Çıtır Nerede?

Çıtır Nerede?

Bir Akademisyen Tarafından Başka Bir İlçeye Atılan Mahallenin Köpeği Çıtır Nerede?

İstanbul Beylerbeyi‘nde yaşadığı mahalleden bir akşam vakti götürülen köpek Çıtır‘dan haber alınamıyor. Çıtır 17 yaşında, yaşlı ve sağlığı iyi olmayan bir köpek. 17 senedir, yani doğduğundan beri aynı mahallede yaşayan Çıtır bir akşam vakti ortalıktan kayboldu. Semtinin köpeğine sahip çıkan hayvanseverler günlerdir Çıtır’ı arıyor.

Hayvanseverlerin araştırması sonucunda Çıtır köpeğin aynı mahallede yaşayan bir akademisyen tarafından taksiye bindirilip götürüldüğü öğreniliyor. Mahallelinin tüm engellerine rağmen akademisyen kadın tarafından taksiye bindirilip götürülen Çıtır’dan bir daha haber alınamıyor. Mahallelinin ulaştığı taksi şoförü kadın ve köpeği Ataköy’de bir apartman önünde indirdiğini söylüyor.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken iddiaların odağı olan Bahçeşehir Üniversitesi öğretim üyesi Ö.K sosyal medya hesabından konuyla ilgili bir açıklama yaparak iddiaları reddetti. Açıklaması şu şekilde:

“Hakkımda Çıtır adlı köpekle ilgili sosyal medyada çıkan haberin aslı şöyledir. Beylerbeyi’nde ikamet ettiğim mahallede yaşayan Çıtır apartman sakinlerinden biri tarafından binanın içinde, benim bulunduğum katta yaşamaya alıştırılmıştır. O zamana kadar dışarıda hep birlikte beslediğimiz Çıtır, daha sonra genel sağlık şartlarının ve hijyen kurallarını ihlal eder şekilde apartmanın içinde, kapımızın önüne yaşamaya başlamıştır. Tuvaletini sürekli bir apartman sakinin kapısına yapması sonucu ahşap kapı çürümüş ve değiştirilmek zorunda kalmıştır. Ayrıca evin içine kadar girer hale gelmiştir. Apartman içinde oluşan dayanılmaz koku, sürekli uçuşan tüyler ve yere bırakılan yağlı yemekler tüm sakinleri rahatsız etmekteydi. Yöneticinin sıksık yaptığı ve yazılı olarak belirtmek zorunda kaldığı uyarılara rağmen Çıtır’ı evine almadan onu apartmanda beslemekte ısrar eden komşuyla defalarca konuşuldu. Bu konu yıllar içinde belediyeye ve beyaz masaya haber verildi. Hiçbir sonuç alınamadı. Köpeği besleyen sakin köpeği evine almak yerine bizim katımızda beslemeye devam etti. Tasması olmayan Çıtır’ı apartmandan alıp öncelikle diğer mahalleme götürüp, ertesi gün de veteriner kontrolünde hayatına sağlıklı bir şekilde devam etmesi için gerekenleri yaptım. Çıtır resmi makamların elinde ve çok daha iyi şartlarda bulunmaktadır. Tutanak tutulmuştur."

Hayvanseverler yaptıkları araştırma sonucu Ö.K’nin iddiasının aksine bölgede bulunan iki barınakta da (Bahçelievler Barınağı ve Bakırköy Barınağı'nda) Çıtır’ın olmadığını ve bu barınaklara teslim edilmediğini öğrendi.

Ülkemizdeki barınakların koşulları düşüldüğünde bir akademisyenin, bir hayvanın barınakta daha mutlu olacağını düşünmesi oldukça acı bir durum. Kaldı ki bir hayvanın, bir şahıs veya belediye tarafından barınağa ya da farklı bir bölgeye atılması 5199 sayılı hayvanları koruma yasasına aykırı. Hayvan aktivistleri Çıtır’ı götüren akademisyen hakkında suç duyurusunda bulundu.

Kaynak: ajanimo.com

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.