CHP'li Gürer: Tarım Kredi Kooperatifi bizi bitirecek

CHP'li Gürer: Tarım Kredi Kooperatifi bizi bitirecek

CHP'li Gürer’e dert yanan çiçek üreticisi, maliyetlerin ikiye katlandığını ve tarımsal sulama amacıyla kullanılan elektriğin ücretine bile güç yettiremediklerini ifade etti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, çiçekçilik ve fide üretiminde ön plana çıkan İzmir'in Bayındır ilçesine bağlı Canlı beldesinde üreticilerin sorun ve taleplerine kulak verdi. Kendi tarlasında çiçekçilik ve fidecilik işini yaptığını söyleyen Ramazan Dişkaya, yaşadığı sorunları CHP Milletvekili Gürer ile paylaştı. Dişkaya, girdi maliyetlerindeki artış sebebiyle fide üreticilerinin ve çiçekçilerin bitme noktasına geldiğini söyledi.

Saksı Ücretleri Bile İki Kat Arttı

Gübre, mazot fiyatlarındaki artışın yanı sıra, yer altından elektrikle çekilen su maliyetinin de katlandığını anlatan çiçek üreticisi Dişkaya, girdi maliyetlerinin yüzde 100’ün üzerinde arttığını, geçen yıl 1 lira olan çiçek saksısının 1 lira 75 kuruş ila 2 lira aralığına, 30 kuruş olan küçük çiçek saksısının da 60 kuruşa çıktığını belirtti.

Tarım Kredi Kooperatifi Çiftçiyi Bitirecek

Sattıkları ürünün yerine yenisini koyamadıklarını, bu nedenle de bankalara ve tarım kredi kooperatiflerine olan borçlarını ödeyemediklerini belirten çiçek üreticisi, “Bu kasabada tarım kredi kooperatifine borcunu ödeyemeyen çok üretici var. Adeta Tarım Kredi Kooperatifi ile ortak olduk. Bu ay sonuna kadar ödenmeyen borçlar için yeniden haciz işlemi başlatılacak. Tarım Kredi Kooperatifi burada insanları bitirecek” dedi.

2014 yılında emekli olduktan sonra çiçek üreticiliğine başladığını ve aldığı maaşı da bu amaçla kullandığını ifade eden Ramazan Dişkaya, “Ne bu işe başladığım 2014’ten bu yana ne de çocukluğumdan bu yana çiçekçilik ve fidecilik açısından bu kadar sorunlu bir dönem görmedim ve yaşamadım. Maliyetler bir yılda 2 kat arttı” diye konuştu.

fethi.jpg

Elektrik Faturasına Bir Asgari Ücret Ödüyoruz

Tarımsal sulamada kullandığı elektrik ücretine bile yetişemedikleri anlatan üretici, burada 1 dönüm alan için yaklaşık 1 asgari ücret düzeyinde elektrik parası ödemek zorunda kaldıklarını belirtti.

Yeraltı sularının çekildiğini, bölgede baraj ve gölet olmadığı için de elektrikle yeraltından su çıkarmak zorunda kaldıklarını anlatan üretici Dişkaya, “Memlekette üretici sahipsiz. Sizi Meclis’ten de sürekli takip ediyorum. Derdimizi, sorunumuzu anlatıyorsunuz. İktidar neden sorunlara çözüm üretmiyor .Siz sorunlarını dinleyip, gündeme getirdiğiniz için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise girdi maliyetlerindeki artışın, üreticiyi büyük oranda sıkıntıya soktuğunun görüldüğünü belirtti. Pandemi nedeniyle çiçek ve fide üretiminde yaşanan daralmanın etkilerinin aşılamadığını söyledi. Ayrıca çiftçi ve üreticinin kredi borç faizleri silinmesini istedi.

Gübre, mazot gibi iki katına çıkan girdi maliyetlerinin yanında yeraltından su çıkarmak için kullanılan elektrik maliyetinin de arttığına değinen Ömer Fethi Gürer, “Tarım kesiminde besici, çiftçi sorunlu ama çiçekçilik yapan, fide üretenler de tüm girdi maliyetlerindeki artış nedeniyle sorun yaşıyor” diye konuştu.

Faizler Artıyor, Sıkıntı Büyüyor

Üreticinin artık borçlarını ödeyemez duruma geldiğini kaydeden CHP’li vekil Gürer, “Tarım sektöründe ciddi daralma var. Üretici sattığının yerine yenisini koyamadığından yakınıyor. Kredi borçlarını ödeyemeyen üreticiler, faizler arttıkça daha büyük sıkıntıya giriyor. Gübre fahiş fiyat artışı gübre kullanımını azaltıyor. Bu her üretimde verim ve rekolte kaybı demek. AKP iktidarı sorunları görüyor, çözüm üretmiyor” şeklinde konuştu.

Ankara’dan Ahkâm Kesmeyin, Alana İnip Sorunları Dinleyin

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, üreticilerin kesinlikle desteklenmesi, sorunlarını çözülmesi gerektiğine de değinerek, “Ankara’da koltuklarına oturup ahkam kesmekle ‘çiftçi mutlu’ demekle sorunlar çözülmüyor. Yetkililere tavsiyem; gittikleri yerde il bürokratları ile oturup, konuşup gitmesinler esas olan üreticinin üretim alanına gidip orada üretenle konuşsunlar. gelip alana çıksınlar ve sorunları yerinde görsünler” ifadelerini kullandı.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.