzerinde ücret ve 600 TL seyyanen zam yapılması, 3600 ek gösterge, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi önerilerinde bulundu.

Memur ve memur emeklisinin zam pazarlığı başladı. 6,5 milyona yakın memur ve memur emeklisini ilgilendiren toplu sözleşme süreci başladı. Hükümet teklifini 12 Ağustos'ta sunacak. Memurlar adına pazarlık masasında KESK ve Memur-Sen var. Sendikalar geçen hafta ilettikleri tekliflerini yineledi. Beko, yapılacak ücret artışının 6,5 milyon memur ve memur emeklisini, aileleriyle birlikte 20 milyon insanı yakından ilgilendirdiğini anımsattı.

kani-beko-tbmm.jpg

Enflasyonun üstünde yüzde 12 zam ve 600 tl nakit

Grevli gerçek bir toplu sözleşme yasası yapılması, kadınların görüşmelerde temsiliyetinin ve taleplerinin ayrı bir başlık ve gündemle ele alınmasını, ILO standartları çerçevesinde sosyal ve özlük haklarının düzenlenmesi gerektiğini vurgulayan Beko, yüksek enflasyon koşullarının en az 10-12 puan üzerinde bir ücret zammı ve tüm işçilere 600 TL seyyanen zam yapılması önerisinde bulundu. Beko, maaş ve aylıklara oransal zammın yanında, 3600 ek gösterge, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi ile derece/kademe ilerlemesinin önündeki engellerin kaldırılması gibi memur taleplerini dile getirdi.

İtibardan ödün vermeyen saray yönetiminin yükselmesini önleyemediği enflasyona memur ve memur emeklilerini kurban etmemesi çağrısında bulunan Beko, her zaman dile getirdiği taşeron işçiler in de sözleşmeden faydalanacağını belirterek, "Yıllardır güvencesiz çalıştırılan ve bir önceki toplu sözleşmede kapsam dışı tutulan taşeron işçileri baskılarımız sonucu kadroya alan iktidar, sendikalarla yapacağı sözleşmeden taşeron işçilerde yararlanacaktır. İktidara buradan bir daha anımsatmak istiyorum; işçiler arasındaki ücret uçurumunu derhal kaldırın" diye seslendi.

Siyaset ve grev hakkı verilmeli

AKP iktidarında Sağlık, Eğitim gibi farklı mesleklerde görev yapan memurların, mesleki özerkliklerinin ortadan kaldırıldığını, işini kaybetme tehlikesi yaşayan kamu görevlilerinin düşünce özgürlüklerinin sınırlandırıldığını belirten CHP'li Beko, memurlara iş güvencesi, siyaset ve grev hakkı verilmesi gerektiğinin altını çizerek, şöyle konuştu:

"Türkiye’de görev yapan eğitim ve bilim emekçileri, OECD ülkeleri arasında ekonomik, sosyal ve özlük haklar açısından son sıralarda yer almaktadır. Sağlık çalışanları ve öğretmenlik mesleğinin tarihte hiç olmadığı kadar meslek itibarının ayaklar altına alındığı bir dönemde, Türkiye’nin dört bir yanında fedakarca görev yapan bir milyonu aşkın eğitim ve bilim emekçisinin, yardımcı hizmetli, memur ve teknik personelin yaşadığı mesleki, ekonomik ve sosyal sorunlar yıllardır görmezden gelinmektedir. Bu kabul edilecek bir durum değildir. Memurlar köle değildir, düşüncelerini ve grev haklarını ortaya koymalıdır. Bunların engellenmesi insan haklarına ve hukuka aykırı bir durumdur. AKP'nin ve onun destekçisi MHP'nin antidemokratik faşizan uygulamalarına bu halkın kamu emekçileri dur diyecektir" sözleriyle tepki gösterdi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.