CHP'li Gürer: Kış sert geçerse vatandaş yandı

CHP'li Gürer: Kış sert geçerse vatandaş yandı

CHP Milletvekili Gürer, doğalgazdan sonra kömür fiyatlarındaki fahiş artışın da el yakmaya başladığını söyledi. Fethi Gürer ayrıca, kaloriferlerde yakılan ve Rusya’dan ithal kömürün fiyatının 210 dolardan 340 dolara çıktığını belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, aralıklarla zamlanan ve bir yıl içindeki fiyat artışı yüzde 50’yı bulan doğalgazın sonrasında kışlık yakacak kömüre gelen zamların da el yakmaya başladığını söyledi.

1200 Liradan 2 Bin 600 Liraya…

Geçen yıl fiyatı 1200 TL civarında olan kömürün bu yılın Mart ve Nisan aylarında 1300 TL arasında satıldığını hatırlatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Kış mevsiminin yaklaştığı şu günlerde kömür fiyatları anormal derecede artış gösterdi. Kimi bölgelerde, türüne göre Afrika’dan ithal edilen kömürün fiyatı 2 bin 500 TL ila 2 bin 600 TL arasında satışı yapılıyor. Kömürde yüzde 100’e varan artış var. Rusya’dan ithal edilen kalorifer kömürü ise geçen yıl 210 dolar iken fiyattı bu yıl 340 dolara çıktı. Kömür sobadan önce vatandaşın cebini yakıyor. Bu zamlara kim dur diyecektir” ifadelerini kullandı.

fotograf-1.jpeg

Bu Zamlar Neden?

Rusların kömür üretimini azaltması ve döviz kurlarındaki dengesizliğin kömür fiyatlarında artışına yol açtığını yönünde açıklamalar yapıldığının altını çizen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Ancak birkaç ayda kömür fiyatının yüzde 100’e varan oranda zamlanması kabul edilebilir bir durum değildir. Afrika’dan ithal edilen kömürün fiyat artışı % 100’ü buldu. Öte yandan kalorifer kömürü için ithalatçı firmaların Rusya’daki kömür üretiminin azalmasını gerekçe göstererek, kış mevsimi öncesinde bu tür artışları yapmasının, dar gelirli vatandaşı büyük sıkıntıya sokacağı ortadadır. Birkaç ay önce 1300 TL’ye satılan ve stoklanan kömürlerin bile şimdi 2 bin 500 - 2 bin 600 TL bandında satıldığı iddia ediliyor“ açıklamasında bulundu.

Bu Fiyata Nasıl Kömür Alacaklar

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Doğalgaza, kömüre, temel tüketim maddelerine, gıda ürünlerine ve elektriğe gelen zamlar aldı başını gidiyor. Dar gelirli ve sabit gelirli vatandaşın geliri yerinde sayarken, hayatını idame ettirmesi için satın alması gereken ürünler sürekli zamlanıyor. Ülkemizde çoğunluğu emekli ve asgari ücretli olmak üzere nüfusun yarıya yakınını dar gelirli vatandaşlarımızdan oluşmaktadır. Bu insanlar, yüzde 100 artış yaşanan kömürü nasıl alacaklar? Kışın tezek mi yakacaklar. Doğalgaz ve elektrik faturalarına vatandaş bakmaya korkuyor. Her ay farklı ve zamlı fiyatlardan dert yanıyor. Kömür fiyatları da aldı başını gidiyor ama yaşanan bu durumu iktidar seyrediyor” diyerek tepkisini belirtti.

CHP’li vekil Ömer Fethi Gürer’e dert yanan vatandaşlar bazı kömürlerinde içeriğinde sorun olduğunu söyleyerek, “Kış sert geçerse ne yapacağımızı bilemez haldeyiz. Yorgana, battaniyeye sarılıp zor koşullarda kış yaşarız” diyerek dertlerini paylaştılar.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.